Ogrody japońskie

Ogrody japońskie

Ogrody japońskie

W przypadku ogrodów japońskich ważne są nie tylko rozmieszczenie atrakcyjnie wyglądających roślin i sztucznie uformowane ścieżki czy wystawne altanki. To, na co zwraca się szczególną uwagę to harmonia i elegancja z jaką zaprojektowany jest ogród, ale także pasja włożona w atmosferę tego miejsca. Prawdziwy ogród japoński jest bowiem doskonałym odzwierciedleniem japońskiej kultury i obyczajów, religii i filozofii.

„Ucz się od natury”

Ideą przyświecającą projektowaniu tradycyjnych japońskich ogrodów jest naśladowanie dzikiej natury. Ogród ma być stworzony tak, by każdy element współgrał ze sobą, a mimo to działalność człowieka była niezauważalna. Poszczególne ściśle określone części mają wyglądać tak, jak gdyby znajdowały się na miejscu od zawsze.

Elementy charakterystyczne dla ogrodów japońskich

Kamienie
Kamienie są elementem tradycji i symbolizują wieczność i niezmienność. Kamienne lampy, wieże, mostki i figury – wszystko to powinno znaleźć swoje miejsce w prawdziwym ogrodzie japońskim.

Woda
Kolejnym niezastąpionym elementem japońskiego ogrodu jest woda – symbolizująca ruch. Oczka wodne i odpowiednio zaprojektowane stawy, a także charakterystyczne kamienne baseny wodne są dekoracjami, o których nie możemy zapomnieć rozważając projekt tego charakterystycznego ogrodu.

Żwir
Bardzo ważne jest także zastosowanie białego grabionego żwiru na ścieżkach wokół roślin i oczek wodnych.

Roślinność ogrodów japońskich

Podstawową zasadą, której należy przestrzegać przy projektowaniu ogrodów japońskich jest zastosowanie umiaru w dobieraniu barwy roślinności. Wszelkie krzykliwe kolory powinny ustąpić miejsca bardziej stonowanej i harmonijnej kolorystyce. Często także stosuje się rośliny raczej niższe, nie przytłaczające otoczenia.

Wiśnia japońska to chyba najbardziej charakterystyczny element ogrodów japońskich. Jej przepiękne, delikatne, bladoróżowe kwiaty nadają ogrodowi niezwykłego czaru. W podobnym tonie pojawia się tu magnolia.

W ogrodach japońskich na ogół, poza nielicznymi wyjątkami, nie stosuje się roślin kwitnących. Pojawiają się więc pięknie ubarwione klony japońskie, ale również bambusy i azalie japońskie. Elementem bardzo charakterystycznym – porastającym kamienie i otaczającym wszelkie wzniesienia i pagórki symbolizujące kurhany –  jest mech. Równie ważne jest zastosowanie traw ozdobnych i miskantów, potęgujących wrażenie dzikości i naturalności oczek wodnych i kamiennych ozdób. W stonowanej zieleni przebijają się także irysy, peonie, tawuły, pigwowce, kwitnąca w grudniu mahonia japońska, ognik o charakterystycznych czerwonych owocach, niezwykle atrakcyjna skimia japonica, oczary czy jałowce.

Kolejnymi roślinami, które bez wątpienia powinny znaleźć swoje miejsce w tym szczególnym ogrodzie są niskie sosny charakteryzujące się specyficznie uformowanym kształtem – sosna biała, czarna i czerwona. Nikt chyba nie wyobraża sobie stworzenia ogrodu japońskiego bez drzewek bonsai.

Warto próbować

Niewątpliwie ogród japoński jest imponujący a odpoczywanie w nim może wydać się nawet odrobinę mistyczne, jednak tworzenie tego typu aranżacji, bez pełnego zrozumienia kultury i symboliki poszczególnych elementów nie może nieść za sobą pełnego sukcesu. Przeniesienie tradycji japońskiej na grunt naszego rejonu geograficznego jest zadaniem dość karkołomnym. Jeśli jednak podejdziemy do tego z należnym dystansem, a przy tym spróbujemy zastosować się do najważniejszych reguł projektowania japońskich ogrodów, możemy stworzyć naprawdę bajkowe i zachęcające do wypoczywania miejsce.

 

Małgorzata Kijak


Dodaj komentarz