Ogród w stylu rustykalnym

Ogród w stylu rustykalnym

Ogród w stylu rustykalnym

Ogród w stylu rustykalnym

Ogrody rustykalne najczęściej możemy podziwiać w otoczeniu domów drewnianych i z cegły.  Są to ogrody w stylu wiejskim nawiązującym do motywów ludowych, cechującym się różnorodnością gatunków i kolorów kwiatów, krzewów oraz drzew.

Ogród w stylu rustykalnym

Panuje w nim swobodny, sielski klimat, nastrajający do wypoczynku. Rabaty pełne letnich kwiatów  mimo, iż sprawiają wrażenie nieuporządkowanych, cieszą oko i sprzyjają wyciszeniu i relaksowi.

Ogród w stylu rustykalnym

Do ogrodu w wiejskim stylu najlepiej nadają się popularne, niewyszukane gatunki kwiatów takie jak: liliowce, goździki, powojniki, nagietki, kosmos, łubiny, malwy, piwonie, wrzosy i lawenda.

Nie może też zabraknąć wiejskiego zielnika ze szczypiorem, miętą, melisą, lubczykiem czy tymiankiem.

Wypoczynek w cieniu drzew

Ogród w stylu rustykalnym

Z drzew warto polecić drzewa owocowe obficie kwitnące np. jabłonie, grusze, śliwy. W większych ogrodach możemy sobie pozwolić na posadzenie lipy, doskonale pod kreślącej wiejski klimat ogrodu.

Lipy, dożywające nawet kilkuset lat, w przeszłości uważane były za święte drzewa,. Niegdyś lipę sadzono koło domu, gdy rodziło się dziecko. Budzące szacunek drzewo miało chronić malca przed złymi mocami i przynosić mu szczęście.

Lipa kwitnąc w czerwcu, okrywa się żółtymi kwiatami, roztaczając przyjemną woń wieczorową porą. Stanowi natchnienie dla artystów i poetów. Symbol sielskiego, wiejskiego stylu życia.

Kamień, wiklina, drewno

Ogród w stylu rustykalnym

Dopełnieniem rustykalnego charteru ogrodu mogą być detale proste w stylistyce z naturalnych materiałów takich jak wiklina, drewno, kamień i glina np. ławy, kosze na kwiaty, studnie, donice. Ogrody najczęściej otoczone są murkiem z cegły lub drewnianym płotem, po którym pną się bogato kwitnące powojniki, romantyczny bluszcz lub intensywnie czerwony jesienią – winobluszcz. W stylistykę ogrodu wiejskiego najlepiej wkomponują się ścieżki z kamienia, cegły i bruku.

 

Ogród w stylu rustykalnym

 

Ogród w stylu rustykalnym

Ogród w stylu wiejskim to przede wszystkim bogactwo kwiatów i kolorów ujętych w naturalne, swobodne kompozycje.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz