Odpowiedni poziom witaminy D w ciąży wzmacnia zęby dzieci

Najnowsze badania naukowe wyraźnie wskazują, że utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D w trakcie ciąży wpływa pozytywnie na zdrowie zębów dziecka, wzmacnia szkliwo i znacznie zapobiega wczesnej próchnicy zębów dzieci.

Odpowiedni poziom witaminy D w ciąży wzmacnia zęby dzieci

Najnowsze badania naukowe wyraźnie wskazują, że utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D w trakcie ciąży wpływa pozytywnie na zdrowie zębów dziecka, wzmacnia szkliwo i znacznie zapobiega wczesnej próchnicy zębów dzieci.

 

Robert Schroth wraz z zespołem naukowców z University of Manitoba (Kanada) przeprowadzili badania na 206 kobietach w drugim trymestrze ciąży. Badacze za pomocą kwestionariuszy zebrali dane na temat nawyków żywieniowych kobiet, a za pomocą badania krwi określili poziom witaminy D w organizmie. Spośród badanych kobiet ponad 34% miała znaczny niedobór witaminy D. Prawidłowy poziom witaminy D zanotowano tylko u 10% ciężarnych.

 

W późniejszym okresie zbadano dzieci kobiet. U 33% szesnastomiesięcznych dzieci  odnotowano wczesną próchnicę zębów. Wszystkie dzieci, u których zaobserwowano ubytki szkliwa, odwapnienie zębów i rozpad organicznych struktur zębów, były dziećmi kobiet u których wcześniej odnotowano znaczny niedobór witaminy D.  Dzieci mające zdrowe zęby bez oznak próchnicy, były dziećmi kobiet z odpowiednim (lub zbliżonym do optymalnego) poziomem witaminy D w organizmie w trakcie trwania ciąży.

 

Naukowcy podkreślają, że jest to pierwsze badanie, wskazujące na wyraźny związek między poziomem witaminy D u ciężarnych kobiet a wczesną próchnicą zębów u dzieci. Jest to także kolejne doświadczenie naukowe rzucające światło na problem niedoboru witaminy D i jego skutki.

 

90% witaminy D w naszym organizmie pochodzi z ekspozycji na słońce. Poprzez dietę można pokryć zapotrzebowanie na witaminę D w relatywnie bardzo niewielkim stopniu. Dodatkowo zewnętrznie podawaną witaminę D można przedawkować co grozi wymiotami, zawrotami głowy i zaburzeniami pracy nerek. Przy produkcji witaminy D przez skórę nie ma mowy o przedawkowaniu. Organizm sam reguluje ile witaminy w danym czasie potrzebuje, stąd ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi dostatecznej dawki witaminy D.

 

Skóra jest największym organem człowieka. Jedną z jej głównych funkcji jest produkcja witaminy D dzięki promieniowaniu słonecznemu. Witamina ta w nieaktywnej formie następnie zostaje zamieniana w inną postać– 25-hydroksy witaminę D, która jest nadal nie aktywna i trafia do wątroby i nerek gdzie zostaje ostatecznie przekształcona do aktywnej formy. Ta aktywna postać witaminy D zwana 125-dihydroxy witaminą D jest odpowiedzialna za efektywną absorpcję wapnia z diety i budowę mocnego kośćca i zębów.

Patrycja Błoch

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz