Odmiany jabłoni

Odmiany jabłoni

Odmiany jabłoni

Nie ma bardziej popularnego drzewa owocowego niż jabłoń i naprawdę trudno sobie wyobrazić przydomowy sad bez niej. Wiosną raczy nas oszałamiającym zapachem kwitnących kwiatów, a latem i jesienią urokiem smacznych owoców.

W Polsce występuje kilka tysięcy odmian tego gatunku. Jest zatem z czego wybierać, ale i przez to wybór nie należy do najłatwiejszych. I jak w przypadku wszystkich decyzji dotyczących pytania co siać i sadzić w wymarzonym ogrodzie, warto przeanalizować najpierw warunki jakie panują na naszym terenie. Czy miejsce przeznaczone na sad jest słoneczne czy może raczej zacienione. Czy gleba jest lekka czy ciężka. Czy mieszkamy w regionie, w którym zima trwa dłużej czy może odwrotnie, gdzie wiosna wita nas szybciej. Drzewa, jak i reszta roślin, stanowią konserwatywny składnik środowiska, nie próbujmy zatem zmieniać ich przyzwyczajeń i uwarunkowań, bo mogą się łatwo zbuntować. Jeśli nie dostarczymy im tego, co potrzebują do prawidłowego wzrostu możemy zapomnieć o wyczekanych i smacznych owocach.

Jakie zatem odmiany wybrać? W małych amatorskich sadach warto posadzić kilka drzew różnych odmian. Ponieważ tak naprawdę nie ma tej optymalnej, możemy skupić się na kilku kryteriach. Wrażliwości na choroby (parch jabłoni – choroba grzybowa Venturia inaequalis objawiająca się szarobrunatnymi plamami na wierzchniej stronie liściach i pękającymi a później czarno korkowaciejącymi owocami), na mróz, termin dojrzewania owoców, przeznaczenie owoców. Czy lubimy zjeść jabłko prosto z sadu, czy raczej wolimy się cieszyć smacznymi konfiturami?

Odmiany letnie

Geneva Elary, Piros i Sunrise. Jeśli zdecydujemy się na którąś z tych nowych odmian, możemy cieszyć się aromatycznymi i ładnymi owocami już latem. Spośród tych odmian letnich najkorzystniej jest wybrać jabłonie Piros. Są bardzo odporne na parcha jabłoni, owocują obficie, a jabłka są niezwykle smaczne i soczyste. Piros posiada dodatkową zaletę – mimo, iż młode drzewa rosną silnie, mają jednak luźną koronę, co zdecydowanie ułatwia formowanie jabłoni.

Ogród z charakterem czyli stare odmiany jabłoni

Koksa pomarańczowa
Z racji swej kulistej korony, jest jedną z tych odmian, które w przydomowym sadzie prezentują się niezwykle malowniczo. Jest słabo odporna na mróz, ale owocująca bardzo smacznymi i soczystymi jabłkami, które możemy zbierać już we wrześniu. Jest odporna na podstawowe choroby, a jej zapylaczami jest większość typowych dla amatorskich sadów jabłoni.

Antonówka zwykła
To jedna z najstarszych odmian jabłoni. Kwitnie długo, ale nie owocuje zbyt obficie. Jabłka antonówki nadają się do konsumpcji pod koniec września. Jest to niezwykle popularna odmiana, dająca bardzo aromatyczne ale mało smaczne owoce, dlatego wybierzmy ją gdy bardziej zależy nam na przetworach. Jest to odmiana mało wrażliwa na mróz i średnio odporna na większość typowych dla jabłoni chorób – mączniaków i parcha jabłoni. Spośród odmian zapylaczy Antonówki, Cortland i Lobo będą dobrymi sąsiadami dla naszego drzewa.

Odmiany popularne w przydomowych ogrodach

Cortland
To odmiana amerykańska, bardzo popularna. Odporna na mróz, lecz bardzo wrażliwa na podstawowe choroby. Owocuje późno, bo dopiero w październiku, ale warto czekać na jabłka tej odmiany. Są soczyste, smaczne i bardzo aromatyczne. Typowo deserowe. W sadzie posadźmy ją w pobliżu Jonathana, Lobo lub McIntosha.

Delikates
Ta popularna średniowczesna odmiana wymaga gleb żyznych i słonecznych stanowisk. Jest odporna na mróz i mało wrażliwa na najgroźniejsze choroby jabłoni – mączniaka i parcha. Już po 3 latach od posadzenia możemy zbierać pierwsze jabłka, które w tej odmianie są duże, soczyste i winne. Obficie owocuje każdego roku, dlatego jest to jedna z odmian polecanych do przydomowych ogrodów. W naszym sadzie posadźmy ją w towarzystwie jabłoni odmiany McIntosh.

Lobo
Jest to średniowczesna odmiana. Bardzo mrozoodporna, dlatego można ją sadzić z powodzeniem we wszystkich regionach Polski. Kwitnie wcześnie, a owoce są gotowe do zbioru w październiku. Jabłka są bardzo smaczne, kwaskowate, ale mało aromatyczne. Zapylaczami dla tej odmiany są Królowa Renet, McIntosh i Koksa Pomarańczowa.

Szampion
To średniopóźna odmiana bardzo polecana do domowych sadów, ponieważ jest nie tylko dobrym zapylaczem dla wielu odmian, ale obfituje w bardzo smaczne, słodkie i aromatyczne owoce. Posadźmy drzewko w słonecznym miejscu i regularnie przecinajmy bardzo gęste gałęzie, a już w październiku otrzymamy piękne, typowo deserowe owoce. Szampion jest odmianą umiarkowanie wrażliwą na mróz i odporną na choroby grzybowe.

Golden Delicious
Jabłonie tej odmiany wybierzmy tylko w ciepłych regionach Polski. Jest mało odporna na mróz, i średnio odporna na mączniaka i parcha jabłoni. Soczyste owoce z charakterystyczną żółtą skórką są gotowe do zbioru już od początku października. Golden Delicious rośnie silnie i owocuje przemiennie, choć obficie. W sadzie najlepiej posadzić ją wraz z jabłoniami odmian Jonathan, Katja, Koksa pomarańczowa.

Odmiany bardzo smaczne, ale mało odporne na choroby

Oliwka Inflancka
Inna, być może lepiej kojarzona nazwa tej odmiany, to Papierówka. To wczesna odmiana, owocująca już w połowie lipca. Charakterystyczne żółtawo-zielone jabłka mają niepowtarzalny, lekko ziarnisty miąższ i smaczny kwaskowaty smak. Jabłonie tej odmiany są bardzo odporne na mróz i średnio odporne na podstawowe choroby tego gatunku. W sadzie może rosnąć obok wielu popularnych odmian jak Antonówka zwykła, Jonathan, Koksa Pomarańczowa, Macintosh czy Szampion.

Katja
Ta szwedzka odmiana owocuje już pod koniec sierpnia. Obfituje w niewielkie, soczyste żółto-zielone jabłka z charakterystycznym czerwonym rumieńcem. Jest średnio odporna na mróz i mało odporna na parcha jabłoni. W sadzie posadźmy ją z Papierówką, Koksą pomarańczową, Lobo lub Cortlandem.

Nowe odmiany parchoodporne

Gdy zależy nam na jak najmniejszej ingerencji chemicznych środków ochrony w rozwój naszego sadu wybierzmy którąś z odmian odpornych na parcha jabłoni. Hodowane pod tym właśnie kątem odmiany są coraz bardziej popularne. Rajka, Freedom, Ariwa, Early Freegold, Melfree i Free Redstar – wybierzmy którąś z tych odmian, a będziemy się cieszyć smacznymi owocami nieporażonymi przez choroby. Są to w większości średnie, soczyście czerwone i smaczne jabłka.

Kupujmy z głową

Nie sposób opisać choćby podstawowej części z listy odmian dostępnych w Polsce jabłoni. Warto jednak pamiętać, by decydując się na zakup drzewek zdecydować się na zakup od profesjonalnych szkółkarzy. Oprócz pewności co do jakości zakupionych drzewek, uzyskamy także fachową poradę dotyczącą sadzenia i pielęgnacji naszego sadu. Miejskie targi czy hipermarkety kuszą niskimi cenami, ale wybór ten nie „zaowocuje” w przyszłości najlepiej.

Małgorzata Kijak


Dodaj komentarz