Nowoczesne metody strzyżenia włosów

Nowoczesne metody strzyżenia włosów

Nowoczesne metody strzyżenia włosów

Styliści  oraz fryzjerzy prześcigają się w poszukiwaniu metod, które mogłyby pozytywnie wpłynąć na strukturę włosa, na tyle skutecznie, aby przy małym wysiłku uzyskać efekt zadbanych i zdrowych włosów. W poszukiwaniu nowych metod pomaga szybki rozwój technologii. Nowoczesną metodą, która powstała przy jej wsparciu jest strzyżenie gorącymi nożyczkami. Na czym polega ta metoda, czym różni się od tradycyjnych?

Zalety strzyżenia gorącymi nożyczkami

Fryzjerzy, którzy mieli już okazję obcinania włosów gorącymi nożyczkami podkreślają ich dobroczynne działanie na strukturę włosa. Jako pierwszy pozytyw wymieniają  zakończenie z sukcesem odwiecznej walki z rozdwajającymi się końcówkami. Okazuje się, że przy systematycznym podcinaniu włosów nową metoda problem ten zostaje całkowicie wyeliminowany. Dzieje się tak dlatego, że wysoka temperatura narzędzi wykorzystywanych do obcinania włosów sprawia, że końcówki są uszczelnione.

Rozdwajające się końcówki włosów

Rozdwajanie się końcówek włosów spowodowane jest uszkodzeniem struktury włosa, który traci swoja spójność i rozszczepia się od końcówki w stronę nasady. Problem rozdwajających się łamliwych końcówek włosów często towarzyszy rozjaśnianym i farbowanym kosmykom. Włosy stają się łamliwe również po trwałej ondulacji, częstym suszeniu gorącym strumieniem powietrza suszarki, jak również na skutek niewłaściwego cięcia włosów.

Marzenie każdego stylisty spełniło się, wystarczy tylko użyć gorących nożyc, aby uformować nie tylko ciekawą fryzurę, ale też dokonać zabiegu pielęgnacyjnego, czyli zadbać o zamkniecie końcówek.

Stylista  może podjąć decyzje w sprawie wysokości temperatury nożyc, ich wartości  wahają się od 90 stopni Celsjusza do 150. To od struktury włosa zależy jej dobranie, ale taką decyzję może podjąć tylko stylista. Do pozostałych zalet nowej metody  trzeba zaliczyć zachowanie wilgotności włosa, dzięki czemu wyglądają one zdrowo i lepiej się układają.

Czy gorące nożyce są bezpieczne ?

Metoda strzyżenia włosów gorącymi nożycami wydaje się dla laika lub osoby, które nie słyszała o takiej metodzie niebezpieczna. Wydaje się, że temperatura nagrzania narzędzia może stać się problemem nie tylko dla  fryzjera, ale też dla osoby, która poddaje się zabiegowi. Czasami wystarczy tylko niefortunnie odwrócić się na fotelu w salonie fryzjerskim, aby dotknąć do urządzenia, które w tym momencie wykorzystuje fryzjer. Co by stało się, po dotknięciu do gorących nożyc ? Czy mogłoby dojść do oparzenia skóry ? Okazuje się, że metoda całkowicie jest bezpieczna, a oparzenie jest niemożliwe z powodu zabezpieczeń, jakie posiada urządzenie. Do takich należy specjalna powłoka znajdująca się na zewnętrznych powłokach nożyc oraz na rączce. Najczęściej wykonana jest ona z masy plastycznej, która odporna jest na wysoką temperaturę.

Efekty strzyżenia

Fryzjerzy od razu zauważyli dobroczynne efekty zastosowania nowej metody. Włosy stają się lepiej odżywione oraz zachowują naturalna wilgotność. Włosy wysuszone trudniej jest ułożyć, niż włosy z zachowaną optymalną wilgotnością, włosy suche wyglądają na niezdrowe i z reguły źle układają się. Poza tym fryzurę można szybciej i łatwiej ułożyć, a także zapewnić ochronę włosa przed ubytkami wilgoci oraz składników odżywczych.  Włosy systematycznie pielęgnowane za pomocą gorących nożyc staną się puszyste, gęste i zdrowe.

Różnice między klasycznymi a gorącymi nożycami

Sceptyczni fryzjerzy z niedowierzaniem patrzyli na propozycję gorących nożyc, ich obawy wynikały z nieznajomości ich dobroczynnego działania. Jednak już po pierwszym strzyżeniu mieli okazję przekonać się, jak są wartościowe i pożyteczne.  Na czym polega różnica w strzyżeniu w porównaniu z klasycznymi nożycami ? Przede wszystkim nie w sposobie strzyżenia, bo ona pozostaje taki sam, ale efekcie, jaki się uzyskuje.  W czasie operowania zwykłymi nożycami końcówki włosa nie są zamykane, w przeciwieństwie do gorących nożyc, gdzie  ich temperatura wymusza zasklepienie końcówki włosa. Gdy włos nie jest zamknięty, wówczas traci szybko wilgoć, co prowadzi w konsekwencji do rozdwajania końcówek. Przy zastosowania strzyżenia przy pomocy gorących nożyc końcówka włosa zostaje zamknięta, a wilgoć pozostaje w wewnątrz włosa, nie wydostając się na zewnątrz. Sprzyja to nie tylko zachowaniu wilgotności włosa, ale też zatrzymaniu wszystkich składników odżywczych, jakie wchodzą w jego skład lub są zaaplikowane przez fryzjera podczas pielęgnacji włosów.

Zobacz również:

Pielęgnacja włosów po lecie – strzyżenie

Po okresie letnim końce włosów są bardzo przesuszone, rozdwojone. Najbardziej widoczne jest to na włosach cienkich. Końce powinno podcinać się co 6-8 tygodni. Radzimy skorzystać z usługi strzyżenia po wakacjach.  Wystarczy, że skrócimy włosy o 1-2 cm, a będą lepiej się układały. Jeśli włosy rozdwajają się szybko mimo starannej pielęgnacji należy strzyc je nożyczkami termicznymi. Końce pod wpływem wysokiej temperatury  są „zlepione”. Nie rozdwajają się już tak szybko.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

Dodaj komentarz