Niedobór witaminy D może prowadzić do niebezpiecznego dla ciężarnych, bakteryjnego zakażenia pochwy
O bakteryjnym zakażeniu pochwy, czyli bacterial vaginosis (BV) mówimy gdy występuje zaburzenie równowagi bakteryjnej środowiska fizjologicznego pochwy. Dochodzi wówczas do nadmiernego namnożenia się bakterii, szczególnie beztlenowych, których ilość może przekraczać nawet 1000 – krotnie naturalną liczebność w stanach prawidłowych.
Mimo, iż bakteryjne zakażenie pochwy nie wiąże się z uporczywymi dolegliwościami (nie obserwuje się pieczenia, czy swędzenia pochwy i sromu), może być tragiczne w skutkach zwłaszcza w przypadku ciężarnych, prowadząc do poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych i przedwczesnego porodu. Do powikłań na skutek bakteryjnej waginozy zalicza się również zapalenie błony śluzowej macicy i przydatków oraz nawracające zapalenie dróg moczowych.
Jednym z głównych objawów bakteryjnego zakażenia pochwy jest odczyn pochwy większy niż 4,5 pH. Dobrą praktyką, zmniejszającą ryzyko przedwczesnego porodu, jest kontrolowanie (np. dwa razy w tygodniu) pH pochwy za pomocą papierka lakmusowego przykładanego do ścian pochwy (przy użyciu rękawiczek). W razie zaobserwowania niepokojących zmian pH pochwy ciężarna powinna poinformować lekarza prowadzącego ciążę, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
Jak dotąd nie znane były rzeczywiste przyczyny pojawiania się zaburzeń równowagi bakteryjnej pochwy. W ramach profilaktyki zalecano przede wszystkim noszenie przewiewnej bielizny i stosowanie delikatnych płynów do higieny intymnej. Jednak te działania mogą okazać się niewystarczające w świetle najnowszych badań rzucających światło na przyczyny rozwoju waginozy bakteryjnej.
Jak donosi magazyn Journal of Nutrition, zaburzenie równowagi bakteryjnej pochwy może mieć związek z dość powszechnym niedoborem witaminy D. Jak podkreślają naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu, ciężarne u których zaobserwowano niedobór witaminy D były zdecydowanie bardziej podatne na bakteryjne zapalenie pochwy niż kobiety, u których nie stwierdzono niedoborów tej witaminy. Pracami badawczymi objęto 469 ciężarnych. Niedobór witaminy D zaobserwowano u 93% kobiet cierpiących na waginozę bakteryjną.
Jak podkreśla dr Lisa M. Bodnar, biorąca udział w pracach badawczych, wyniki badań nie stanowią podstawy do rekomendacji przyjmowania wielkich dawek witamniny D. Jednak warto zachęcać kobiety w ciąży do zdrowego trybu życia oraz zwrócenia szczególnej uwagi na dobrze zbilansowane posiłki i stosowanie zdrowej diety, jak również do przebywania na świeżym powietrzu, gdyż jak wiadomo większość witaminy D w naszym organizmie pochodzi z ekspozycji na słońce.
fot. J.K. Califf Attribution-ShareAlike License
Patrycja Bydlińska
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
1 comment