Niedobór metabolitu 2-ME przyczyną groźnych powikłań w czasie ciąży

Niedobór metabolitu 2-ME przyczyną groźnych powikłań w czasie ciąży

Niedobór metabolitu 2-ME przyczyną groźnych powikłań w czasie ciąży

Preeklamsja (stan przedrzucawkowy) dotyka 5% cieżarnych kobiet, będąc jedną z wiodących przyczyn poważnych zachorowań ciężarnych i ich potomstwa. Jest niebezpiecznym powikłaniem w czasie ciąży, charakteryzujacym się nadciśnieniem tętniczym, białkomoczem i opuchlizną.. Stanowi czwartą co do częstości przyczynę śmierci ciężarnych.

 

Dzięki najnowszym badaniom prowadzonym przez prof. Raghu Kalluri z Harvard Medical School, znamy już prawdopodobną przyczynę stanu przedrzucawkowego. Preeklamsja związana jest z nieprawidłowym działaniem genu o nazwie COMPT.

 

Gen ten reguluje dotlenienie łożyska. Preeklamsja jest zaburzeniem polegającym na niedotlenieniu łożyska.

 

Gen COMPT (catechol-O-methyltransferase) jest zaangażowany w przemianę estrogenu w metabolit zwany 2ME (2-methoxyestradiol), który zapobiega niedoborom tlenu w łożysku. Gdy gen nie działa prawidłowo, poziom 2ME spada, co prowadzi w ostateczności do pojawienia się objawów preeklamsji.

 

Dzięki temu odkryciu w przyszłości będzie można w łatwy sposób diagnozować możliwość pojawienia się stanu przedrzucawkowego u ciężarnych kobiet. Naukowcy planują wprowadzenie testów (podobnych sposobem działania do testów ciążowych), mających wykrywać nieprawidłowości w działaniu genu COMPT.

 

Dzięki temu, że metabolit generowany za sprawą genu COMPT jest obecny w moczu, będzie można opracować badanie moczu, w prosty sposób diagnozujące możliwość powstania stanu przedrzucawkowego u ciężarnej.

 


 

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz