Nadciśnienie – rozpoznaj wroga

Nadciśnienie – rozpoznaj wroga

Nadciśnienie – rozpoznaj wroga

Nadciśnienie nie bez powodu nazywane jest cichym zabójcą. Choroba nie daje bardzo często, długo żadnych niepokojących objawów. Choruje na nie prawie co trzeci Polak.  Można żyć wiele lat w nieświadomości istnienia zagrożenia, aż do momentu gdy choroba daje o sobie znać w postaci niebezpiecznego zdarzenia sercowego np. wylewu czy zawału mięśnia sercowego. Jeśli nie mierzymy sobie regularnie ciśnienia krwi, możemy być zupełnie nieświadomi, że mamy nadciśnienie.

Konsekwencje zdrowotne wynikające z nadciśnienia mogą być niezwykle poważne, dlatego nie ulega wątpliwości, iż nadciśnienie należy jak najwcześniej rozpoznać i leczyć.

Wyraźne symptomy choroby pojawiają się gdy nadciśnienie staje się niebezpiecznie wysokie i wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Wówczas może pojawić się:

  • poczucie niepokoju i zagubienia,
  • krwotok z nosa
  • zmęczenie
  • zaburzenia widzenia
  • bóle w klatce piersiowej
  • zaburzenia rytmu serca.

Te groźne symptomy to bezpośredni wynik oddziaływania nadciśnienia na poszczególne organy ciała.

Pierwsze wyraźne symptomy nadciśnienia  to niestety bardzo często również jednocześnie pierwsze symptomy zawału mięśnia sercowego, udaru i innych zdarzeń sercowych.

Dlatego nie czekaj, aż pojawią się pierwsze objawy. Pamiętaj o regularnym pomiarze ciśnienia krwi co 6 miesięcy (jeśli przekracza 140/90, co miesiąc lub według zaleceń lekarza). Wyeliminuj czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia, na które masz wpływ np. palenie papierosów, alkohol, stres, niezdrowa dieta, brak ruchu.

Zmiana stylu życia na zdrowszy to niezbędny element profilaktyki i leczenia nadciśnienia, którego z pewnością nie zastąpią żadne leki.

Patrycja Bloch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz