Nadciśnienie a niewydolność serca

Nadciśnienie a niewydolność serca

Nadciśnienie a niewydolność serca

 

Nadciśnienie

Nadciśnienie jest najczęściej występującym, przewlekłym schorzeniem układu krążenia. O chorobie tej mówimy, gdy ciśnienie krwi panujące wewnątrz naczyń krwionośnych przekracza 140/90 mm Hg.

Z długotrwałym, nieleczonym nadciśnieniem tętniczym krwi wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne, niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego.

Nadciśnienie wśród kobiet

Choroby serca to wiodący zabójcy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Okazuje się jednak, że tylko 60 % kobiet z nadciśnieniem, kontroluje swoją chorobę.

Niewydolność serca

Nadciśnienie stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia serca. Pacjenci z nieleczonym nadciśnieniem są dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie niewydolności serca niż osoby z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Niewydolnością serca określamy stan, w którym zostaje upośledzona zdolność serca do zapewnienia odpowiedniego przepływu krwi na skutek zmian w strukturze lub funkcjonowaniu tego organu.

Jak wyjaśniają eksperci z Harvard Medical School „Nadciśnienie zmusza serce do wtłaczania krwi do naczyń krwionośnych z większą siłą. Główny ciężar tego zwiększonego wysiłku spada na lewą komorę serca, która pompuje krew do tętnic. Jej ściany stają się grubsze i silniejsze, żeby skutecznie radzić sobie ze swoimi zadaniami.”*  W wyniku tego procesu dochodzi do przerostu lewej komory serca, co jest zjawiskiem negatywnym, prowadzącym do niewydolności całego organu.

Niewydolność lewokomorowa serca może prowadzić do niedotlenienia serca, jego uszkodzenia i coraz większego osłabienia, które w rezultacie może skutkować wtórną niewydolnością zastoinowa serca in. niewydolnością prawokomorową.

Niewydolność serca a statyny

Magazyn The New England Journal of Medicine opublikował raport o nieskuteczności leków na nadciśnienie w zapobieganiu gwałtownie rosnącej liczbie pacjentów z niewydolnością serca po 65 roku życia.

Obserwuje się ciągły wzrost liczby zachorowań na niewydolność serca. W ciągu ostatnich 26 lat liczba chorych na niewydolność serca uległa podwojeniu. Każdego roku stan ten się pogarsza. Część naukowców upatruje przyczyn tego stanu rzeczy w przyjmowaniu statyn –  leków mających za zadanie obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.

*„Jak walczyć z nadciśnieniem” Doktor Herbert Benson, Aggie Casey Wydawnictwo MT Biznes Sp. z o.o. Warszawa 2008 r.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz