Mieczyki – piękna ozdoba ogrodu i domu

Mieczyki

Mieczyki – piękna ozdoba ogrodu i domu

Mieczyki są bardzo popularną rośliną ogrodową. Dzięki okazałym wyglądzie wspaniale nadają się na kwiaty cięte.  Do wazonu najlepiej ciąć mieczyki tuż po rozwinięciu pierwszych pąków dzięki temu kwiaty znacznie dłużej zachowają świeżość.

Uprawa

Mieczyki wymagają żyznej, próchniczej ziemi o odczynie obojętnym, stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Jeśli gleba jest kwaśna należy ją jesienią zwapnować.

W październiku ucinamy łodygi i wykopujemy bulwy na zimę. Suszymy je i przechowujemy w temperaturze 5 stopni.

Sadzenie

Mieczyki sadzimy pod koniec kwietnia, na początku maja w rozstawie 8-10 cm w rzędzie, na głębokości  8-10 cm. Odstępy między rzędami ok. 20 cm.

Uwaga: Mieczyków nie należy sadzić do gleby po roślinach okopowych, strączkowych i truskawkach.

Rozmnażanie

Z jednej bulwy posadzonej wiosną, w procesie wegetacji powstaje druga bulwa tzw. zastępcza. Pomiędzy tymi dwoma bulwami, to znaczy matczyną i zastępcza powstaje nawet kilkadziesiąt małych bulw przybyszowych mających zaledwie kilka milimetrów średnicy. W międzyczasie bulwa matczyna zamiera.

Małe bulwy przybyszowe wysiewamy wczesna wiosna (już w marcu) do inspektu, gdzie pozostawiamy do jesieni. W następnym roku na przełomie kwietnia i maja sadzimy je do gruntu. Kwitnienia możemy się spodziewać najwcześniej w drugim roku uprawy.

Okres kwitnienia


Lipiec – sierpień


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz