Menopauza – spraw, by to było pozytywne doświadczenie w Twoim życiu

Menopauza

Menopauza – spraw, by to było pozytywne doświadczenie w Twoim życiu

Klimakterium może być czasem refleksji i inspiracji. To w jaki sposób przyjmujemy zmiany w życiu warunkuje jak będziemy z nimi żyć i jak się do nich przystosujemy.

Negatywny sposób myślenia może doprowadzić do zintensyfikowania odczuwania  niedogodności związanych z symptomami nadejścia menopauzy. Zmiana negatywnego nastawienia pozwala na zredukowanie objawów klimakterium.

Pilnuj swoich myśli

Nie pozwól, by zawładnęło Tobą negatywne myślenie, drażliwość i maruderstwo. Każdego wieczora przed snem zapisuj trzy rzeczy za które jesteś wdzięczna. Następnie przez parę minut wizualizuj obrazy związane z zapiskami w swoich myślach.  To proste ćwiczenie stosowane regularnie pomaga myśleć pozytywnie i doceniać to co się ma.

Tylko od Ciebie zależy, czy szklanka będzie do połowy pusta, czy do połowy pełna.

Otaczaj się pięknem

Na pulpicie komputera umieść zdjęcie, które wprowadzi Cię w pozytywne emocje ( np. zdjęcie ogrodu, kwiatów, gór, zdjęcie z wycieczki), na ścianie zawieś np. kalendarz z pozytywnie nastrajającymi pejzażami.  Zadbaj o to, by Twój dom był miejscem, w którym się dobrze czujesz, tak by panowała w nim przyjemna, ciepła atmosfera.

Czas dla Ciebie

Dowiedz się jak powinna być prawidłowo skomponowana dieta dla Ciebie. Poznaj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci się wyciszyć, skoncentrować i polepszyć pamięć. Włącz ruch do codziennego trybu życia. Zapisz się na zajęcia jogi, nordic walking lub basen. Otaczaj się pozytywnym zapachem leczniczych i relaksujących olejków eterycznych (możesz dodawać je do kąpieli i kominków aromaterapeutycznych). Wsłuchuj się w muzykę relaksacyjną, która ukoi twoje nerwy. Pamiętaj o okresowych badaniach kontrolnych.

Działań związanych ze zmianą trybu życia nie traktuj jak poświęcenia, lecz jak podarunek dla samej siebie.

Znajdź wsparcie

W tym okresie życia kobiety potrzebują wsparcia innych kobiet.

Znalezienie kontaktu z ludźmi będącymi w podobnej sytuacji, dzielenie się doświadczeniami i radami może być kluczem do dobrego samopoczucia i większej świadomości zmian, w których bierzemy udział. Warto otaczać się ludźmi, którzy są inspiracją do działania.

Skup się na teraźniejszości

Bądź myślami obecna w teraźniejszości. Skup się na „tu i teraz”. Pozwoli Ci to nie patrzeć w przyszłość z niepokojem, a w przeszłość z rozrzewnieniem. Staraj się każdy dzień przeżyć jak najlepiej potrafisz. Codzienna dawka ćwiczeń, relaksu i zdrowego pożywienia da Ci energię do pozytywnego spojrzenia na świat.

Naucz się jak możesz sobie pomóc

Zbieraj informacje na temat prawidłowej diety, witamin, minerałów, programów ćwiczeniowych i badań profilaktycznych. Zwracaj uwagę na to co jesz i jak przygotowujesz posiłki.

Eliminacja złych nawyków żywieniowych i zdrowy styl życia pomogą Ci przetrwać ten trudny okres. Stwórz mocne podstawy do zdrowego funkcjonowania w przyszłości.

Nikt nie pomoże Ci teraz bardziej niż ty sama.

Ćwicz, by poczuć się lepiej

Ćwiczenia pozwalają rozładować stres i likwidują poczucie niepokoju. Najlepszy sposób na relaks i wzmocnienie organizmu to po prostu spacer. Wystarczy 20 minut, by przywrócić równowagę emocjonalną. Spacer to naturalny środek uspakajający. Najważniejsza jest systematyczność. 20 minut spaceru 4 razy w tygodniu da Ci więcej korzyści niż półtoragodzinny, jednorazowy trening, po którym będziesz się czuła sforsowana i zmęczona.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz