Mącznica lekarska

Mącznica lekarska

Mącznica lekarska

Mącznica lekarska to bogate źródło arbutyny, działającej odkażająco na drogi moczowe i rozjaśniającej przebarwienia.

Skład i działanie mącznicy lekarskiej

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi) ceniona jest przede wszystkim ze względu na obecność glikozydu arbutyny, która znajduje zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce. Arbutyna w odczynie zasadowym hydrolizuje do hydrochinonu, który działa odkażająco na drogi moczowe, natomiast w kosmetyce znajduje zastosowanie ze względu na właściwości rozjaśniające. W mącznicy znajdują się również garbniki, o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i ściągającym, flawonoidy (między innymi kwercetyna o właściwościach przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych) oraz triterpeny (w tym kwas ursolowy o działaniu antyoksydacyjnym).

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym są liście mącznicy.

Zastosowanie wewnętrzne mącznicy lekarskiej

Mącznica lekarska stosowana jest przede wszystkim w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych i pęcherza moczowego. Należy jednak pamiętać, że napary i preparaty z mącznicy są skuteczne wyłącznie w środowisku zasadowym. W czasie kuracji należy więc dbać o alkalizację moczu, a więc o utrzymanie pH na poziomie powyżej 7. Naturalnymi surowcami alkalizującymi są między innymi produkty mleczne i warzywa. Mącznica zalecana jest również przy biegunkach, wzdęciach i kolkach jelitowych.

Mącznica w kosmetyce

Arbutyna zawarta w mącznicy stanowi składnik preparatów rozjaśniających przebarwienia o różnym podłożu, np. potrądzikowe, posłoneczne, spowodowane wysypką. Stosowana jest również w leczeniu stanów zapalnych i trądziku.

Kosmetyki z wyciągiem z mącznicy:

Odwar z mącznicy

20 g suszonych liści zalewamy szklanką letniej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem 10-15 minut. Odcedzamy i pijemy 1 łyżkę odwaru 3-4 razy dziennie.

Bezpieczeństwo stosowania mącznicy lekarskiej

Wyciągi z mącznicy lekarskiej należy stosować pod kontrolą lekarza, przede wszystkim w czasie ciąży i karmienia. Przyjmowanie dłuższe niż 14 dni może prowadzić do wymiotów i biegunek.

Uwaga
Mącznica lekarska podlega ochronie gatunkowej.

fot. pellaea Attribution License

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz