Marzec w ogrodzie

W marcu, po ustąpieniu ostatnich przymrozków zdejmujemy okrywę ochronna z grządek. Słomę i gałęzie, które ochraniały rośliny przed mrozem przeznaczamy na kompostownik. Pod koniec marca możemy wysiewać wprost do gruntu takie rośliny jak: groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę, ostróżkę ogrodową i gipsówkę letnią. Również pod koniec miesiąca można rozmnażać przez podział byliny takie jak: dzielżany, lawenda, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie i ostróżki.

Marzec w ogrodzie

Marzec to czas gdy w ogrodzie rozpoczynamy porządki po zimie i przygotowujemy rośliny do nowego okresu wegetacyjnego.

Drzewa i krzewy

  • Zdejmujemy osłony chroniące drzewa i krzewy przed zimnem (gdy ustabilizuje się dodatnia temperatura i roślinom nie będą już zagrażały przymrozki).
  • Sadzimy żywopłot z drzew liściastych.
  • Sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy owocowe.
  • Sadzimy i przesadzamy drzewa i krzewy ozdobne.
  • Przycinamy żywopłoty.
  • Przycinamy drzewa i krzewy ozdobne kwitnące późna wiosną i latem.
  • Nawozimy drzewa ozdobne
  • Nawozimy krzewy ozdobne

Sadzenie drzew owocowych

Wiosną możemy sadzić wszystkie odmiany drzew i krzewów owocowych. W marcu sadzimy: morele, brzoskwinie i nektaryny.

Nawożenie

Odpowiednie nawożenie zapewni pomyślne plony roślin.w przypadku ściółkowania stosuje się większe dawki nawozów.

Nawożenie drzew owocowych

Świeżo posadzone drzewka podsypujemy kompostem. Starsze drzewa dodatkowo nawozimy nawozem mineralnym. Szczególnie obfitego nawożenia potrzebują przede wszystkim pestkowce czyli morele i brzoskwinie.

Nawożenie krzewów owocowych

Dostarczamy roślinom składników pokarmowych poprzez rozrzucenie kompostu i niewielkiej ilości nawozu mineralnego zawierającego azot. Szczególne zapotrzebowanie na nawożenie wykazują czarna porzeczka i malina.

Trawniki

  • Wygrabiamy z trawnika śmieci, patyki, liście i suchą trawę.
  • Zasypujemy i wyrównujemy kretowiska.
  • Nawozimy trawnik (nawóz do trawników lub azotofoska)
  • Wałujemy Trawnik wałem o ciężarze co najmniej 200 kg, by docisnąć do podłoża kępy traw i wyrównać powierzchnię.
  • Uzupełniamy ziemią zagłębienia w trawniku, udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw.
  • Na kwaśnych glebach trawniki wapnujemy, by zapobiec rozwojowi mchu.

Warzywa

  • Nawozimy grządki kompostem
  • Siejemy warzywa pod osłony
  • Siejemy warzywa odporne na niską temperaturę: szpinak, bób i roszponkę.
  • Siejemy do pojemników warzywa uprawiane z rozsady: pomidory, seler, szpinak i karczoch

Wysiew warzyw pod osłony

Wysiew warzyw do gruntu możemy rozpocząć gdy temperatura gleby wynosi przynajmniej 5 stopni. Siewu nasion nie przeprowadzamy bezpośrednio po nawożeniu kompostem. Przed siewem nie przekopujemy grządki, a jedynie lekko spulchniamy glebę. W marcu możemy już wysiewać większość warzyw. Zalecane jest jednak przykrycie siewów włókniną lub folią.

Podczas kiełkowania nasion należy pamiętać o regularnym nawadnianiu. Odchwaszczanie grządek rozpoczynamy, gdy wzejdą pierwsze plony.

Szpinak

Szpinak jest rośliną odporną na niskie temperatury, dlatego możemy wysiewać go już w marcu bezpośrednio do gruntu bez osłon. Szpinak siejemy w rzędach w odległości 5-10 cm między roślinami i 15-20 cm miedzy rzędami.  Pierwsze plony powinny wzejść już w ciągu 2 tygodni.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące): kapusta, kalarepa, rzodkiewka, marchew, truskawki.

Roszponka

Nasiona siejemy do końca marca, w rzędach na głębokości 1 cm w odległości 10-15 cm między roślinami i 15-20 cm między rzędami.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące): kalarepa i cebula.

Rzodkiewka

Nasiona siejemy w rzędach na głębokości 1 cm. Odstępy między nasionami powinny wynosić 2-3 cm, a odstępy między rzędami 10 15 cm.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące): marchew, szpinak, sałata, pietruszka, szczypiorek, kapusta i groch.

Marchew

Niektóre odmiany marchwi tzw. wczesne odmiany, nadają się do wysiewu do gruntu już w marcu. Nasiona siejemy w rzędach na głębokości 1 cm. Odległość miedzy rzędami powinna wynosić 15-20 cm, a odstępy miedzy roślinami: 5-8 cm.  Pierwszych plonów możemy się spodziewać w ciągu 3-4 tygodni od siewu.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące): sałata, endywia, groch, rzodkiewka, por, koper, czosnek i szczypiorek.

Cebula

Cebula z nasion ma bardzo długi okres wegetacji. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się plonami w końcu sierpnia, musimy wysiać cebulę już w marcu. Nasiona wysiewamy na głębokości 1-2 cm. Odległość miedzy nasionami powinna wynosić 5-10 cm, a odległość między rzędami ok. 20 cm.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące):  por, rzodkiewka, seler, burak ćwikłowy, seler, truskawki, pietruszka, koper, marchew.

Rada: posadzenie marchwi przy cebuli chroni cebule przed śmiętką cebulanką – najczęstszym szkodnikiem tej rośliny.

Czosnek

Ząbki czosnku sadzimy w rzędach do gruntu na początku marca. Odległość między ząbkami powinna wynosić ok. 5 cm, a odległość między rzędami 10-15 cm.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące):   marchew, ogórek, pomidor, truskawki.

Rada:  Czosnek posadzony w sąsiedztwie róż, lilii i tulipanów chroni rośliny kwitnące przed chorobami grzybiczymi i nornicami.

Groch

Groch siejemy w rzędach na głębokości 3-5 cm. Odległość miedzy rzędami powinna wynosić ok. 30 cm dla odmian niskich i ok. 60 cm dla odmian wysokich. Odległość między roślinami powinna wynosić ok. 5 cm.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące):  marchew, cykoria, koper włoski, ogórek, sałata i kalarepa.

Rada: Groch należy do roślin motylkowych, które dzięki bakteriom brodawkowym na korzeniach rośliny wzbogacają glebę w azot. Dlatego warto włączyć groch do uprawy.

Bób

Bób jest roślina stosunkowo odporna na przymrozki. Wysiew w początku marca w dużym stopniu zapobiega atakowi roślin przez mszyce. Bób siejemy w rzędach na głębokosci ok. 5 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić 40 cm, a odstęp pomiędzy roślinami ok. 25 cm.

Uprawy współrzędne (sąsiadujące):  marchew, cykoria, koper włoski, ogórek, sałata i kalarepa.

Warzywa z rozsady

Do doniczek i pojemników sadzimy pomidory, seler, szpinak i karczoch. Pojemniki z nasionami przechowujemy na parapetach okiennych i w szklarni, tak by zapewnić optymalną temperaturę do kiełkowania, czyli ok. 18 stopni. Warzywa z rozsady sadzimy do gruntu dopiero w połowie maja.

Rośliny ozdobne

  • Zdejmujemy okrywy ochronne z kwiatów
  • Siejemy niektóre rośliny bezpośrednio do gruntu
  • Rozmnażamy wegetatywnie (przez podział) niektóre byliny
  • Siejemy kwiaty do inspektu

W marcu, po ustąpieniu ostatnich przymrozków zdejmujemy okrywę ochronna z grządek. Słomę i gałęzie, które ochraniały rośliny przed mrozem przeznaczamy na kompostownik.
Pod koniec marca możemy wysiewać wprost do gruntu takie rośliny jak:   groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę, ostróżkę ogrodową, łubin, smagliczkę i gipsówkę letnią.
Również pod koniec miesiąca można rozmnażać przez podział byliny takie jak: dzielżany, lawenda, marcinki, liliowce, floksy, rudbekie i ostróżki.

Siejemy kwiaty do inspektu

W marcu możemy również wysiać do inspektu nasiona większości kwiatów jednorocznych i niektórych roślin bulwiastych, tak by wcześniej cieszyć się widokiem ukwieconych rabat. Do pojemników możemy wysiać np. Żeniszek, Lwią paszczę, Astry, Aksamitki, Georginie i Goździki.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz