Manicure krok po kroku

Manicure krok po kroku

Manicure krok po kroku

Po dłoniach i paznokciach można poznać prawdziwą damę. Zadbane, gładkie dłonie i gustownie pomalowane paznokcie dobrze świadczą o ich właścicielce.

Krok pierwszy – usuwanie starego lakieru

Pierwszym, niezbędnym etapem wykonania manicure jest usunięcie starego lakieru. Paznokcie oczyszczamy bezacetonowym zmywaczem  (aceton wysusza i osłabia płytki ), wzbogaconym w witaminy.

Krok drugi – modelowanie pilniczkiem

Często postępujemy w niewłaściwej kolejności, mianowicie piłujemy paznokcie po namoczeniu ich w wodzie. Prowadzi to do uszkodzenia płytki, która po namoczeniu jest miękka, a przez co bardziej narażona na uszkodzenia. Po zmyciu starego lakieru kolejnym etapem jest więc nadanie pożądanego kształtu przy użyciu pilniczka – najbardziej odpowiednie są pilniki mineralne bądź szklane, choć, niestety, w naszych kosmetyczkach wciąż królują pilniczki metalowe, uszkadzające płytkę. Nadając kształt paznokciom, należy pamiętać o piłowaniu w jednym kierunku, w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do ich rozdwojenia. Na tym etapie również wygładzamy powierzchnię paznokci, stosując przeznaczone do tego polerki. Zabiegu tego jednak nie można powtarzać zbyt często, gdyż prowadzi do osłabienia płytki.

Krok trzeci – zmiękczanie skórek

Dopiero teraz przechodzimy do zmiękczania skórek poprzez moczenie ich w misce z wodą, do której możemy dodać kilka kropel oliwy z oliwek (jednak nie za dużo, gdyż na zbyt natłuszczone paznokcie nie można nakładać lakieru) i soku z cytryny. Możemy wspomóc się również gotowymi preparatami zmiękczającymi. Po kilku minutach osuszamy dłonie i odsuwamy skórki przy użyciu drewnianego patyczka. Niekorzystnym nawykiem jest usuwanie skórek przy pomocy metalowy cążek, co często prowadzi do zakażenia.

Krok czwarty – odżywianie

W pośpiechu nieraz zapominamy o nałożeniu lakieru podkładowego, który odżywia i zabezpiecza płytkę paznokcia przed przebarwieniami, pojawiającymi się na skutek stosowania ciemnych lakierów. Najlepszym rozwiązaniem jest preparat, który równocześnie pełni funkcję odżywki i lakieru podkładowego. Jeśli nasze paznokcie wymagają wzmocnienia, lepiej zrezygnować na kilka tygodni z malowania. Wówczas możemy stosować odżywki w postaci olejków (zobacz: Olejek arganowy – naturalny sposób na piękne paznokcie), które nawilżają i regenerują płytkę, nie nadają się jednak do nakładania pod lakier właściwy.

Olejek arganowy – naturalny sposób na piękne paznokcie

Olejek arganowy 100% kupisz w drogerii Talia24.pl

Krok piąty – malowanie lakierem

Warto zainwestować w lakier droższy, który dłużej utrzyma się na paznokciach, bez nieestetycznego odpryskiwania i łuszczenia się. Choć oczywiście również wśród lakierów tańszych spotkać można prawdziwe perełki. Prawidłowe nakładanie lakieru powinno obejmować trzy ruchy przy jednym namaczaniu pędzelka – najpierw malujemy środek paznokcia, a potem nałożony lakier rozprowadzamy po obu bokach. Tak pomalowana płytka ma jednolitą powierzchnię i kolor.

Aby jak najdłużej cieszyć się wykonanym manicure, należy pamiętać o zakładaniu rękawic w czasie domowych porządków. Mimo to z czasem nawet najbardziej odporny lakier traci blask i odpryskuje, warto więc raz w tygodniu poświęcić około 30 minut na pielęgnację paznokci.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz