Makijaż do biura – Jak wyglądać profesjonalnie i kobieco?

Makijaż do biura - Jak wyglądać profesjonalnie i kobieco?

Makijaż do biura – Jak wyglądać profesjonalnie i kobieco?

„Badania pokazują, że w około 55% Twoja wiarygodność zależy od wyglądu. To, jak brzmią Twoje słowa, składa się na kolejne 38%. Tylko 7% wiarygodności ma cokolwiek wspólnego z treścią wypowiedzi. Jeśli nie wyglądasz tak, jak powinnaś, otoczenie nie dostrzeże w Tobie kompetentnej profesjonalistki, niezależnie od tego, jak mądra i wykształcona jesteś w rzeczywistości.”

„Grzeczne dziewczynki nie awansują” Lois P. Frankel

 

fot. 1 Makijaż do biura - Jak wyglądać profesjonalnie i kobieco?

Czy tak niepozorna rzecz jak makijaż może mieć wpływ na karierę zawodową?

Karla Kraft: Można uznać, że w pewnym sensie tak. Podobnie jak poszczególne elementy naszego wizerunku jak garderoba, jej kolor, fryzura czy dodatki tak i makijaż wysyła pewien sygnał o nas samych. Kobieta w makijażu postrzegana jest, jako osoba dobrze zorganizowana, skrupulatna oraz umiejętnie zarządzająca swoim czasem a to cechy mile widziane w środowisku zawodowym. Mogą one mieć wpływ na uznanie w oczach naszego nowego pracodawcy oraz pomagać w kreowaniu profesjonalnego wizerunku w relacjach biznesowych. Pamiętajmy, zatem aby nigdy nie rezygnować z makijażu do pracy.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w makijażu dziennym do pracy?

Karla Kraft: Najczęstszym błędem popełnianym w makijażu do pracy jest jego brak bądź nadmiar koloru i ilości kosmetyku. Wybieramy zbyt intensywne lub ciemne kolory cieni, kredek i podkładów.  Często też nieodpowiednio dobieramy rodzaje kosmetyków kolorowych jak np. błyszczące cienie i błyszczyki i zbyt ciężkie podkłady mocno kryjące. Zapominamy o poprawkach w ciągu dnia jak zmatowienie twarzy oraz skontrolowanie estetyki makijażu oczu – rolowanie cienia na powiece lub zbieranie zanieczyszczeń w kącikach oczu. Malujemy oczy zbyt graficznie: grube ciemne kreski (świetne na wieczór, nie każde oko dobrze w nich wygląda), cienie o nieroztartych granicach, brak płynności przenikania kolorów.

Jak dyskretnie podkreślić swoją osobowość poprzez makijaż?

Karla Kraft: Dyskretny makijaż to taki, który uatrakcyjni naszą twarz, jednocześnie, nie zmieniając jej charakteru. Będąc ubrane w taki makijaż zapewne usłyszymy komplement „Jak pięknie wyglądasz” a nie „ Jak ładnie jesteś pomalowana”. Każda z nas jest inna i dlatego też, aby podkreślić swoją indywidualność wybieramy inny charakter makijażu. Panie chcące wyrazić swoje łagodne usposobienie powinny sięgać po jasne, pastelowe kolory beże, cieliste róże, jasne szarości, unikać mocnych graficznych akcentów na powiekach i na ustach. Energię i ekstrawagancje najlepiej wyrażają graficzne formy makijażu z zastosowaniem kredki, eyelinerów oraz wyraźniej podkreślonych ust. Dodatkowo, jeśli będziemy przy jego komponowaniu uwzględniać nasz typ kolorystyczny np. subtelne cechy ciepłej WIOSNY czy wyrazistość i kontrastowość chłodnej ZIMY wówczas na pewno będziemy wyglądać subtelnie i jednocześnie oryginalnie.

Jak dobrać odpowiednią paletę barw w makijażu do pracy?

Karla Kraft: Jeśli chodzi o makijaż do pracy powinnyśmy kierować się kanonami, które obowiązują w makijażu biznesowym dotyczącymi jego charakteru oraz kolorystyki. Akcent powinien być skupiony na oczach, które znajdują się w obszarze trójkąta menadżerskiego, oraz kościach policzkowych. Usta natomiast z racji tego, że mieszczą się w trójkącie koktajlowym, pozostawiamy delikatniejszy, podkreślamy je mocniej w makijażu wieczorowym. Najodpowiedniejsze kolory cieni to: szarości, grafity, beże, brązy, łosoś, morela. Unikajmy czarnych kredek i kolorowych tuszy do rzęs. Na ustach najlepiej, jeśli znajdą się pomadki lub błyszczyki (bez drobinek) w kolorze brzoskwiniowym, morelowym, beżowym, beżowo-różowym, pudrowego różu. Róż na policzki zawsze powinien być w tonacji pomadki, jeśli wybierzemy pomadkę w kolorze brzoskwiniowym to róż powinien mieć ciepły odcień moreli, łososia lub terakoty. Nie zapominajmy o paznokciach – nie powinny one, choćby najpiękniejsze, pozostawać niepomalowane, wyślą wtedy sygnał o braku naszej dokładności oraz braku umiejętności gospodarowania własnym czasem. Najstosowniejszy manicure do pracy to krótki french, cieliste kolory lakierów, lub ciemne, lecz wyłącznie na krótkich paznokciach. Długie tipsy zdobione kolorowymi i błyszczącymi gadżetami nie idą w parze z profesjonalnym wizerunkiem w pracy, pozostawmy je na urlop lub okres karnawału.

Jak dopasować podkład, by wyglądał naturalnie w świetle dziennym?

Karla Kraft: Dobór odpowiedniego podkładu to podstawa udanego makijażu, bardzo często mamy z tym problem i wybieramy zbyt ciemne kolory. Dobierając podkład powinnyśmy brać pod uwagę rodzaj i potrzeby naszej cery oraz jej koloryt. Do cer suchych wybierajmy podkłady nawilżające w postaci lekkich płynnych fluidów, natomiast cery tłuste i mieszane najlepiej będą się czuły w podkładach matujących w postaci musu czy kompaktu. Do cer dojrzałych odpowiednie są podkłady rozświetlające w postaci kremowej mogące zawierać składniki liftingujące. Każdy podkład powinien być uzupełnieniem naszej codziennej pielęgnacji, zatem jeśli przy cerze suchej, wrażliwej używamy kosmetyków nawilżająco-kojących wówczas podkład też powinien być wzbogacony o składniki o takim działaniu oraz pozbawiony składników najczęściej, wywołujących podrażnienia, tu świetnie sprawdzają się kosmetyki mineralne zawierają, bowiem pierwiastki działające łagodząco, rewitalizująco na skórę takie jak magnez, cynk czy potas. Podkład dobierajmy zawsze w świetle dziennym nakładając na linie żuchwy odrobinę wybranego produktu, nie testujmy go na dłoniach gdyż żadna z ich części nie ma odcienia naszej cery. Starajmy się wybrać trzy lub dwa odcienie by mieć skalę porównawczą, odczekajmy parę sekund tak by kolor się rozwinął i wówczas wybierzmy ten, który najlepiej wtapia się w naszą skórę. W przypadku przebarwień na twarzy typu czerwony rumień, plamy pigmentacyjne starajmy się by odcień podkładu był zbliżony do koloru szyi, wówczas po nałożeniu nie będzie się od nie odcinał. Jeśli wahamy się pomiędzy jaśniejszym a ciemniejszym kolorem, wybierzmy jaśniejszy gdyż podkłady mają tendencję do ciemnienia na twarzy. Jeśli zależy nam na nienagannym makijażu przez większość dnia, wybierajmy podkłady długotrwałe, które najczęściej nadają się do każdego rodzaju cery oraz stosujmy pod podkłady bazę.

Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w torebce?

Karla Kraft: Zawsze przy sobie powinnyśmy mieć puder prasowany, najlepiej w eleganckiej puderniczce z lusterkiem, bibułki matujące w przypadku cer mieszanych i tłustych, błyszczyk lub pomadkę oraz kilka patyczków higienicznych. Są to niezbędne kosmetyki, aby w ciągu dnia móc dokonać drobnych poprawek w makijażu. Pamiętajmy o tym, że tłusta, błyszcząca cera wygląda mało estetycznie, dlatego zerkajmy w lusterko by mieć ją pod kontrolą. Najlepiej zebrać nadmiar sebum przy pomocy bibułek matujących (mogą być z pudrem lub bez) i dopiero przypudrować twarz. Nie zapominajmy też o oczach, które w naturalny sposób się oczyszczają i w ich kącikach wewnętrznych mogą zbierać wszelkie drobiny kosmetyków i kurzu. Patyczek higieniczny jest wówczas niezastąpiony.

Jaką radę odnośnie do makijażu ma Pani dla kobiet, które wybierają się na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy?

Karla Kraft: Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie na płaszczyźnie biznesowej, zatem powinnyśmy w naszym makijażu odnieść się do kanonów makijażu biznesowego. Przede wszystkim – musi on być! Nawet, jeśli, na co dzień się nie malujemy na rozmowę kwalifikacyjną nie powinnyśmy z niego rezygnować. Umiar, prostota, elegancja – to główne cechy takiego makijażu. Dobry makijaż wymaga czasu – wstańmy zatem wcześniej niż zwykle gdyż wedle porzekadła „Pośpiech pozbawia nas kobiecości”. Pamiętajmy o przygotowaniu naszej cery – peeling+kosmetyki nawilżające+odpowiednia ilość wypijanej wody. To sekret pięknej, czystej cery, którą makijaż będzie dodatkowo uatrakcyjniał. Wykonując makijaż na rozmowę kwalifikacyjną musimy podkreślić nasz profesjonalizm, nie ma tu miejsca na ekstrawagancję. Minimum to podkład dobrany do koloru cery, puder prasowany do jej zmatowienia, korektor pod oczy, zawsze o ton jaśniejszy od podkładu, róż nałożony na szczyty kości policzkowej (sprawia, że wyglądamy świeżo), oczy podkreślone matowym cielistym cieniem na ich całej długości, w kąciku zewnętrznym natomiast, delikatnie brązowym lub szarym, oszczędnie pomalowane rzęsy, pomadka w kolorze ust lub ton ciemniejsza o lekkiej nawilżającej formule (wygląda bardziej elegancko niż błyszczyk).
I gotowe! Jest jeszcze jeden bardzo ważny element naszego makijażu…a mianowicie uśmiech. Nie zapominajmy o nim, bo to on sprawia, że wyglądamy jeszcze piękniej i wzbudzamy sympatię w drugim człowieku. Życzę powodzenia!

fot. 1 Alessandro Valli Attribution License


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz