Magnetoterapia
Już w starożytności wykorzystywano w lecznictwie magnetyczne właściwości skał. Obecnie leczenie polem magnetycznym należy do najszybciej rozwijających się dziedzin fizykoterapii.
Na czym polega magnetoterapia?
Magnetoterapia jest jedną z form fizykoterapii, a więc terapii, która ma na celu przywrócenie sprawności organizmu poprzez oddziaływanie różnymi bodźcami. Spośród wszystkich metod magnetoterapię wyróżnia głębokie, a nie tylko powierzchniowe, oddziaływanie na organizm. W magnetoterapii bodźcem jest pulsujące pole magnetyczne o niskiej częstotliwości, którego zastosowanie w lecznictwie zostało opatentowane już ponad 100 lat temu przez Jamesa Maxwella. Oddziaływanie pola magnetycznego na poziomie komórkowym i tkankowym polega między innymi na pobudzaniu włókien nerwowych, aktywności enzymów, angiogenezy, a więc wzrostu naczyń włosowatych, a także na przywracaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.
Wskazania
Lecznicze działanie magnetoterapii polega na:
- Łagodzeniu bólu
- Pobudzaniu krążenia i dotlenianiu komórek
- Działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym
- Obniżaniu ciśnienia krwi
- Wzmacnianiu odporności organizmu
- Wspomaganiu regeneracji tkanek (w tym tkanki kostnej i skóry)
- Pobudzaniu przemiany materii
Szeroki zakres korzystnego oddziaływania pulsującego pola magnetycznego decyduje o jego zastosowaniu w takich dolegliwościach jak:
- Choroby reumatyczne
- Urazy
- Choroby dróg oddechowych
- Choroby dermatologiczne
- Choroby systemu nerwowego
- Choroby układu krążenia
- Choroby ginekologiczne
- Dolegliwości bólowe
- Dolegliwości psychiczne (między innymi depresja, nerwice, nadpobudliwość)
Znacznym ułatwieniem jest możliwość stosowania magnetoterapii u osób z urazami bez konieczności zdejmowania opatrunku, nawet gipsowego.
Przeciwwskazania
Dotychczas nie zaobserwowano negatywnych skutków stosowania magnetoterapii. Należy jednak zrezygnować z tej metody w przypadku:
- Ciąży
- Choroby nowotworowej
- Padaczki
- Chorób układu krążenia
- Nadczynności tarczycy
- Gruźlicy
- Elektronicznych implantów
- Ostrych chorób infekcyjnych, zarówno wirusowych, bakteryjnych, jak i grzybiczych
- Krwawień z przewodu pokarmowego
- Cukrzycy
Częstotliwość zabiegów
W zależności od nasilenia objawów kuracja składa się z kilku bądź nawet kilkudziesięciu zabiegów, z których każdy trwa najczęściej od 10 do 30 minut. Indywidualnie do pacjenta dobierane są parametry pola magnetycznego – częstotliwość, indukcja i przebieg (sinusoidalny, trójkątny lub prostokątny). Magnetoterapię należy jednak traktować jako leczenie uzupełniające.
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz