Lipa

Lipy, w przeszłości uważane za święte drzewa, dożywają nawet kilkuset lat. Niegdyś lipę sadzono koło domu, gdy rodziło się dziecko. Budzące szacunek drzewo miało chronić malca przed złymi mocami i przynosić mu szczęście.

Lipa

Nicu Buculei Attribution-ShareAlike License

Lipy, w przeszłości uważane za święte drzewa, dożywają nawet kilkuset lat. Niegdyś lipę sadzono koło domu, gdy rodziło się dziecko. Budzące szacunek drzewo miało chronić malca przed złymi mocami i przynosić mu szczęście.

Lipa kwitnąc w czerwcu, okrywa się żółtymi kwiatami, roztaczając przyjemną woń wieczorową porą. Stanowi natchnienie dla artystów i poetów. Symbol sielskiego, wiejskiego stylu życia.

Lipa od lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej jako środek napotny, uspokajający, przeciwzapalny, przeciwskurczowy oraz pobudzający wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Surowcem zielarskim, bogatym w flawonoidy, olejki eteryczne, śluzy i garbniki jest kwiatostan oraz kora lipy.

Herbatka z lipy

2 łyżeczki suszonych kwiatostanów lipy zalewamy 1 szklanką wrzątku i zaparzamy pod przykryciem przez 10 minut.

Napar pijemy 2 razy dziennie. Herbatka z kwiatu lipy uspokaja i ułatwia zasypianie. Jest zalecana w przeziębieniach przebiegających z gorączką i kaszlem oraz anginie, a także przy problemach z zasypianiem. Napar łagodzi kaszel, działa przeciwgorączkowo, napotnie, moczopędnie i uspokajająco. W celu zintensyfikowania efektów terapeutycznych naparu warto dodać do napoju odrobinę miodu, soku z malin lub dzikiej róży.

Maseczka z kwiatami lipy

Do miseczki wsypujemy po łyżce stołowej kwiatów lipy, rumianku i bławatka. Dodajemy odrobinę wrzątku i mieszamy, aż do uzyskania gęstej papki. Ciepłą maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę twarzy z pominięciem okolic oczu i ust. Całość przykrywamy wilgotna gazą, tak by papka nie zsuwała się. Po 15 minutach maseczkę zmywamy naparem z krwawnika lub ewentualnie ciepłą wodą.

Zabieg odświeża zmęczoną cerę. Działa pielęgnująco, oczyszczająco i ściągająco na pory skóry.

Kąpiel uspokajająca

Garść suszonych kwiatów lipy zawijamy w gazę. Zwarty pakuneczek umieszczamy pod strumieniem gorącej wody lejącej się do wanny.  Kąpiel działa kojąco na układ nerwowy i ułatwia zasypianie.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz