Krwawnik – jedno z najcenniejszych ziół

Krwawnik – jedno z najcenniejszych ziół

Krwawnik ( Łac. Achillea) jest ziołem o białych, drobnych kwiatostanach i cienkiej łodyżce. Jest rośliną powszechnie występującą w Polsce na łąkach i miedzach pól. Powinien znaleźć się w apteczce każdej kobiety, gdyż jest to jedno z najcenniejszych ziół stosowanych przy wielu dolegliwościach, w tym również typowo kobiecych przypadłościach.

Krwawnik (łac. Achillea)

Krwawnik ( Łac. Achillea) jest ziołem o białych, drobnych kwiatostanach i cienkiej łodyżce. Jest rośliną powszechnie występującą w Polsce na łąkach i miedzach pól. W ziołolecznictwie stosuje się ziele krwawnika jak i jago kwiaty (działanie kwiatów jest silniejsze od ziela), zewnętrznie i wewnętrznie.

Krwawnik w medycynie naturalnej

Krwawnik powinien znaleźć się w apteczce każdej kobiety, gdyż jest to jedno z najcenniejszych ziół stosowanych przy wielu dolegliwościach, w tym również typowo kobiecych przypadłościach.

Wspomaganie leczenia wrzodów żołądka

Jak sama nazwa wskazuje krwawnik ma właściwości przeciwkrwotoczne, w związku z czym działa wspomagająco przy hamowaniu krwawienia, dlatego stosowany jest przy niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego przy chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego.

Sok z ziela krwawnika

„Zebrane wiosną świeże ziele krwawnika lub same liście umyć i odcisnąć w sokowirówce lub zmiksować w mikserze i odcisnąć przez gazę. Sok przechowuje się w lodówce i zużywa w ciągu 3 dni. Można go utrwalić, dodając 1 część spirytusu na 4 części soku. Stosuje się go w kuracji oczyszczającej organizm. Pić po 10-15 ml 2-4 razy dziennie, przed posiłkiem. Jest to też skuteczny lek w przypadku krwawiących wrzodów żołądka, jelit i innych krwawień wewnętrznych oraz anemii.”

„Działkowiec” 7/08 dr Barbara Frąszczak

Krwawnik w leczeniu zaburzeń czynności przewodu pokarmowego

Naparu z ziela i kwiatu krwawnika stosuje się wspomagająco w leczeniu przewlekłych zaparć i objawów takich jak wzdęcia, odbijanie i bóle brzucha. Krwawnik poprawia trawienie i znosi skurcze mięśni gładkich jelit.

Zapalenie jamy ustnej i gardła

Oprócz właściwości przeciwkrwotocznych krwawnik ma również działanie antyseptyczne i bakteriostatyczne. Dzięki zawartości olejków eterycznych, garbników, fitosteroli i flawonoidów jest doskonałym remedium na wszelkie stany zapalne jamy ustnej i gardła. Działanie przeciwzapalne wykazują szczególnie kwiaty krwawnika.

Krwawnik w leczeniu alergii, przeziębień i grypy

Kwiaty krwawnika „wykorzystywane są w alergiach, z katarem siennym włącznie. Otrzymywany z nich olejek służy jako środek przeciw zapaleniom, a także do nacierania klatki piersiowej (w przypadku przeziębień lub grypy).

„Atlas ziół” Emilia Grzędzicka

Zapalenie narządów rodnych

Ziele krwawnika stosuje się również wspomagająco przy uporczywych upławach i świądzie sromu. Wykazuje działanie antybakteryjne, grzybobójcze i osłaniające. Stosowany zewnętrznie sprzyja gojeniu drobnych ran i otarć, chroni przed infekcjami, zapobiega niekorzystnym zmianom śluzówki.

HERBATKA MIESZANA DLA POPRAWY KRĄŻENIA
2 łyżeczki krwawnika zmieszać z 1 łyżeczką głogu. Mieszankę zalać 2 filiżankami wrzącej wody. Pozostawić na 15 minut, a następnie przecedzić. Pić letnią.

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Krwawnik na trądzik

Krwawnik stosowany zewnętrznie wspomaga leczenie drobnych ran i zadrapań. Łagodzi stany zapalne skóry, działa bakteriostatycznie i kojąco na cerę trądzikową. Dzięki zawartości azulenu, olejków eterycznych, inuliny i witaminy A doskonale sprawdza się w pielęgnacji tłustej skóry.

Łagodzący krem do cery normalnej i tłustej

Maseczka ziołowa z krwawnikiem

Garść ziół zalewamy odrobiną gorącej wody, tak by powstała papka. Gdy masa przestygnie, jeszcze ciepłą nakładamy na umyta twarz z pominięciem okolic ust i oczu. Całość przykrywamy wilgotną gazą. Po 15 minutach maseczkę zmywamy ciepłą wodą.

Uwaga:

Ziele krwawnika może powodować reakcję alergiczną, dlatego nie należy go stosować przy bardzo wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień.

Kosmetyki z krwawnikiem:

Krwawnik w łagodzeniu objawów menopauzy

Krwawnik jest źródłem fitoestrogenów – związków pochodzenia roślinnego, dobrze imitujących hormony ludzkie. Ekstrakty z krwawnika używane są do zastępowania hormonów w łagodzeniu objawów menopauzy.

Krwawnik – preparaty

Ziele krwawnika stanowi składnik m.in. takich preparatów jak Fito-Mix, Digestosan, Nervosan, Sclerosan i Salviasept. Kwiat krwawnika znajdziemy w Sanofilu i Pulmosanie.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

2 komentarze

Dodaj komentarz