Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży

Plamy krwi na bieliźnie z pewnością wzbudzają silny niepokój u wszystkich ciężarnych, które tego doświadczyły. Czasem plamienie i krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może świadczyć o nieprawidłowościach. W innych przypadkach nie stanowi zagrożenia dla rozwoju ciąży.

Krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży jest sytuacją szczególną, jednak dość często występującą. Zdarzenie to ma miejsce u około 20% ciężarnych.  W połowie przypadków krwawienie we wczesnym stadium ciąży ustępuje samoistnie i ciąża rozwija się prawidłowo. Jednak druga połowa przypadków kończy się poronieniem, które zdarza się często we wczesnej ciąży.

Poronienie przeważnie rozpoczyna się skąpym krwawieniem ciemną krwią. Krwawienia w ciąży mogą być także objawem zaśniadu groniastego, ciąży ektopowej (pozamacicznej), zmian na szyjce macicy lub ciąży obumarłej.

Czasem krwawienie wywołane jest stanem zapalnym szyjki macicy. Może być też oznaką chwilowego niedoboru pewnych hormonów, nie musi jeszcze świadczyć o najgorszym.

Część przypadków krwawienia nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży. Czasami krwawienie występuje na skutek zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy. Wówczas możemy mieć do czynienia z niewielkim krwawieniem, często o różowawym zabarwieniu, któremu nie towarzyszą żadne skurcze.

Plamienia mogą także wystąpić na skutek otarcia szyjki macicy i błon śluzowych pochwy na skutek stosunku seksualnego. Czasem przyczyny krwawienia są nieznane i samoistnie ustępują.

Jeśli zaobserwujesz plamienie w trakcie ciąży, przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Silny stres jest niezwykle niebezpieczny dla przebiegu ciąży. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę lub udaj się do szpitala na izbę przyjęć, gdyż każde plamienie jest objawem niepokojącym i wymagającym konsultacji lekarskiej.

Przekaż wszystkie informacje związane z tym faktem, które mogą być istotne dla prawidłowego zdiagnozowania i oceny powagi sytuacji. Zwróć uwagę na kolor krwi – czy jest jasnoczerwona, różowa, czy ciemnoczerwona? Czy jest jej dużo (ciągłe krwawienie) czy też mało? Cy krwawieniu towarzyszą bóle brzucha? Czy odczuwasz inne objawy takie jak skurcze, bolesne oddawanie moczu czy gorączka?

Lekarz zaleci odpowiednie leczenie, badania, czasem hospitalizację. Niezbędny jest spokój, odpoczynek, leżenie w łóżku  i tymczasowa rezygnacja z pracy zawodowej.

 

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz