Krótkowzroczność

Wyniki najnowszych badań prowadzonych w The New England College of Optometry, pod kierownictwem Jane Gwiazda, wskazują, że dzieci które spędzają więcej czasu poza domem są mniej narażone na rozwinięcie krótkowzroczności. Jest to kolejny powód, by dla zdrowia spędzać więcej wolnego czasu z rodziną, aktywnie na świeżym powietrzu.

Krótkowzroczność

Przebywanie w otwartych przestrzeniach, poza domem przeciwdziała krótkowzroczności u dzieci

Wyniki najnowszych badań prowadzonych w The New England College of Optometry, pod kierownictwem Jane Gwiazda, wskazują, że dzieci które spędzają więcej czasu poza domem są mniej narażone na rozwinięcie krótkowzroczności. Jest to kolejny powód, by dla zdrowia spędzać więcej wolnego czasu z rodziną, aktywnie na świeżym powietrzu.

Zdaniem naukowców powinno się zachęcać dzieci i młodzież do przebywania w otwartych przestrzeniach w celu zapobieżenia i zahamowania rozwoju krótkowzroczności.

Krótkowzroczność (myopia), rozwijająca się najczęściej w okresie dojrzewania płciowego,  to brak możliwości wyraźnego, ostrego postrzegania przedmiotów z dystansu. Obraz widziany okiem krótkowidza jest zamazany, gdyż tor optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne. Przy wysokiej krótkowzroczności (powyżej -6dpt) w późniejszym okresie życia mogą wystąpić zmiany zwyrodnieniowe naczyniówki, siatkówki i ciała szklistego. Na tę wadę wzroku cierpi ok. 30% Europejczyków.

Zdaniem autorów badania, którego wyniki opublikowano w Optometry and Vision Science, przyczyny krótkowzroczności są zarówno genetyczne jak i środowiskowe. W doświadczeniu wzięło udział 191 dzieci w wieku średnio 13 lat. Dzieciom okresowo badano wzrok, a ich rodzice wypełniali ankiety dotyczące czasu, jaki dziecko spędza aktywnie na świeżym powietrzu, ilości godzin poświęcanych na czytanie, korzystanie z komputera i oglądanie telewizji.

Dzieci u których rozwinęła się krótkowzroczność spędzały tylko średnio 8.3 godziny tygodniowo poza domem. Natomiast dzieci u których nie pojawiła się wada wzroku spędzały średnio 12,6 godzin tygodniowo poza domem.  Mechanizm wpływu przebywania w otwartej przestrzeni, poza domem na zapobieganie krótkowzroczności nie jest do końca poznany. Jak sugerują naukowcy patrzenie na przedmioty z dużej odległości, jak to ma miejsce w otwartych przestrzeniach blokuje rozwój krótkowzroczności.  Mechanizm ten może mieć również związek z tym, iż na świeżym powietrzu, w świetle słonecznym oko widzi obrazy wyraźniej, a to może mieć wpływ na zapobieganie wystąpieniu wady wzroku.

Już wcześniejsze badania naukowe na zwierzętach wskazywały, że stałe dostarczanie zwierzętom możliwości patrzenia na obiekty w oddali zapobiega wykształceniu się krótkowzroczności.

Jak sugerują naukowcy, przyczyną krótkowzroczności o podłożu środowiskowym jest brak odpowiedniej liczby godzin tygodniowo spędzanych na patrzeniu z odpowiedniej perspektywy i dystansu, a nie jak się często sądzi – wiele godzin spędzonych przy komputerze, czy telewizji. Autorka badań, Jane Gwiazda podkreśla, że niektóre dzieci, u których nie rozwinęła się krótkowzroczność poświęcały tyle samo czasu na siedzenie przy komputerze, co dzieci, u których pojawiła się wada wzroku.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz