Kąpiele aromaterapeutyczne

Kąpiele aromaterapeutyczne

Kąpiele aromaterapeutyczne

Dzięki właściwościom leczniczym olejków eterycznych kąpiel może się stać nie tylko przyjemnością i chwilą relaksu ale również terapią, gdyż każdy z olejków ma konkretne działanie lecznicze.

Kąpiele aromaterapeutyczne fot. fotolia.com

Przygotowanie do kąpieli aromaterapeutycznej

Przed zabiegiem należy wziąć prysznic, gdyż leczniczą kąpiel aromaterapeutyczną stosujemy na umyte ciało. Podczas kąpieli nie stosujemy żadnych środków pieniących ani myjących. Silne zapachy kosmetyków (mydeł i płynów do kąpieli) mogą zakłócać działanie terapeutyczne olejków eterycznych. Natomiast piana z kosmetyków może zaburzyć ulatnianie się cennych substancji z olejków lotnych. Przygotowana kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni. Zbyt wysoka temperatura może zintensyfikować działanie olejków lotnych,  co mogłoby się skończyć podrażnieniem skóry lub alergią.

Mieszamy 10 – 15 kropli olejku eterycznego z dwiema łyżkami miodu i całość mieszamy w kąpieli. Jeśli mamy suchą skórę możemy zmieszać olejek z olejem bazowym (np. oliwa z oliwek, olejek jojoba lub migdałowy), który dodatkowo nawilży i natłuści skórę.
Możemy również wymieszać olejek z 2-4 łyżkami soli morskiej.

W przypadku olejków cytrusowych, dawkę zmniejszamy do 2-4 kropli na wannę wody.

Po kąpieli, która powinna trwać 15-30 minut, delikatnie osuszamy ciało ręcznikiem.

Stosowanie kąpieli aromaterapeutycznych

W celu uzyskania optymalnych efektów działania olejków lotnych, kąpiele aromaterapeutyczne należy stosować 2-3 razy w tygodniu.

Kąpiel jest bardzo przyjemnym sposobem korzystania z olejków eterycznych. Esencje aromatyczne słabo się rozpuszczają w wodzie; większość z nich ma tendencję do utrzymywania się na jej powierzchni. Istnieje kilka mniej lub bardziej skutecznych technik ułatwiających ich rozproszenie. Pierwsza polega na energicznym mieszaniu wody, ale na ogół warstwa olejku pozostaje na powierzchni i przykleja się do skóry. Można posłużyć się produktami powierdzchniowo czynnimi, jakimi są niektóre mydła w płynie. Zdarza się jednak, że po ich dodaniu do wody powstaje obfita piana, drażniąca skórę i mogąca skazić naturalne właściwości olejków eterycznych. Olejki eteryczne 65 roślin leczniczych – Pierre Vican

Ogólne zasady aromaterapii

Podczas stosowania aromaterapeutycznych kąpieli należy postępować według zasad aromaterapii.

  • Nie stosujemy olejków eterycznych w nierozcieńczonej postaci bezpośrednio na skórę.
  • Przed pierwszym zastosowaniem olejków lotnych warto wykonać test uczuleniowy, zwłaszcza gdy mamy skórę skłonną do podrażnień. By sprawdzić jak nasza skóra toleruje olejek eteryczny, mieszamy kroplę olejku eterycznego z łyżeczką oleju roślinnego, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 24 godziny. Jeśli w tym czasie zaobserwujemy reakcję alergiczną, nie powinniśmy stosować tego olejku.
  • Olejki eteryczne stosujemy tylko zewnętrznie, nigdy doustnie
  • Nie mieszamy ze sobą więcej niż pięciu olejków eterycznych podczas jednego zabiegu
  • Nie stosujemy olejków eterycznych u niemowląt.
  • W okresie ciąży i karmienia piersią nie należy stosować olejków eterycznych: lawendy, cynamonu, biedrzeńca anyżu, kopru włoskiego, szałwii, pietruszki, kminku, tymianku, cząbru, bazylii, rozmarynu, estragonu, werbeny, cyprysu, cedru, majeranku, mięty, kamfory, estragonu, imbiru, jałowca, goździka, liścia bajowego, hyzopu lekarskiego, wiązówki błotnej, krwawnika, lebiotki, piołunu. Olejki te wykazują szkodliwe działanie na płód i małe dzieci.
  • W przypadku dziecka do szóstego roku życia, należy ze szczególną ostrożnością stosować olejki aromaterapeutyczne i ograniczyć się jedynie do olejków: róży, rumianku, mandarynki, wanilii i drzewa sandałowego. Dzieci wykazują większą wrażliwość na działanie aromaterapii, dlatego w ich przypadku należy znacznie zmniejszyć dawkę olejku.
  • Przy jednoczesnym stosowaniu homeopatii, zrezygnuj z aromaterapii z użyciem mięty, kamfory, eukaliptusa i rumianku.

Mieszanki olejków eterycznych do kąpieli aromaterapeutycznych

Trądzik
Olejek z drzewa herbacianego (5 kropli), olejek lawendowy (2 krople), olejku rumiankowego ( 2 krople), cytrynowy (1 kropla).

Rozstępy

Olejek lawendowy ( 4 krople), geraniowy (3 krople), jałowcowy (2 krople), szałwi muszkatołowej (1 kropla).

Łojotok i łupież tłusty głowy
Olejek z drzewa herbacianego (4 krople), olejek rozmarynowy (2 krople), cytrynowy (2 krople), bergamotowy (2 krople).

Naturalne olejki eteryczne kupisz w drogerii Talia24.pl

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz