Kąpiel parowa – oczyszczanie twarzy

Kąpiel parowa twarzy pozwala dogłębnie osunąć zanieczyszczenia skóry, poprawić ukrwienie i zwiększyć efektywność stosowanych maseczek i kremów. Zabieg stosowany regularnie poprawia wygląd szarej, zmęczonej i zanieczyszczonej cery. Przed rozpoczęciem kąpieli parowej dokładnie oczyszczamy skórę z pozostałości makijażu i innych zanieczyszczeń. Garść ziół wsypujemy do miski i zalewamy litrem wrzątku. Twarz pochylamy nad parą i nakrywamy głowę i naczynie dużym ręcznikiem.

Kąpiel parowa – oczyszczanie twarzy

Kąpiel parowa twarzy pozwala dogłębnie usunąć zanieczyszczenia skóry, poprawić ukrwienie i zwiększyć efektywność stosowanych kosmetyków. Zabieg stosowany regularnie poprawia wygląd szarej, zmęczonej i zanieczyszczonej cery.

Przed rozpoczęciem kąpieli parowej dokładnie oczyszczamy skórę z pozostałości makijażu i innych zanieczyszczeń.

Garść ziół wsypujemy do miski i zalewamy litrem wrzątku. Twarz pochylamy nad parą i  nakrywamy głowę oraz naczynie dużym ręcznikiem.

Uwaga: nie należy przybliżać twarzy zbyt blisko źródła pary, by nie narazić skóry na poparzenie.

Wysoka temperatura rozpulchnia skórę i otwiera pory. Wraz z potem usuwane są zanieczyszczenia. Substancje lotne z ziół, uwalniane wraz z parą wodną działają pielęgnująco,  odkażająco i przeciwzapalnie na skórę.

Po zakończeniu kąpieli parowej osuszamy delikatnie twarz papierowym ręcznikiem. Na tak przygotowaną skórę twarzy dobrze jest zastosować maseczkę pielęgnacyjną odpowiednią do rodzaju cery.

Stosowanie kąpieli parowej:

  • Cera normalna: 5 minut raz na 2 tygodnie
  • Cera sucha: 2-3 minuty raz w miesiącu
  • Cera tłusta i trądzikowa: 8-10 minut raz w tygodniu
  • Cera mieszana: 3-5 minut raz w tygodniu

W zależności od zastosowanych ziół kąpiel parowa ma różne właściwości.

Tymianek

Tymianek działa silnie przeciwbakteryjnie, łagodzi stany zapalne i oczyszcza pory. Normalizuje czynności gruczołów łojowych. Polecany szczególnie do cery tłustej, zanieczyszczonej i trądzikowej.

Krwawnik

Ziele wspomaga leczenie drobnych ran i zadrapań. Łagodzi stany zapalne skóry, działa bakteriostatycznie i kojąco na cerę trądzikową. Dzięki zawartości azulenu i olejków eterycznych doskonale sprawdza się w pielęgnacji tłustej skóry.

Rumianek

Działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Przyspiesza gojenie ran i zadrapań. Rumianek znajduje także zastosowanie w pielęgnacji skóry trądzikowej i przy stanach zapalnych.

Rozmaryn

Rozmaryn stosowany zewnętrznie pobudza krążenie krwi w skórze, działa orzeźwiająco, ściągająco, tonizująco i przeciwzapalnie.

Mięta

Parówka przygotowana z dodatkiem kilku kropel olejku miętowego lub suchego ziela mięty oczyszcza pory, działa przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco na tłustą skórę skłonną do wyprysków i podrażnień.

Szałwia

Ziele szczególnie polecane do cery tłustej i trądzikowej. Oczyszcza pory i dezynfekuje skórę.

Natka pietruszki

Wzmaga ukrwienie, działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia

Kwiat lipy

Wzmaga pocenie skóry, dzięki czemu usprawnia usuwanie zanieczyszczeń.

Uwaga: Kąpieli parowej nie należy stosować w przypadku cery naczyniowej.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz