KALENDARZ PARY MŁODEJ z życia wzięty…..:)

Kalendarz ślubny

KALENDARZ PARY MŁODEJ z życia wzięty…..:)

Tak, nastąpił ten dzień… przez niektóre z nas długo oczekiwany i wytęskniony, a jeszcze przez inne pełen zaskoczenia i oddalany w myślach jako coś odległego i obcego.

Tak ! będzie ślub!! Zanim jednak dojdzie do tego magicznego dnia i wypowiedzenia słów przysięgi czeka Was kochane ciężka praca i wiele stresu.

Przedstawiam Wam propozycje tzw.” Kalendarza Pary Młodej”, którego głównym celem będzie nie zwykła charakterystyka krok po kroku tego co należy robić, ale przede wszystkim uświadomienie jak ważne jest podejście i pełne zaangażowanie w prace, aby w tym jedynym dniu w życiu wszystko wyszło tak jak sobie wymarzyłyście…

 Kalendarz Ślubny

 12-10 miesięcy przed ślubem:

Pierwszą podstawową decyzja jest kwestia rodzaju ceremonii ślubnej, czy decydujecie się na ślub kościelny, konkordatowy czy może cywilny. Jeżeli już podejmiecie odpowiednią decyzję następuje pytanie czy ma to być ślub połączony z wielkim hucznym weselem, małym przyjęciem ślubnym czy też kameralnym spotkaniem dla najbliższych osób. Kolejną sprawą jest wybór pory roku, miesiąca, a nawet konkretnej daty. Po tych decyzjach następuje określenie się każdej ze stron ile osób chcemy zaprosić. Mając już określoną liczbę potencjalnych gości udajemy się do Kościoła czy tez USC sprawdzić czy interesujące nas terminy i godziny są dostępne. Z tymi informacjami wybieramy się następnie do wybranych restauracji i domów weselnych i po wyborze miejsca zabawy z powrotem do Kościoła lub USC, aby ostatecznie zarezerwować wybrana datę i godzinę.

Równie ważnym tematem jest wspólne opracowanie orientacyjnego budżetu wszystkich nawet najmniejszych wydatków, a także jednoczesne prowadzenie zestawienia rzeczywistych poniesionych kosztów.

Dobrze jest także doprowadzić do rodzinnego spotkania rodziców obu strony, którego głównym celem powinno być określenie się sposobu finansowania przyszłej uroczystości.

10-8 miesięcy przed ślubem:

Po wyborze daty, restauracji i rodzaju uroczystości przychodzi czas na wybór DJ-a, zespołu, fotografa, kamerzysty, a także samochodu, który będzie nas wiózł do ślubu. I tu proponuje przede wszystkim oprzeć się na doświadczeniach znajomych. Każdy kto miał lub był na weselu jest bardziej wiarygodny niż najlepsza reklama. Jeżeli nie mamy takich kontaktów zostaje nam internet,  prasa ślubna, ogłoszenia prasowe, a także Targi Ślubne organizowane w największych miastach ( typu Warszawa, Katowice itp.) Na targach tych zbierają się wszyscy Ci, którzy imprezę weselną  i swoją prace traktują poważnie, a także starają się aby oferowane przez nich usługi były jak na wyższym poziomie. Dobrze jest także zastanowić się na tym etapie przygotowań kogo chcemy poprosić na świadków, zwłaszcza jeżeli występuje konflikt interesów, bo chcemy mieć świadka kobietę i mężczyznę, a pech chciał, że oboje młodzi mają za rodzeństwo siostry. W tej sytuacji należy się zastanowić nad przyjacielem przyjaciółką, ewentualnie kuzynostwem.

6 miesięcy przed ślubem:

Następuje to na co większość kobiet czeka czyli poszukiwanie sukni ślubnej ! Po przejrzeniu niezliczonej ilości prasy ślubnej i stron internetowych radzę wybrać kilka salonów z modą ślubną i udać się obowiązkowo wraz z osobą towarzyszącą ( siostrą, koleżanką, mamą ) na poszukiwania. Każda z nas mniej więcej wie czego oczekuje, co jej się podoba, a co nie. Bardzo ważne jest aby przed dokonaniem ostatecznego wyboru przymierzyć kilka fasonów, w różnych kolorach. A nuż okaże się, że wymarzona suknia ecre jest nie do przyjęcia i trzeba zdecydować się na biała. Ważne jest także zdanie osób postronnych  bo one zawsze widzą nas z innej perspektywy.

To jest ten czas kiedy warto zastanowić się nad podróżą poślubną. Osobiście uważam, że jest to jeden elementów, o których się zapomina i traktuje po macoszemu. Decyzja i poszukiwania powinny być wspólne, zarówno wybór miejsca , a także formy wypoczynku. Wybór jest ogromny , wszystko zależy czy chcemy leniuchować  i odpoczywać na plażach Hiszpanii, Egiptu, Tunezji, Turcji czy Majorki, czy tez bardziej nastawiamy się na zwiedzanie Paryża, Wiednia czy Rzymu. A może po prostu Zakopane i krupówki.

5 miesięcy przed ślubem:

Aby nie było za późno, na tym etapie proponuję zainteresować się tzw. naukami przedmałżeńskimi, a także zestawieniem potrzebnych dokumentów i zaświadczeń, które należy złożyć w kancelarii kościelnej. Nauki najlepiej rozpocząć jak najszybciej, gdyż trwają one nawet 3 miesiące, należy pamiętać , że zapowiedzi muszą być wywieszone w Kościele 1 miesiąc przed uroczystością zaślubin. Często się też zdarza, że w okresie letnim nauki takie się nie odbywają ze względu na okres wakacyjny.

Aby wszystko było zorganizowane na jak najwyższym poziomie można także rozeznać się w kwestii transportu dla gości weselnych. Obecnie bardzo modne jest zamawianie busów lub autobusów (  w zależności od ilości ), które nie tylko dowożą do restauracji czy domu weselnego, ale także odbierają gości z wyznaczonych miejsc i dowożą do Kościoła lub USC.

4 miesiące przed ślubem:

I następuje kolejny miły dla oka zwłaszcza kobiecego moment czyli wybór zaproszeń, zawiadomień, winietek, zawieszek na alkohol, kotylionów i podziękowań dla rodziców. Bardzo elegancko i ze smakiem jest wtedy kiedy wszystkie te elementy są wykonane w jednolitym stylu. Na rynku jest wiele firm, które oferują tego typu usługi , zwłaszcza jest wiele firm w internecie. Zaproszenie takie lub zawiadomienie wykonane jest z interesujących materiałów, w ciekawych kolorach , często z personalizacją i kopertą gratis. Wysyłanie zaproszeń i zawiadomień powinno nastąpić w odpowiednio wcześniejszym czasie , zwłaszcza jeżeli ślub przypada w okresie letnim.

Na 4 miesiące przed należy także umówić się na pierwsze przymiarki sukni ślubnej, a przyszły Pan Młody powinien rozpocząć poszukiwania garnituru i dodatków.

Decydujemy się także ostatecznie  kogo chcemy mieć za świadków i uzyskujemy ich aprobatę.

3 miesiące przed ślubem:

Kolejnym krokiem jest wybór obrączek, ich fasonu , wzoru, materiału  i ewentualnych grawerów.

Przyszła Panna Młoda dokonuje kolejnych zakupów tzw. dodatków ślubnych niezbędnych w dniu ślubu. W pierwszej kolejności szukamy eleganckiej i wygodnej bielizny, pończoch, rękawiczek, wygodnych butów, delikatnej i psującej do sukni biżuterii no i  welonu.

Decydujemy się także na wybór odpowiedniego bukietu ślubnego ( rodzaj kwiatów, ich forma i kolor ), wybieramy dekorację samochodu, kwiaty dla naszych mam, bukiet dla świadkowej,  a także kwiaty do restauracji lub Kościoła jeżeli tego wymaga sytuacja.

Można także złożyć podanie o urlop w pracy, a także udać się do USC po odpowiednie zaświadczenie jeżeli zamierzamy zawrzeć ślub konkordatowy. Uwaga: dokument taki jest ważny tylko 3 miesiące od daty wystawienia!

Jeżeli wśród zaproszonych gości są osoby spoza naszego miejsca zamieszkania warto zastanowić się nad noclegami dla nich i odpowiednio wcześniej zarezerwować.

Nowym zwyczajem jest także zawarcie przed ślubem u notariusza intercyzy, jeśli taką przewidujemy.

2 miesiące przed ślubem:

Ważny element każdego wesela to goście! To jest dobry moment  aby potwierdzić ostateczną liczbę uczestników. Można zrobić to osobiście czy też telefonicznie.  Można także, jeżeli macie taką wolę poinformować o liście prezentów lub wręcz odwrotnie w formie rymowanego wesołego wierszyka o zbieraniu pieniążków na nową drogę życiaJ

Ustalamy także całość przebiegu uroczystości ślubnej i przyjęcia, wybór ostateczny menu, wybór tortu, ciast, dekoracji sali itp.

To dobry czas dla pierwszych zabiegów kosmetyczno- relaksujących, zalecane jest więcej ruchu i sportu, a także  pierwsze wizyty w solarium. Zamawiamy także wizytę u fryzjera i wybieramy fryzurę ślubną. Umawiamy się też z kosmetyczką na makijaż próbny i w dniu ślubu.

1 miesiąc przed ślubem:

Ostatecznie zamawiamy wybrane wcześniej kwiaty i wiązanki dla panny młodej, świadkowej a także wszystkie pozostałe. Zamawiamy też wybrane rodzaje ciast i tort na przyjęcie ślubne.

Odbieramy jeżeli  to możliwe suknię lub dokonujemy ostatnich poprawek. Pan Młody także powinien już mieć zakupiony garnitur ślubny wraz z wszystkimi dodatkami typu: koszula, krawat lub muszka, spinki, bielizna itp. To także dobry czas dla niego na zabiegi kosmetyczne lub fryzjera.

Wybieramy się także do restauracji gdzie dokonujemy ostatecznych ustaleń organizacyjnych i finansowych.

2 tygodnie przed ślubem:

Warto teraz spotkać się zarówno z DJ-em jak i fotografem i ustalić dokładną listę utworów, którą chcecie aby grał, a także tego czego absolutnie sobie nie życzycie. To samo dotyczy fotografa, ustalacie plener gdzie chcecie mieć pamiątkowe zdjęcia, a także przebieg całej uroczystości pod względem przebiegu zabawy i najważniejszej pamiątki jaką są fotografie.
To także ten czas kiedy mamy ostanie dni wolności, czas więc na wieczorki panieńskie i kawalerskie!! Forma i wybór w zależności od preferencji, upodobań i nastroju. Do dyspozycji mamy cluby, dyskoteki, kręgielnie, puby lub imprezy domowe.

Proponuje  aby makijaż próbny został zrobiony właśnie przed wieczorkiem panieńskim, będziecie miały czas na omówienie szczegółów i ustalenie w czym będziemy się czuły najlepiej. Makijaż taki nie zmarnuje się  bo na swojej ostatniej imprezie będziemy czuły się jak „ gwiazdy wieczoru”.

1 tydzień przed ślubem:

Pozostaje nam już tylko śledzić prognozy pogody i dopilnować wszystkich  nieprzewidzianych elementów i jeszcze raz sprawdzić czy wszystko jest zgodne z naszym planem.

Dzień ślubu ślubu:

Proponuje  się wyspać, zjeść obfite śniadanie i w spokoju wypić dobrą kawę.
A reszta to już samo życie.

Po ślubie:

W pierwszej kolejności należy uregulować wszelkie dodatkowe należności w restauracji, następnie oddać stroje do czyszczenia.

Miłym akcentem dla gości będzie podziękowanie osobiste lub telefoniczne za udział w ceremonii i weselu, a także za wszystkie prezenty i życzenia.

Ostatni element układanki to podróż poślubna!
Świetnej zabawy i miłego odpoczynku!!

Przygotowała
Aleksandra Piltz


Dodaj komentarz