Kalanchoe – kwitnący dom zimą
Zimą, gdy pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, a promieni słonecznych jest jak na lekarstwo, jesteśmy bardziej podatni na uczucie melancholii i spadek nastroju. Gdy dopada mnie jesienno-zimowa chandra kupuję rośliny doniczkowe, które dzięki soczystej zieleni liści i kolorowym kwiatom, nie tylko zdobią wnętrze, ale również wpływają pozytywnie na poprawę humoru.
Zima to pora kwitnienia wielu kwiatów doniczkowych. Warto więc wykorzystać ten czas na dekorację domu żywymi roślinami.
Kalanchoe (czyt. kalancze) in Żyworódka Blossfelda to pochodzący z Madagaskaru, często uprawiany w domach, sukulent z rodziny gruboszowatych. Roślina ta dzięki dekoracyjnym liściom oraz kwiatom, a także niewielkim wymaganiom w uprawie, cieszy się ogromną popularnością. To doskonały kwiat doniczkowy dla zapracowanych. Nie wymaga częstego podlewania, dlatego nawet jeśli zapomnisz o niej przez tydzień lub dwa nic jej się nie stanie.
Występuje w wielu odmianach kolorystycznych. Możemy spotkać kalanchoe o kwiatach białych, czerwonych, pomarańczowych, żółtych i różowych.
Stanowisko uprawy kalanchoe
Kalanchoe charakteryzuje się dużymi umiejętnościami adaptacyjnymi. Dobrze toleruje półcień, jednak najlepiej czuje się na stanowisku jasnym i nasłonecznionym rozproszonym światłem. Do uprawy kalanchoe warto zastosować glebę próchniczą, przepuszczalną, dodatkowo wymieszaną z piaskiem.
Podlewanie kalanchoe
Żyworódka źle znosi zbyt obfite podlewanie. Nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni i roślinka będzie wówczas nie do odratowania. Kalanchoe należy podlewać umiarkowanie, gdy ziemia w doniczce dobrze przeschnie. Nie wolno również dopuszczać do tego, by na podstawce doniczki zbierał się nadmiar wody. Żyworódka nie znosi również zraszania wodą.
Kwitnienie kalanchoe
Żyworódka Blossfelda kwitnie obficie, a jej kwiaty przypominają wyglądem małe różyczki. Przy dobrych warunkach uprawowych potrafi kwitnąć nawet klika miesięcy. W celu przedłużenia kwitnienia należy uszczykiwać wierzchołki wzrostu i regularnie obcinać przekwitnięte kwiaty.
Nawożenie kalanchoe
Podczas kwitnienia, raz w miesiącu stosujemy płynny nawóz uniwersalny do roślin domowych lub specjalny nawóz do sukulentów.
Gdy kalanchoe przekwitnie…
Po przekwitnięciu żyworódki, obcinamy suche kwiaty i przycinamy pędy nad pierwszą parą liści. Najlepiej jest wówczas przenieść kwiat do chłodniejszego pomieszczenia, w którym panuje ok 14 stopni C. w miejsce jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. W okresie spoczynku rośliny ograniczamy podlewanie i nawożenie.
Pod koniec maja, po okresie spoczynku, przesadzamy kalanchoe do świeżej ziemi. Ponownie ustawiamy doniczkę w jasnym i nasłonecznionym miejscu, a także wznawiamy częstsze podlewanie i nawożenie.
Jak sprawić, by kalanchoe ponownie zakwitło?
Kalanchoe, podobnie jak gwiazda betlejemska należy do roślin krótkiego dnia, co oznacza, że zaczyna kwitnienie, gdy dzień staje się wyraźnie krótszy w stosunku do nocy.
Jeśli chcemy by kalanchoe ponownie zakwitło powinniśmy od października przez 14 godzin dziennie przechowywać ją w całkowitej ciemności. Najlepiej przykrywać roślinę kartonem. Ograniczanie dostępu do światła powinniśmy stosować bardzo konsekwentnie, gdyż nawet krótkotrwałe oświetlenie (również za pomocą sztucznego źródła światła) może zniweczyć nasze starania. Proces zacieniania stosujemy przez ok. 1,5 miesiąca, aż roślina ponownie zakwitnie.
Doprowadzenie kalanchoe do powtórnego kwitnięcia nie jest prostym zadaniem. Jednak nawet gdy nam się to nie uda, warto zostawić roślinkę, dla jej dekoracyjnych liści, które mogą stanowić ciekawe tło w kompozycji z innymi kwiatami. Z przekwitniętego kalanchoe możemy również pobrać sadzonki, które z pewnością zakwitną w kolejnym roku.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz