Jesienne wypadanie włosów
Tak jak drzewa tracą liście, a zwierzęta zrzucają sierść w okresie jesiennym, tak również ludzie podporządkowują się prawom natury i przed zimą część ich włosów ulega wymianie. Na szczęście, człowiek nie traci zupełnie włosów, tak jak zwierzęta tracą sierść w procesie linienia. Przed całkowitą utratą włosów broni nas charakter cyklu włosowego.
Każdy mieszek włosowy w naszej skórze podlega cyklicznym zmianom. U człowieka cykl mieszka włosowego w skórze głowy trwa od 2 do 7 lat i składa się z 3 faz: fazy wzrostu, fazy przejściowej oraz fazy spoczynku zakończonej wypadnięciem włosa. Cykl ten u nas ma charakter asynchroniczny. Oznacza to, że sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe są w różnej fazie rozwoju. Dzięki asynchroniczności mieszków włosowych, włosy u człowieka nie wypadają w jednym czasie tak jak dzieje się u niektórych zwierząt, w procesie linienia. Proces linienia występuje u tych zwierząt, u których cykl włosowy ma charakter zsynchronizowany i wszystkie mieszki na ciele zwierzęcia w tym samym czasie przechodzą w fazę spoczynku. U człowieka w fazie spoczynku znajduje się około 10-20% włosów, dzięki czemu codziennie finalnie może wypaść około 50 włosów (w zależności od wyjściowej ilości włosów na głowie ta liczba może ulegać zmianom), a liczba ta nie jest uważana za anormalną. Są jednak okresy w ciągu roku gdzie zauważamy zwiększoną utratę włosów. Takim okresem u większości z nas jest okres jesienny. Mimo tego, że jest to stan przejściowy, zostawiane na grzebieniu włosy, budzą niepokój.
W okresie jesiennym w fazę spoczynku przechodzi więcej mieszków włosowych niż w pozostałym okresie w ciągu roku. Efektem czego jest nadmierne wypadanie włosów.
Fakt nadmiernego wypadania włosów w okresie jesiennym nie został jeszcze do końca naukowo wyjaśniony. Przyczyn upatruje się głównie w: poddawaniu włosów kąpielom słonecznym przez okres letni co skutkuje wypadnięciem większej ilości włosów na jesień. Przypuszcza się również, że w okresie jesiennym spada w organizmie poziom estrogenów, które działają ochronnie na mieszek włosowy, przez co włosy wypadają w nadmiarze. Jest to jednak stan przejściowy i nie prowadzi do całkowitego wyłysienia. Należy jednak pamiętać, że nasze mieszki włosowe są fabrykami o ograniczonej zdolności produkcji. Każdy mieszek wytwarza około 25 włosów w ciągu naszego życia. Jeśli więc co roku w okresie jesiennym będziemy obserwowali znaczną utratę włosów, czupryna może ulec nieodwracalnemu przerzedzeniu.
Osoby u których pojawia się cykliczne wypadanie włosów w okresie jesiennym powinny stosować w tym czasie odpowiednią pielęgnację. Specjalna pielęgnacja włosów powinna zostać wdrożona już na przełomie lata i jesieni i trwać minimalnie 3 miesiące. Kuracja wzmacniająca ma na celu przedłużenie fazy wzrostu włosów, dożywienie cebulek, które jeszcze są w fazie wzrostu oraz pobudzenie pustych mieszków włosowych do wytworzenia nowego włosa. Kuracja ta powinna składać się z 3 zasadniczych elementów:
1. Preparatów pobudzających krążenie w skórze głowy
Są to różnego rodzaju ampułki, lotiony, spraye wmasowywane w skórę głowy, pozostawiane bez spłukiwania, zawierające naturalne substancje takie jak: wyciąg z mięty pieprzowej, kofeina, papryka, rozmaryn lub substancje farmakologiczne: minoksidil, amineksil. W okresie jesiennym warto również zainwestować w szampon wzmacniający, który również przyczynia się do pobudzenia krążenia w skórze głowy.
Przed każdą taką kuracją wzmacniającą zaleca się również wykonać na skórze głowy zabieg oczyszczająco-złuszczający naskórek, aby przygotować skórę do wchłaniania substancji aktywnych. Oczyszczająco-złuszczający zabieg usunie nagromadzony na skórze martwy, zrogowaciały naskórek oraz udrożni często pozatykane mieszki włosowe. Dzięki czemu preparaty wcierane w skórę głowy będą się świetnie wchłaniały. O zabieg należy pytać w gabinetach trychologicznych bądź kosmetologicznych lub wykonać go w domu za pomocą specjalistycznych lotionów, toników, peelingów oczyszczających przeznaczonych do skóry głowy.
2. Masażu skóry głowy
Masaż może być wykonywany za pomocą szczotek z naturalnego włosia, masażerów do skóry głowy, elektrycznych szczotek masujących czy też po prostu opuszkami palców. Masaż powinien być wykonywany systematycznie, w każdy dzień przez minimalnie 5 min.
W przypadku osób skarżących się na przetłuszczanie się skóry głowy, należy jednak zrezygnować z masażu a szampon wzmacniający zastąpić szamponem przeciwłojotokowym.
3. Trzeci krok jesiennej kuracji wzmacniającej to dostarczenie włosom budulca (aminokwasów) oraz innych substancji niezbędnych do wzrostu włosa (witamin, pierwiastków, minerałów).
W okresie jesiennym oprócz zwrócenia szczególnej uwagi na sposób odżywiania możemy wprowadzić dodatkową suplementację, która dostarczy naszym włosom to czego nie jesteśmy im w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem. Należy postawić na suplementy naturalne (zapytać o nie w aptekach lub w sklepach zielarskich). Wchłanianie suplementów naturalnych z układu pokarmowego jest większa niż w przypadku suplementów syntetycznych. Należy jednak pamiętać, że z suplementacją również nie wolno przesadzać i nie powinna ona trwać dłużej niż 4 miesiące. Nie można również zamieniać racjonalnego sposobu odżywiania suplementami. Przyswajalność witamin, minerałów, aminokwasów jest o wiele wyższa jeśli pochodzą one z naturalnego pożywienia niż z łykanych kapsułek. W jesiennej diecie nie może zatem zabraknąć warzyw, owoców, mięsa oraz nabiału.
Należy pamiętać, że jesienne wypadanie włosów nie powinno trwać dłużej niż 3 miesiące. Jeśli stan wzmożonego wypadania, pomimo zastosowanej kuracji, nadal się utrzymuje, nie można zrzucać winy na jesienne przesilenie, lecz niezwłocznie poszukać przyczyny utraty włosów. Należy zasięgnąć porady u lekarza internisty, dermatologa, endokrynologa, diabetologa lub w specjalistycznych gabinetach trychologicznych. Nadmierne wypadanie włosów może być bowiem oznaką toczącego się w organizmie stanu zapalnego, infekcji, zaburzeń hormonalnych oraz wielu innych procesów patologicznych, których jednym z objawów/ skutków jest nadmierna utrata włosów.

Autor: Edyta Pawluś
Biolog, kosmetolog, pedagog, certyfikowany trycholog. Absolwentka kierunku Biologia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz kierunku Kosmetologia w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia. Specjalista w zakresie profesjonalnej pielęgnacji owłosionej skóry głowy. Posiada liczne certyfikaty z dziedziny trychologii oraz kosmetologii. Od 2 lat prowadzi własny gabinet trychologiczny.
Centrum Zdrowego Włosa oferuje pomoc w zakresie : wypadania włosów, łysienia, łupieżu, łojotoku, suchej skóry głowy i włosów.
Centrum Zdrowego Włosa Przychodnia Hormon - Med
ul. Mazowiecka 25
30 -019 Kraków
tel. 12 6330915
tel. kom 509 505 166
info@centrumzdrowegowlosa.pl
www.centrumzdrowegowlosa.pl
Dodaj komentarz