Jesienią sadzimy tulipany

Sadzimy tulipany

Jesienią sadzimy tulipany

By wiosną cieszyć się widokiem cudownie kwitnących tulipanów, już jesienią musimy zadbać by ich cebulki znalazły się w ziemi.

Sadzenie

Najlepszym terminem sadzenia tulipanów jest okres miedzy 20 września a 20 października. Cebulki wkopujemy na wysokości równej 2-3 wysokościom cebul. Rabatę z cebulkami na czas zimy zabezpieczamy gruba warstwą ściółki z kory, torfu, słomy lub suchych gałązek.

Uprawa

Tulipany lubią stanowiska nasłonecznione, żyzną, wilgotną glebę z domieszką kompostu, lub torfu, o ph obojętnym. Tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu zasilamy kwiaty nawozem wieloskładnikowym, by uzyskać dorodniejsze kwiaty i cebule.

Gdy tulipany przekwitną obcinamy resztki kwiatów. Łodygi i liście zostawiamy, nadal regularnie podlewając, do czasu, aż zeschną. Następnie cebule wykopujemy, oczyszczamy i przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu, przysypując piaskiem lub trocinami.
Jeśli pozostawimy cebulki w ziemi, to tulipany wiosną zakwitną, ale z roku na rok ich kwiaty będą mniejsze.

Uwaga:

Przy zakupie cebul tulipanów zwracamy uwagę, czy nie są uszkodzone, miękkie, z przebarwieniami lub plamami, zwiędnięte lub wyschnięte. Wybieramy te największe, zdrowe bez śladów porażenia przez choroby i szkodniki. Nie kupujemy również cebul z widocznymi liśćmi lub korzonkami.
Najlepiej sadzić cebulki bezpośrednio po zakupie by nie doprowadzić do ich przesuszenia.

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz