Jesień i zima – sezon na peelingi

Jesień i zima – sezon na peelingi

Jesień i zima – sezon na peelingi

Latem wiele osób wystrzega się zabiegów złuszczających, obawiając się – i słusznie – przebarwień. Jesień i zima to natomiast doskonały okres do tego, by zadbać o cerę, pozbyć się rozszerzonych porów, przebarwień po słonecznych czy blizenek potrądzikowych.

Latem można bez obaw wykonywać jedynie najłagodniej złuszczające naskórek peelingi. Zalicza się do nich peeling kawitacyjny, który jest tak delikatny, że można go powtarzać nawet co tydzień. Nie powoduje mikrootarć ani nierównomiernego złuszczania naskórka. Dobrze radzi sobie natomiast z usuwaniem zaskórników oraz nadmiaru łoju i toksyn, a ponadto odkaża skórę. Jest więc bardzo dobrym zabiegiem na każdą porę roku, podobnie jak peeling migdałowy wykonywany przy użyciu preparatów o wysokim stężeniu kwasu migdałowego.

Peeling migdałowy to jedyny peeling kwasami, który można bez obaw wykonywać przez cały rok. Rzadko wywołuje widoczne złuszczanie naskórka w kolejnych dniach po zabiegu, a jeśli już ono wystąpi, jest bardzo delikatne. Kwas migdałowy penetruje głębsze warstwy naskórka, regulując pracę gruczołów łojowych, co w dużej mierze pozwala zniwelować problemy związane z przetłuszczaniem się skóry i trądzikiem.

Należy  jednak pamiętać, że po żadnym peelingu nie wolno się opalać zarówno na słońcu, jak i w  solarium.

Mikrodermabrazja na pochmurne dni

Wystawianie skóry na działanie promieni UV jest szczególnie niebezpieczne po mikrodermabrazji, która jest dość agresywnym peelingiem. Powoduje mechaniczne złuszczenie naskórka mikrowarstwa po mikrowarstwie. W trakcie zabiegów może dochodzić do minimalnych, zazwyczaj niewidocznych gołym okiem uszkodzeń naskórka, mikrootarć, które pod wpływem ostrego słońca mogą spowodować pojawienie się na skórze przebarwień.

Sposobem na ich uniknięcie jest stosowanie latem blokerów przeciwsłonecznych, pamiętając o tym, że działają one maksymalnie 3-4 godziny i w takich odstępach czasowych należy powtarzać aplikację. Mikrodermabrazja jest tak bardzo lubianym zabiegiem, że wiele osób decyduje się na ten zabieg także latem, podejmując się przestrzegania rygorystycznych zaleceń po zabiegowych. Przynosi ona bowiem znakomite efekty w zakresie redukcji przebarwień czy blizenek.

Dodatkowo uelastycznia skórę, wypłyca drobne zmarszczki i rozjaśnia poszarzałą cerę. Jednak większość osób odkłada zabieg właśnie na pochmurne bądź deszczowe dni.

Znakomite efekty po peelingach kwasami

Ostrożnie należy też obchodzić się ze skórą po peelingach chemicznych, czyli z wykorzystaniem kwasów.

Zabiegi z kwasem glikolowym, pirogronowym czy salicylowym u niektórych osób mogą wywoływać bardzo mocne złuszczanie naskórka. Czasem konieczne jest wręcz pozostanie przez kilka dni po zabiegu w domu.

Efekty peelingów kwasami są spektakularne: redukcja trądziku i tłustości skóry, odmłodzenie skóry, świeży wygląd, zdrowy koloryt, redukcja przebarwień. Jednak zanim będziemy mogli je podziwiać w pełnej krasie, przez pierwsze kilka dni, a czasem nawet przez tydzień należy o skórę szczególnie dbać. Częste nawilżanie, a niekiedy wręcz natłuszczanie, silna ochrona przeciwsłoneczna oraz unikanie drażniących czynników jak słońce, preparaty na bazie alkoholi, maści złuszczające czy chlorowana woda w basenie są koniecznością.

Warto wykonać serię peelingów

W celu mocniejszego podziałania na skórę i zmaksymalizowania efektów możliwe jest również łączenie w trakcie jednego zabiegu bądź w odstępie kilku dni (w zależności od indywidualnej wrażliwości skóry) kilku peelingów, np. mikrodermabrazji z peelingiem kawitacyjnym, co pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry bądź mikrodermabrazji z peelingiem chemicznym, co daje spektakularne efekty w zakresie usuwania przebarwień. Przy tego typu zabiegach należy jednak bezwzględnie unikać słońca.

Co prawda, latem też nierzadko można upolować doskonały moment na zrobienie głębszego peelingu. Wszak nie brakuje dni, gdy słońce nie wychodzi zza chmur. Warto oczywiście wykorzystać taki okres na odświeżenie cery. Niemniej trudniej wtedy zaplanować serię zabiegów.

Aby osiągnąć spektakularne efekty, peeling trzeba bowiem powtórzyć co najmniej czterokrotnie. Czasami liczba powtórzeń dochodzi do dziesięciu, w zależności od wyjściowego stanu skóry i oczekiwanych efektów. Wszystkie powtórzenia wykonuje się w zalecanych indywidualnie odstępach, wynoszących zwykle między jeden a trzy tygodnie. Wypracowanie efektu zajmuje więc trochę czasu, ale zdecydowanie warto go poświęcić.


Katarzyna Kłosińska

Autor: Katarzyna Kłosińska

Kosmetolog, wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi; posiada szeroką wiedzę z zakresu właściwości i zastosowania poszczególnych substancji aktywnych i preparatów, dzięki czemu doskonale potrafi doradzić Klientom indywidualną ścieżkę pielęgnacji skóry; pracuje w Salonie Estetyki BeautifulSkin gdzie wykonuje zabiegi usuwania owłosienia przy pomocy IPL, zamykania naczynek, leczenia trądziku i trądziku różowatego...

bs_logo_czarne-1Salon Estetyki BeautifulSkin
tel. kom. (+48) 783-304-112
Warszawa, ul. Wilcza 66/68 (róg Emilii Plater)
e-mail: warszawa1@beautifulskin.info.pl
www.beautifulskin.waw.pl

TAGI: , , , ,

Dodaj komentarz