Japonia według Piotra Kraśko

Japonia według Piotra Kraśko

Japonia według Piotra Kraśko

Nakładem Wydawnictwa National Geographic ukazał się siódmy tom z cyklu Świat Według Reportera. Tym razem Piotr Kraśko opisuje swoją podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Piotr Kraśko w prezentowanej publikacji dużo uwagi poświęca kataklizmom, które nawiedzają Japonię. Trzęsienia ziemi, tsunami, tajfuny to bardzo częste, tragiczne w skutkach zjawiska, na które narażony jest ten kraj. Najbardziej niszczycielskie trzęsienie ziemi i jedenastometrowe tsunami nawiedziło Japonię 1 września 1923 roku. Od tamtej pory, co jakiś czas Japonia była narażona na niszczycielskie działania żywiołów. 11 marca 2011 roku o godz. 14.46 Japonię dotknęło kolejne silne trzęsienie ziemi. Siła wstrząsu była tak ogromna, że przesunęła całą wyspę Honsiu. Trzęsienie to na zawsze zmieniło Kraj Kwitnącej Wiśni, bo nawet najlepiej zorganizowane państwo świata, jakim jest Japonia, nie mogło zrobić nic w tym momencie.

Piotr Kraśko przedstawia historię panującego przez 62 lata cesarza Hirohito oraz japońskiego bohatera, psa Hachikō, który stał się symbolem oddania i cierpliwości. Dziennikarz opisuje także superszybkie pociągi, które przewożą ponad 150 milionów pasażerów rocznie, zamiłowanie japończyków do baseballu, który nigdzie na świecie nie jest tak popularny jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki tej publikacji czytelnik będzie mógł znaleźć odpowiedzi na pytania: jak wygląda największy targ rybny Tsukiji oraz Ginza, najbardziej elegancka dzielnica Tokio, kto wymyślił sushi, a także, dlaczego kraj bez bogactw naturalnych stał się potęgą gospodarczą świata?

Japonia to kraj słynący z pracowitości i pomysłowości mieszkańców. Zamieszkuje go
jeden z najbardziej zdyscyplinowanych i konsekwentnych narodów świata. Mimo to obcokrajowcom trudno zrozumieć Japonię. Jak pisze Piotr Kraśko dla zrozumienia charakteru narodu, trzeba znać jego historię, w wypadku Japonii zacząć trzeba od geografii.

Do tej pory z serii Świat Według Reportera ukazały się książki: Alaska, USA, Afryka, Bliski Wschód, Ameryka Łacińska, Włochy. Ponadto w październiku premierę miała książka Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz