Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust

Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust Patrycja Bydlińska

Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust

Jak zbudowane są usta?

Dookoła szpary ustnej przebiega  mięsień tworzący podłoże ust. Jest to mięsień okrężny ust, jedyny zwieracz jamy ustnej. Obok każdego kąta ust jest tzw węzeł mięśniowy. Od niego biegną łukowato włókna obu mięśni w obu wargach przeplatając się z mięśniem strony przeciwnej. W okolicach kącików ust przyczepiony jest mięsień obniżający kącik ust. Mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydełka nosa odpowiada za unoszenie kącików ust. Mięsień okrężny ust układa się dookoła szpary ust i stanowi podłoże warg. Mięsień ten bierze udział w ruchach ust podczas jedzenia i picia, nadaje on wargom ich charakterystyczny kształt..

Jak powstają zmarszczki pionowe wokół ust?

Zmarszczki promieniście układające się wokół ust zwane są „zmarszczkami palacza”. Powstają one w wyniku starzenia się skóry nie tylko u osób palących papierosy. O ich tworzeniu decyduje wiotczenie skóry, zanik tkanki podskórnej, mięśniowej i kostnej szczęki oraz żuchwy. Dodatkowo praca mięśnia okrężnego ust odpowiedzialnego za ich mimikę przyspiesza i nasila proces utrwalania się zmarszczek. Widać je najwyraźniej gdy robimy tzw „dziubek”, gdy pijemy przez słomkę i gdy pociągamy dym z papierosa. Z biegiem czasu zmarszczki stają coraz bardziej widoczne i widać je również w spoczynku, czyli gdy mięsień okrężny ust jest całkowicie rozluźniony. Z każdym razem gdy się uśmiechamy, złościmy, spożywamy posiłek lub po prostu rozmawiamy mięśnie twarzy wykonują skurcze, które pracują na nasze linie mimiczne. Z tego powodu zmarszczki wokół ust, oczu, na czole są pierwszymi zwiastunami starzenia się skóry. Jest to już najodpowiedniejszy moment na ich korektę.

Jak usunąć zmarszczki wokół ust?

Skuteczna pielęgnacja skóry jest jednym z najlepszych sposobów, aby usunąć głębokie zmarszczki ust i górnej wargi. Jednym z najlepszych sposobów naturalnych w profilaktyce i leczeniu zmarszczek wokół ust jest ograniczenie ekspozycji na  słońce i zaprzestanie palenia papierosów.

Dla zapobiegania głębokim zmarszczkom wokół ust i innych oznak starzenia jest odpowiednie spożywanie przeciwutleniaczy, czyli produktów takich jak brokuły, jagody, winogrona, pomidory, szpinak, marchew, czosnek, produkty pełnoziarniste.

Innymi sposobami likwidującymi zmarszczki wokół ust są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadza się przy użyciu preparatów z kwasem hialuronowym oraz przy zastosowaniu toksyny botulinowej. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Jego rola polega na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas ten ma własności higroskopijne, czyli potrafi wiązać duże ilości wody. W procesie starzenia traci się młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego, przez co słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym przeszkadzają utrwalone zmarszczki wokół ust. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu tzw. stomatologicznym i polega na prostopadłym do kierunku zmarszczek podaniu preparatu kwasu hialuronowego. Po zabiegu może utrzymywać się delikatny obrzęk, krwiaki i siniaki. Zabieg ten  zalecany jest zwłaszcza kobietom, które nie akceptują rozpływania się makijażu wzdłuż zmarszczek przecinających kontur ust. Dzieje się tak zwykle po 40 roku życia, szczególnie u osób palących papierosy.

Rezultatem zabiegu jest wyraźne spłycenie zmarszczek wokół ust. Poprawia się również nawilżenie skóry wokół ust, kontur ust jest uwypuklony i wyraźnie podkreślony , bez zmarszczek. Znacznie lepiej prezentuje się wtedy makijaż ust. Kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, dlatego też po kilku tygodniach po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Finalnie uzyskujemy więc zagęszczenie i odmłodzenie skóry w tym rejonie.

Pulsacyjny masażer twarzy

Kolejnym zabiegiem z zakresu medycyny jest redukcja zmarszczek wokół ust za pomocą toksyny botulinowej. Podczas tego zabiegu w 4 punktach na granicy skóry i czerwieni wargowej podaje się po kilka jednostek toksyny botulinowej. Podana toksyna botulinowa powoduje rozluźnienie mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie „zmarszczek palacza”

Innym naturalnym sposobem odmłodzenia jest masaż twarzy. Ćwiczenia ujędrniają skórę, opóźniają powstawanie zmarszczek i spłycają te już powstałe. Oto kilka ćwiczeń, dzięki którym pomożesz swojej skórze w zachowaniu młodości.
Najlepszym sposobem na ujędrnianie skóry jest całowanie. Ale tu trudno mówić o systematyczności ćwiczenia, dlatego radze zapoznać się z innymi technikami odmładzającymi.

Uśmiechnij się – stań przed lustrem ułóż usta jak przy wypowiadaniu głoski „E”, policz do pięciu, a następnie uśmiechnij się najszerzej jak potrafisz. Na policzkach połóż dwa palce lekko przyciśnij skórę i odciągaj ją w kierunku uszu- tak jakbyś chciała poszerzyć uśmiech. Wytrzymaj w tej pozycji ok 10 sekund.

Następne ćwiczenie to rybka. Złóż wargi jak przy bardzo wyraźnym wypowiadaniu głoski „O”, policz do 10, potem nie zamykając ust zrób wysunięty do przodu „rybi pyszczek”. Policz do 10 i znów wyraźnie wypowiedz „O”. „Rybi pyszczek” wzmacnia mięśnie okrężne ust i sprawia wrażenie pełniejszych ust.

Wymawiaj bezdźwięcznie samogłoski a, o, u, e  i z przesadną dokładnością i ciągiem tak jakby był to jeden wyraz. Ćwiczenie to świetnie rozluźnia i wzmacnia mięśnie ust.

Tak więc jeżeli myślisz, ze ćwiczenia mają wpływ tylko na utrzymanie dobrej sylwetki? To się mylisz- gimnastyka pomaga także zachować młodzieńczy wygląd skóry. Masaż twarzy jest zbawienny dla twojej urody, gdyż pomaga ujędrnić skórę.


Artur Sandelewski

Autor: Artur Sandelewski

Lekarz medycyny estetycznej Dr n. Med Artur Sandelewski specjalista chirurgii ogólnej. Dr A.Sandelewski ukończył wydział lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Następnie przez 15 lat pracował na oddziale chirurgii ogólnej zdobywając tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Od 8 lat dr A. Sandelewski aktywnie interesuje się medycyną estetyczną. Potwierdzeniem tego faktu jest uzyskany tytuł lekarza medycyny estetycznej nadany przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Obecnie główne zainteresowanie dr A.Sandelewskiego skupia się na chirurgii odtwórczej włosów- transplantacji włosów. W 2012 został członkiem International Society of Hair Restoration Surgery ( ISHRS). Kompetencja, zaagnażowanie, zdowolenie pacjentów pozwalają na dalsze realizowanie zamierzonego rozwoju.

esteurodaEsteuroda Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
www.esteuroda.pl | www.przeszczepwlosow.org.pl
tel. + 48 600-758-663
e-mail: info@esteuroda.pl | info@przeszczepwlosow.org.pllogoscan

TAGI: ,

14 komentarzy

Dodaj komentarz