Jak pozbyć się tatuażu?

Jak się tatuażu

Jak pozbyć się tatuażu?

Kiedy decydujemy się na tatuaż lub makijaż permanentny chcemy, aby był naszą ozdobą. Jednak zdarzają się sytuacje kiedy przestaje nam się podobać, albo co gorsze w ogóle nigdy nam się nie podobał, bo został po prostu źle wykonany. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można się go pozbyć? Jeśli tak to jak? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Tatuaż stały i makijaż permanentny

Tatuaż zawsze wykonywany jest za pomocą iniekcji odpowiedniego rodzaju barwników. Tatuaże stałe robi się wpuszczając pigment w głębokie warstwy skóry, natomiast barwnik tatuaży czasowych podawany jest płytko, dzięki czemu, jak sama nazwa wskazuje, tatuaż po pewnym czasie znika. Dzieje się tak na skutek złuszczenia się go wraz ze skórą. Oczywiście o wiele łatwiej usuwa się tatuaże czasowe, ale to nie jedyne kryterium.

Kolor barwnika też jest kluczowy w kwestii usuwania tatuaży. Najłatwiej usuwa się ciemne tatuaże: czarne, granatowe i niebieskie. Trudniejsze do zniwelowania są barwniki czerwone i pochodne czerwonego, czyli: pomarańczowe, brązowe i rude. Najtrudniej natomiast usuwa się pigmenty o odcieniach żółtego, z tej grupy zwłaszcza zielony, a także kolory pastelowe. Problem z kolorowymi tatuażami jest jeszcze taki, że oprócz tego, że znacznie ciężej się je usuwa, to też znacznie częściej zdarzają się sytuacje, że klienci chcą je usuwać.

Odpowiedzi dlaczego tak jest należy szukać w zrozumieniu tego, jak kolorowy barwnik zachowuje się w skórze. Kolorowe barwniki wprowadzone w skórę, bardzo często przyjmują zupełnie inny odcień lub nawet barwę niż ta, którą oglądało się w próbniku. Dzieje się tak, ponieważ skóra nie jest bezbarwna. Dlatego tak bardzo ciężko jest dobrać właściwy pigment. Makijaż permanentny też jest tatuażem.

Jest on czasowy i najczęściej właśnie kolorowy. Można więc sobie wyobrazić jak niezadowolona jest kobieta, która chciała mieć brwi w odcieniu kasztanowym, a ostatecznie otrzymała rude.

Dlatego jeśli nie chcemy mieć tego typu problemu, bardzo ważne jest, aby decydując się tatuaż (niezależnie czy ma on być tatuażem stałym, czy też makijażem permanentnym) znaleźć tatuażystę lub kosmetyczkę z bardzo dużym doświadczeniem, wyczuciem i odpowiednimi kwalifikacjami.

Metody usuwania tatuażu

Tatuaż można próbować usuwać za pomocą tradycyjnych metod. Do tej pory w tym celu stosowano mechaniczne i chemiczne złuszczanie skóry peelingami i dermabrazją. Tego typu zabiegi jednak wiążą się z ryzykiem powikłań, dużą bolesnością i długą rekonwalescencją. Oprócz tego, że powodują w dużym stopniu usunięcie tatuażu, przede wszystkim bardzo mocno niszczą skórę i niosą ze sobą duże ryzyko powstawaniem blizn i przebarwień.

Inną metodą usuwania tatuażu jest chirurgiczne wycięcie go. Jednak najczęściej jest to możliwe do wykonania w przypadku małych tatuaży. Przy większych niezbędny okazuje się przeszczep skóry, a to już jest bardzo skomplikowane i zabieg przeradza się w operację. Oczywiście zabieg chirurgiczny również wymaga długiego czasu gojenia oraz niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań.

Dziś za najbezpieczniejszą i najbardziej powszechną metodę usuwania tatuażu uznawany jest zabieg laserem typu Q-Switch, który działa emitując bardzo wysoką energię świetlną w bardzo krótkim czasie (w nanosekundach). Pigment znajdujący się w skórze atakowany jest przez olbrzymią, akustyczną falę uderzeniową, wytworzoną przez promieniowanie lasera.

Tak ogromna siła doprowadza do rozdrobienia barwnika na mniejsze cząsteczki i wydalenia przez układ odpornościowy. W ten sposób lasery Q-Switch radzą sobie z usuwaniem każdego rodzaju pigmentu. Oczywiście do całkowitego pozbycia się tatuażu nie wystarczy jeden zabieg i na każdy kolor barwnika należy zadziałać inaczej.

Laser typu Q-Switch – uniwersalna i najbardziej bezpieczna metoda usuwania tatuażu

To właśnie do koloru barwnika, którym został wykonany tatuaż, dobiera się odpowiednią długość fali lasera, który ma go usunąć. I tak laser o długości fali 1064 nm zniweluje ciemne tatuaże, czarne granatowe. Do usunięcia czerwonych i brązowych pigmentów stosuje się laser o długości fali 532 nm. Najtrudniejsze tatuaże w kolorach: zielonym, żółtym i pastelowych usuwa się za pomocą laserów: rubinowego i aleksandrytowego.

Zbieg niestety nie jest zupełnie bezbolesny, ale przed jego wykonaniem znieczula się wytatuowany obszar skóry. Lekarz wykonujący zabieg najczęściej robi to za pomocą maści emla lub w niektórych przypadkach ostrzykuje skórę lignokainą.

Efekty widać już po pierwszych dwóch zabiegach, jednak, żeby całkowicie pozbyć się pigmentu, najczęściej trzeba przebyć serię od pięciu do dziesięciu laseroterapii (wszystko zależy od koloru, jakości oraz głębokości zlokalizowania pigmentu). Zabiegi wykonuje się w około sześciotygodniowych odstępach. Dzięki temu, że laser oddziałuje tylko na tatuaż, tkanka wokół niego pozostaje praktycznie nienaruszona.

W trakcie całej serii laseroterapii kolor tatuażu będzie się zmieniał. Szczególnie trzeba mieć to na względzie decydując się na usunięcie kolorowego tatuażu, a zwłaszcza makijażu permanentnego.

Nie każdej kobiecie będzie podobało się chodzenie przez kilka tygodni, ze wspomnianymi już wcześniej  rudymi zamiast brązowymi brwiami. Innym sutkiem ubocznym laserowego usuwania tatuażu może być też miejscowe niedobarwienie skóry. Dzieje się tak najczęściej przy zastosowaniu lasera o długości fali 532 nm, który  oddziałuje również na melaninę.

Jak przy każdej innej metodzie tak i w przypadku laserowego usuwana tatuażu istnieje ryzyko powstawania blizn i przebarwień. Żeby ich uniknąć należy odpowiednio pielęgnować skórę po zabiegach i chronić ją przed słońcem przez około sześć miesięcy od zakończenia leczenia.

Decydując się na usunięcie tatuażu trzeba być świadomym tego, że czasami nawet laser nie jest wstanie usunąć go w taki sposób, aby na skórze nie pozostał po nim żaden ślad. Mimo to laseroterapia pozwalają uniknąć poważnych powikłań i powoduje, że ostateczny efekt i tak jest bardzo estetyczny.


Marek Wasiluk

Autor: Marek Wasiluk

Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA.

Klinika Zdrowia Triclinium
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13
02-777 Warszawa
www.marekwasiluk.pl

TAGI:

Dodaj komentarz