Jak pozbyć się „kurzych łapek”

Jak pozbyć się „kurzych łapek”

Jak pozbyć się „kurzych łapek”

Skóra wokół oczu jest delikatna, cienka i wrażliwa i pozbawiona gruczołów łojowych dlatego jest podatna na powstawanie zmarszczek mimicznych oraz zmarszczek będących efektem procesu starzenia się skóry. Dlatego należy o nią szczególnie dbać stosując odpowiednie kosmetyki oraz wybierając specjalistyczne zabiegi medyczne, tak aby zachowała jak najdłużej młody wygląd.

Pojawienie się pierwszych zmarszczek jest w dużym stopniu uzależnione od genetyki, mimiki oraz stylu życia. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się ok 20 roku życia. W tym wieku skóra coraz wolniej się regeneruje, nie jest już tak jędrna, włókna kolagenowe są mniej wytrzymałe. Początkowo zmarszczki wokół oczu tzw. „kurze łapki” powstają na wskutek marszczenia skóry podczas ruchów mimicznych twarzy.

Proces starzenia się skóry przyśpieszają także niektóre złe nawyki. Najgroźniejszym wrogiem jest słońce. Słońce odpowiedzialne jest za fotostarzenie się skóry. Zmian nie widać od razu, ale szczególnie się  ujawniają ok 40 roku życia.

Zarówno naturalne słońce i opalanie w solarium wpływają na fotostarzenie się skóry, bowiem podczas opalania mnożą się wolne rodniki, które sprawiają że skóra staje się cieńsza, bardziej wiotka, mniej elastyczna. Na ilość wolnych rodników mają wpływ także zanieczyszczone powietrze, alkohol, nikotyna, przetworzona i zawierająca tłuszcze żywność. Szczególnie  udowodniono wpływa nikotyny na proces chronostarzenia się skóry.

Zapobiec temu może odpowiednia  dieta bogata w składniki mineralne, witaminy A,E, C. Ponieważ skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i najszybciej ulega uszkodzeniom, w procesie starzenia. Aby ustrzec się zmarszczek należy ją odpowiednio zabezpieczać: nawilżać, natłuszczać, wzmacniać.

Pulsacyjny masażer twarzy

Pojawienie się małych „kurzych łapek” może być pierwszą oznaką, że nasza skóra nie jest już taka młoda. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego dobrze zadbać o skórę i o efekty starzenia jak najwcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie profesjonalnych kosmetyków o działaniu regeneracyjnym, nawilżającym i ochronnym.

Dobrze na skórę wokół oczu działają takie związki jak kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, wszelkiego rodzaju aminokwasy, proteiny, witaminy, koenzymy. Dobrze sprawdzają się kosmetyki zawierające lecytynę, witaminy A,E,C, koenyzm Q10. Na obrzęki dobrze stosować kosmetyki z kofeiną, witaminą K.

Na rynku można spotkać wiele produktów kosmetycznych – kremów, mleczek.  Jednakże efekt ich stosowania jest ograniczony lub prawie niezauważalny. Dlatego po długim okresie ich stosowania  wiele osób szuka porady u lekarza specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Dostępnych jest wiele zabiegów odznaczających się różną skutecznością w usuwaniu zmarszczek i  „kurzych łapek”.

Zależą one jednak od głębokości zmarszczek, typu skóry, wieku i efektów które spodziewamy się po takim zabiegu. Problem zmarszczek wokół oczu dotyka nie tylko pacjentki z dojrzałą skórą, ale również osoby młodsze. Nowoczesne rozwiązania medycyny estetycznej pozwalają skutecznie walczyć z upływem czasu.

Najlepszym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej pozwalającym zredukować zmarszczki wokół oczu jest zabieg z użyciem toksyny otulinowej. W tych zabiegach używa się typ A toksyny botulinowej. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów stosowanych w zabiegach estetycznych ( m.in. Botox, Vistabel, Dysport, Azzalure, Boccotur).

Botox w medycynie został wprowadzony do zabiegów redukujących napięcie mięśniowe podczas zaburzeń skurczu mięśni. Dzisiaj botox stosuje się w zabiegach związanych ze skurczami mięśni gałki ocznej przypadku zeza, w mózgowym porażeniu dziecięcym, w nadmiernej potliwości, w leczeniu szczeliny odbytu
Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na blokowaniu przewodzenia pobudzających impulsów w mięśniach.

W przypadku „ kurzych łapek” Botox redukuje napięcie mięśnia okrężnego oka. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce w kilka precyzyjnie wybranych miejsc… Zabieg trwa ok 15 minut.

Pacjent musi pamiętać, że pierwsze efekty zauważalne są po 5-7 dniach, a efekt końcowy widoczny jest ok 10 dnia. Botox jedynie wpływa na zmniejszenie zmarszczek dynamicznych. Efekty nie u wszystkich pacjentów są jednakowe. Efekty zabiegu utrzymują się około 6-8 miesięcy.

Jeżeli odczuwa się widoczne zanikanie jego efektów należy poddać się kolejnej kuracji bez zbędnego ryzyka. Po zabiegu zaleca się unikanie gorącej kąpieli, wysiłku fizycznego, picia alkoholu oraz schylania się.NA drugi dzień można już normalnie funkcjonować. Do przeciwwskazań należy zaliczyć: ciążę, karmienie piersią, miastenię oraz przyjmowanie antybiotyków- aminoglikozydów np. gentamycyny  co może bardzo nasilić działanie toksyny.

Zmarszczki wokół oczu  i „ kurze łapki” możne również leczyć doraźnie domowymi sposobami. Po całym dniu pracy przy komputerze należy przykładać zimne kompresy lub plasterki z ogórka. Należy również pamiętać o wypoczynku, bowiem nieprzespane  noce, przewlekłe niewyspanie i stres to czynniki, które przyśpieszają starzenie się i pojawienie się kurzych łapek.


Artur Sandelewski

Autor: Artur Sandelewski

Lekarz medycyny estetycznej Dr n. Med Artur Sandelewski specjalista chirurgii ogólnej. Dr A.Sandelewski ukończył wydział lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Następnie przez 15 lat pracował na oddziale chirurgii ogólnej zdobywając tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Od 8 lat dr A. Sandelewski aktywnie interesuje się medycyną estetyczną. Potwierdzeniem tego faktu jest uzyskany tytuł lekarza medycyny estetycznej nadany przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Obecnie główne zainteresowanie dr A.Sandelewskiego skupia się na chirurgii odtwórczej włosów- transplantacji włosów. W 2012 został członkiem International Society of Hair Restoration Surgery ( ISHRS). Kompetencja, zaagnażowanie, zdowolenie pacjentów pozwalają na dalsze realizowanie zamierzonego rozwoju.

esteurodaEsteuroda Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
www.esteuroda.pl | www.przeszczepwlosow.org.pl
tel. + 48 600-758-663
e-mail: info@esteuroda.pl | info@przeszczepwlosow.org.pllogoscan

TAGI: , ,

1 comment

Dodaj komentarz