Jak podróżować z psem?

Jak podróżować z psem?

Jak podróżować z psem?

Wspólne wakacje z psem? Czemu nie? Jest to możliwe, tym bardziej, że większość hoteli i pensjonatów otwarta jest na gości podróżujących ze swoimi pupilami. Nieco problemów może przysparzać sama podróż, szczególnie gdy nie jedziemy własnym samochodem.

Musimy wówczas skorzystać z publicznego środka transportu, co jest możliwe, ponieważ przepisy dopuszczają przewóz zwierząt zarówno pociągiem, jak i samolotem czy statkiem.

O czym musimy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy jedziemy samochodem, pociągiem, samolotem czy statkiem, musimy pamiętać o szczepieniach. Zawczasu powinniśmy naszego pupila zabezpieczyć przed groźnymi dla niego zakaźnymi chorobami. Powinno się je wykonać przynajmniej na dwa tygodnie przed wyjazdem, by organizm psa miał czas na wytworzenie przeciwciał.

Niezwykle ważne jest szczepienie przeciw wściekliźnie, ze względu na to, że choroba ta jest groźna również dla ludzi. Pamiętajmy, że jedynym dowodem na to, że nasz pupil został zaszczepiony jest wpis w psiej książeczce zdrowia, dokonany przez lekarza weterynarii.

Nie zapomnijmy jej zabrać, ponieważ w każdej chwili możemy zostać poproszeni o jej okazanie. A chyba nie chcemy zostać wyproszeni z pociągu lub nie wpuszczeni do hotelu z powody jej braku?

Przed podróżą warto również psa zaczipować. Czip to niewielkie elektroniczne urządzenie, które wszczepia się zwierzęciu pod skórę na karku (dokonuje tego lekarz weterynarii). Zapisany jest w nim numer ewidencyjny, który razem z naszymi danymi trzeba wprowadzić do internetowej bazy danych, najlepiej międzynarodowej. Wszczepiony czip absolutnie psu nie przeszkadza, a dzięki niemu łatwiej go odnaleźć, gdyby nam gdzieś zaginął. Dodatkowo warto oczywiście przyczepić do obroży tradycyjny identyfikator.

Nie zapomnijmy zabrać również kagańca, który pies powinien mieć założony podczas podróży publicznym środkiem komunikacji. Cały czas trzymamy go oczywiście na smyczy. Rzecz jasna nie dotyczy to psów przewożonych w transporterach.

Podróż z psem samochodem

Podróż własnym samochodem jest niewątpliwie najwygodniejsza, szczególnie gdy zabieramy na wakacje naszego pupila. Możemy wówczas zapakować więcej rzecz i nie jesteśmy uzależnieni od publicznych środków transportu i przepisów, które w nich obowiązują.

Podróż własnym samochodem nie jest równoznaczna jednak, że możemy zignorować przepisy bezpieczeństwa, dla własnego dobra. Przede wszystkim nie wieziemy psa luzem. Wyobraźmy sobie, co może się stać, gdy nasz pupil podczas jazdy znienacka skoczy nam na kolana, co przecież może się zdarzyć! To jednak tylko zwierzę i trudno do końca przewidzieć jego zachowanie.

W najlepszej sytuacji są właściciele samochodów typu kombi, ponieważ można przewozić psa w bagażniku. Trzeba go tylko oddzielić od siedzeń dla pasażerów specjalną kratką. Nie wszyscy jednak taki samochodów posiadają. Zresztą, przy dużej ilości bagażu, w bagażniku raczej już dla pupila miejsca nie starczy. Pozostają zatem miejsca dla pasażerów.

Pies zawsze powinien podróżować na tylnym siedzeniu. Trzeba go tylko koniecznie przypiąć pasami. W sklepach zoologicznym znajdziemy pasy samochodowe dla psów, dostępne najczęściej w komplecie z szelkami.

Warto również zaopatrzyć się w specjalną matę ochronną, którą rozkłada się na siedzeniu, a która chroni tapicerkę przed zniszczeniem. Małe pieski wygodnie jest przewozić w transporterach. W sklepach dostępne są również transportery, które są przystosowane do bagażników typu kombi.

Podróż z psem autokarem

Wybierając ten środek transportu sprawdźmy wcześniej, czy dany przewoźnik dopuszcza obecność psów i jaką opłatę za ich przewóz pobiera. Oczywiście, zwierzak powinien podróżować albo w transporterze, albo na smyczy i w kagańcu.

Podróż z psem pociągiem

Ogólnie rzecz biorą nie ma ograniczeń dotyczących przewozu psa tym środkiem transportu. Warunkiem jest wykupienie psu biletu. Nie dotyczy to jednak zwierzaków przewożonych w transporterze. Traktowane są wówczas jak bagaż i nie potrzebują biletu.

Podróżując z psem pociągiem musimy liczyć się z innymi pasażerami. Niestety, mają oni prawo nie zgodzić się na obecność zwierzaka w przedziale, i nie ma znaczenia, że wykupiliśmy miejscówkę.

W takiej sytuacji konduktor powinien nam wskazać inne miejsce. Zgoda współpasażerów nie jest nam potrzebna, gdy jedziemy w wagonie bezprzedziałowym.
Jeśli zamierzamy podróżować wagonem sypialnym lub kuszetką, musimy niestety wykupić wszystkie miejsca w przedziale.

Podróż z psem statkiem

Większość armatorów dopuszcza przewóz psów na pokładzie swoich jednostek. Powinniśmy jednak wcześniej zapoznać się z regulaminem, ponieważ różni przewoźnicy mają różne przepisy, które regulują transport zwierząt.

Niektórzy właściciele statków czy promów wymagają na przykład, by podczas podróży pies przebywał w specjalnej klatce w luku bagażowym. I nie zawsze możemy go odwiedzać. Najlepsze są te linie, w których można wyprowadzać pupila na spacery, ale tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Dobrze byłoby, gdyby udało nam się znaleźć taki statek, który ma specjalne kabiny przeznaczone dla osób podróżujących ze zwierzętami. Liczba tych kabin jest jednak zwykle ograniczona, lepiej jest więc rezerwować miejsce z dużym wyprzedzeniem.

Za przewóz zwierzaka trzeba oczywiście zapłacić. Pamiętajmy również o tym, że ponosimy odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez naszego psa.

Podróż z psem samolotem

Przepisy dotyczące przewozu psa samolotem mogą być nieco inne u różnych przewoźników. Generalnie jednak małe pieski do ośmiu kilogramów wagi możemy zabrać na pokład pasażerski. Zwykle muszą wówczas przebywać zamknięte w specjalnej torbie do przewozu psów lub transporterku.

Większe zwierzaki zmuszone są już podróżować w luku bagażowym, zamknięte w transporterze. I to takim, który posiada atest lotniczy. Transporter dla psa powinien być na tyle duży, by zwierzak mógł w nim swobodnie stanąć. Wewnątrz zawieszamy miskę z wodą.


Jacek Narożniak

Autor: Jacek Narożniak

Dziennikarz serwisu Kakadu.pl Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

kakadu-logoKakadu Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a
03-236 Warszawa
tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
kakadu@kakadu.pl
www.kakadu.pl

TAGI:

Dodaj komentarz