Jak podróżować z kotem?

Jak podróżować z kotem

Jak podróżować z kotem?

Koty podróży nie lubią. Owszem, bywają wyjątki, jednak większość przedstawicieli kociego rodu na sam widok transportera ucieka gdzie pieprz rośnie, czyli pod łóżko. Mimo to, podróżowanie z kotem jest możliwe, do babci, na wakacje w Sopocie, a nawet zagranicę. Musimy tylko odpowiednio siebie i kota do podróży przygotować.

Szelki i transporter dla kota

Jeśli planujemy podróżować z kotem musimy zaopatrzyć się w dwie rzeczy. Przede wszystkim potrzebny będzie mam odpowiedniej wielkości transporter. Nie ważne jakim środkiem transportu mamy zamiar podróżować – pociągiem, samolotem czy własnym samochodem.

Podczas podróży kot powinien przebywać zamknięty z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o względy bezpieczeństwa, zarówno naszego własnego jak i naszego zwierzęcia. Pomyślmy tylko, co może się zdarzyć, gdy w trakcie jazdy samochodem kot znienacka wskoczy kierowcy na kolana. Albo na ulicy lub w pociągu, gdy czegoś się przestraszy i pobiegnie w panice przed siebie? Ponadto, zamknięte w transporterze zwierzę po prostu czuje się bezpieczniej i lepiej znosi trudy podróży.

Wybierając się w podróż z kotem, dobrze jest też zabrać ze sobą szelki dla kota i smycz. Mimo, że zwierzęta te dobrze znoszą wielogodzinną jazdę w zamkniętym transporterze, od czasu do czasu warto pozwolić im rozprostować nogi, napić się wody i zjeść coś lub załatwić potrzeby fizjologiczne, szczególnie podczas bardzo długiej jazdy.

Książeczka zdrowia i paszport dla kota

Przed podróżą koniecznie musimy naszego kota zaszczepić przeciwko groźnym dla niego chorobom. Szczepienia należy wykonać przynajmniej dwa tygodnie przed wyjazdem, ponieważ potrzeba trochę czasu, by jego organizm wytworzył odpowiednie przeciwciała.

Spośród licznych chorób zakaźnych, jedną z najgroźniejszych jest wścieklizna – niebezpieczna również dla ludzi! Nasz zwierzak może się nią zarazić od każdego ssaka, nawet od wiewiórki lub myszy. Co prawda w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie, jednak choćby dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest je wykonać. Ponadto, podczas podróży możemy znaleźć się w sytuacji, w której zostaniemy zapytani o to, czy nasz kot ma aktualne szczepienia. Pamiętajmy, że jedynym dowodem potwierdzającym ten fakt jest kocia książeczka zdrowia, dlatego nie zapomnijmy jej ze sobą zabrać.

Przed wyjazdem warto również kota zaczipować, czyli wszczepić mu pod skórę na szyi niewielkie urządzenie elektroniczne, w którym zakodowany jest numer identyfikacyjny. Numer ten zostaje wprowadzony do odpowiedniej bazy danych, dzięki czemu możliwa jest szybka identyfikacja właściciela – gdyby zaszła taka konieczność.

Jeśli planujemy z kotem wyjechać za granicę, musimy wyrobić mu jeszcze paszport.  Oprócz podstawowych danych zwierzęcia i jego właściciela, zawiera on również informacje o wykonanych szczepieniach oraz numer czipu. Zaczipować i wyrobić kotu paszport  możemy w lecznicy weterynaryjnej. Tam również uzyskamy informację o tym, jakie szczepienia wymagane są w kraju do którego jedziemy.

Jak nauczyć kota podróżowania?

Z psami sprawa jest prosta. Jako zwierzęta stadne posiadają instynkt podążania za przewodnikiem, zatem wspólna podróż z opiekunem jest dla psa zarówno przyjemnością, jak i wrodzoną potrzebą. Co innego koty. To indywidualiści. Kochają nas, ale nie uśmiecha się im biec u naszego boku na koniec świata. Musimy nauczyć kota podróżować.

Naukę najlepiej rozpocząć, gdy kot jest jeszcze mały. Kociak szybciej przyzwyczai się do podróży niż stary kot. Zaczynamy od zapoznania go z transporterem, w którym będziemy go wozić. Transporter dla kota powinien budzić u niego pozytywne skojarzenia. Nie wsadzajmy kociaka do niego siłą. Otwarty transporter stawiamy na podłodze w pokoju i czekamy aż sam do niego wejdzie, kiedy będzie chciał. Niech go dokładnie obwącha i obejrzy ze wszystkich stron. Zwykle wiedziony ciekawością kociak od razu zacznie badać nowy przedmiot. Dla zachęty możemy wkładać do transportera różne smakołyki dla kota. W dalszym etapie nauki  możemy zacząć kota w nim zamykać na kilka chwil.

Koty szybko się uczą i aklimatyzują. Przyzwyczajony do podróży kot, nie powinien sprawiać problemów nawet w drodze na drugi koniec Europy. A zatem nasz zwierzak lubi już transporter, jest zaszczepiony i zaczipowany, ma paszport – czas na wspólną podróż! Może nie od razu na drugi koniec świata, tylko na krótkie dystanse, ale każda wspólna podróż z kotem jest przyjemna. No i nie ma problemu z opieką nad nim podczas naszej nieobecności.

Opracowanie: Jacek P. Narożniak

Konsultacja: lek. wet. Piotr Korzeniowski


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz