Jak palenie szkodzi zdrowiu

Jak palenie szkodzi zdrowiu

Jak palenie szkodzi zdrowiu

Palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne szkodzi zdrowiu. Ale czy faktycznie wywołuje te wszystkie choroby o których się mówi? Czy palacze umierają wcześniej?

Palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne szkodzi zdrowiu. Ale czy faktycznie wywołuje te wszystkie choroby o których się mówi? Czy palacze umierają wcześniej?

Tak. Nie miej złudzeń, że wdychając 4000 tysiące szkodliwych substancji, w tym 40 rakotwórczych, nie niszczysz swojego zdrowia. Również nie paląc, a wdychając biernie dym tytoniowy podtruwasz swój organizm.

Aby liście tytoniu spalały się powoli, muszą być nasączone środkami chemicznymi. Do tego producenci dodają różnorodnych aromatów, by papieros lepiej smakował i pachniał. I tak zawierają one poza nikotyną m.in.: amoniak, naftyloaminę, uretan, metanol, piren,  dimetylonitrozaminę, naftalen, kadm, benzopiren, tlenek węgla, toulen, arsen, dibenzoakrydynę, fenol, butan, polon-210, DDT, chlorek winylu. Takie substancje nie mogą pozostać bez wpływu na zdrowie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że 1/3 ludności świata to nałogowi palacze, z których co roku umiera ponad 5 milionów, a wszystko to za sprawą papierosów. W Polsce pośród osób dorosłych 48% nigdy nie paliło, 22% rzuciło palenie, a 25% sięga po papierosa regularnie (badanie CBOS z lutego 2010r. na próbie 1021 osób). Oznacza to, że co czwarty dorosły Polak skraca swoje życie i naraża się na ryzyko wielu chorób poprzez palenie tytoniu.

Jakie choroby wywołuje palenie papierosów?

Palenie wywołuje przede wszystkim liczne choroby układu krążenia.  Dym tytoniowy zmienia fizjologię i morfologię śródbłonka naczyń krwionośnych, a nikotyna oraz kotynina (jej metabolit) przyczyniają się do wzrostu stężenia substancji odpowiedzialnych za zwężanie naczyń. Skutkiem tego jest upośledzona wazodylatacja i predyspozycja do występowania stanu prozakrzepowego w naczyniach. W związku z tym palenie jest bardzo szkodliwe dla osób z nadciśnieniem tętniczym i zwiększa u nich ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Ponadto liczne badania wykazały wzrost ryzyka miażdżycy naczyń wieńcowych i obwodowych. Aż 80% zawałów serca przed 50-tym rokiem życia występuje u palaczy. Sprawcą jest tlenek węgla w dymie tytoniowym, który uniemożliwia transport tlenu przez krew. Przez to serce zmuszane jest do większego wysiłku, by dostarczyć tlen do wszystkich komórek. Z kolei nikotyna powoduje, że serce bije szybciej i pracuje ciężej. Powoduje ona również zwężanie się naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi.

Palenie papierosów może także zagrozić powiększeniu rodziny. Wpływa na płodność u obojga płci. U mężczyzn palenie powoduje spadek jakości nasienia oraz jego ilości o 23%. Plemniki stają się mniej ruchliwe i mają wady w budowie. U kobiet związki chemiczne zawarte w tytoniu dostają się także do komórek jajowych i aż o 1/3 obniżają szanse zajścia w ciążę. Organizm sam niszczy potraktowane dymem jajo, uniemożliwiając mu rozwój i zapłodnienie. Tym samym liczba komórek owulacyjnych maleje i okres rozrodczości się skraca. Natomiast palenie w pierwszych tygodniach ciąży może spowodować poronienie. Zdarza się także, że palące matki częściej rodzą dzieci niedosłyszące.

U kobiet, które stosują pigułki antykoncepcyjne i jednocześnie palą papierosy, zwiększa się zachorowalność na choroby serca i choroby  zakrzepowo-zatorowe, w tym udar mózgu.

Jeśli skończyłaś 30 lat i łączysz te dwie rzeczy, takie ryzyko jest już bardzo duże, o czym można przeczytać w ulotce informacyjnej załączonej do pigułek antykoncepcyjnych.

Ponadto palenie przyspiesza starzenie i może o kilka lat przyspieszyć pojawienie się menopauzy. Na skórze kobiet około trzydziestki mogą pojawić się pierwsze zmarszczki, a poza tym przebarwienia i ziemistość cery. Nie uniknione są także pożółkłe palce, kamień nazębny oraz przykry oddech.

Palenie wywołuje także liczne nowotwory, a najpowszechniejszym jest rak płuc. Aż 87% osób umierających na tę chorobę to palacze.

Istnieje także inna ciężka choroba płuc, tzw. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) która wiąże się z niewydolnością dróg oddechowych. Jest to choroba nieuleczalna, której rozwój można jedynie spowalniać.

Ponadto palenie może powodować raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerki, a u kobiet raka piersi.

Kolejne choroby, które może powodować palenie papierosów to: cukrzyca, astma (ta ma bardzo ciężki przebieg, zwłaszcza u dzieci narażonych na bierne palenie), wrzody żołądka, alergie różnego typu czy osteoporoza. Odnotowano, że depresje i samobójstwa także częściej występują u palaczy.

Przez palenie papierosów możesz mieć także kaszel i krótki oddech oraz łatwiej się przeziębiać.

Jeśli nie miałaś świadomości, że palenie powoduje aż taką dewastację w organizmie, już wiesz. Znajdź skuteczną metodę by rozstać się z nałogiem, szczęśliwie i na zawsze.

Pamiętaj, że…

…przyjemność z palenia mylona jest z uzależnieniem od nikotyny, a fizyczne skutki odstawienia papierosów mijają w ciągu kilkunastu dni.

Przeczytaj także:

5 najważniejszych powodów dla których warto rzucić palenie


Anna Kabat

Autor: Anna Kabat

Anna Kabat Terapeuta metody Allena Carra Anna Kabat (1959) jest ekspertem w dziedzinie rzucania palenia i pracuje metodą Allena Carra. Sama paliła ponad 20 lat i podejmowała wiele prób rzucenia palenia. Kiedy skutecznie, bez żalu i tęsknoty uwolniła się od tego nałogu dzięki metodzie Allena Carra, postanowiła pomagać palaczom w Polsce.   AllenCarr_logo300dpix40mm2Klinika rzucania palenia Allena Carra Licencjonowany partner Allen Carr's Easyway International Ltd. ul. Wilcza 12b/13 00-532 Warszawa Tel./fax. 22 621 36 11 www.allen-carr.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz