Jak palenie szkodzi zdrowiu

Jak palenie szkodzi zdrowiu

Jak palenie szkodzi zdrowiu

Palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne szkodzi zdrowiu. Ale czy faktycznie wywołuje te wszystkie choroby o których się mówi? Czy palacze umierają wcześniej?

Palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne szkodzi zdrowiu. Ale czy faktycznie wywołuje te wszystkie choroby o których się mówi? Czy palacze umierają wcześniej?

Tak. Nie miej złudzeń, że wdychając 4000 tysiące szkodliwych substancji, w tym 40 rakotwórczych, nie niszczysz swojego zdrowia. Również nie paląc, a wdychając biernie dym tytoniowy podtruwasz swój organizm.

Aby liście tytoniu spalały się powoli, muszą być nasączone środkami chemicznymi. Do tego producenci dodają różnorodnych aromatów, by papieros lepiej smakował i pachniał. I tak zawierają one poza nikotyną m.in.: amoniak, naftyloaminę, uretan, metanol, piren,  dimetylonitrozaminę, naftalen, kadm, benzopiren, tlenek węgla, toulen, arsen, dibenzoakrydynę, fenol, butan, polon-210, DDT, chlorek winylu. Takie substancje nie mogą pozostać bez wpływu na zdrowie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że 1/3 ludności świata to nałogowi palacze, z których co roku umiera ponad 5 milionów, a wszystko to za sprawą papierosów. W Polsce pośród osób dorosłych 48% nigdy nie paliło, 22% rzuciło palenie, a 25% sięga po papierosa regularnie (badanie CBOS z lutego 2010r. na próbie 1021 osób). Oznacza to, że co czwarty dorosły Polak skraca swoje życie i naraża się na ryzyko wielu chorób poprzez palenie tytoniu.

Jakie choroby wywołuje palenie papierosów?

Palenie wywołuje przede wszystkim liczne choroby układu krążenia.  Dym tytoniowy zmienia fizjologię i morfologię śródbłonka naczyń krwionośnych, a nikotyna oraz kotynina (jej metabolit) przyczyniają się do wzrostu stężenia substancji odpowiedzialnych za zwężanie naczyń. Skutkiem tego jest upośledzona wazodylatacja i predyspozycja do występowania stanu prozakrzepowego w naczyniach. W związku z tym palenie jest bardzo szkodliwe dla osób z nadciśnieniem tętniczym i zwiększa u nich ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Ponadto liczne badania wykazały wzrost ryzyka miażdżycy naczyń wieńcowych i obwodowych. Aż 80% zawałów serca przed 50-tym rokiem życia występuje u palaczy. Sprawcą jest tlenek węgla w dymie tytoniowym, który uniemożliwia transport tlenu przez krew. Przez to serce zmuszane jest do większego wysiłku, by dostarczyć tlen do wszystkich komórek. Z kolei nikotyna powoduje, że serce bije szybciej i pracuje ciężej. Powoduje ona również zwężanie się naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi.

Palenie papierosów może także zagrozić powiększeniu rodziny. Wpływa na płodność u obojga płci. U mężczyzn palenie powoduje spadek jakości nasienia oraz jego ilości o 23%. Plemniki stają się mniej ruchliwe i mają wady w budowie. U kobiet związki chemiczne zawarte w tytoniu dostają się także do komórek jajowych i aż o 1/3 obniżają szanse zajścia w ciążę. Organizm sam niszczy potraktowane dymem jajo, uniemożliwiając mu rozwój i zapłodnienie. Tym samym liczba komórek owulacyjnych maleje i okres rozrodczości się skraca. Natomiast palenie w pierwszych tygodniach ciąży może spowodować poronienie. Zdarza się także, że palące matki częściej rodzą dzieci niedosłyszące.

U kobiet, które stosują pigułki antykoncepcyjne i jednocześnie palą papierosy, zwiększa się zachorowalność na choroby serca i choroby  zakrzepowo-zatorowe, w tym udar mózgu.

Jeśli skończyłaś 30 lat i łączysz te dwie rzeczy, takie ryzyko jest już bardzo duże, o czym można przeczytać w ulotce informacyjnej załączonej do pigułek antykoncepcyjnych.

Ponadto palenie przyspiesza starzenie i może o kilka lat przyspieszyć pojawienie się menopauzy. Na skórze kobiet około trzydziestki mogą pojawić się pierwsze zmarszczki, a poza tym przebarwienia i ziemistość cery. Nie uniknione są także pożółkłe palce, kamień nazębny oraz przykry oddech.

Palenie wywołuje także liczne nowotwory, a najpowszechniejszym jest rak płuc. Aż 87% osób umierających na tę chorobę to palacze.

Istnieje także inna ciężka choroba płuc, tzw. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) która wiąże się z niewydolnością dróg oddechowych. Jest to choroba nieuleczalna, której rozwój można jedynie spowalniać.

Ponadto palenie może powodować raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerki, a u kobiet raka piersi.

Kolejne choroby, które może powodować palenie papierosów to: cukrzyca, astma (ta ma bardzo ciężki przebieg, zwłaszcza u dzieci narażonych na bierne palenie), wrzody żołądka, alergie różnego typu czy osteoporoza. Odnotowano, że depresje i samobójstwa także częściej występują u palaczy.

Przez palenie papierosów możesz mieć także kaszel i krótki oddech oraz łatwiej się przeziębiać.

Jeśli nie miałaś świadomości, że palenie powoduje aż taką dewastację w organizmie, już wiesz. Znajdź skuteczną metodę by rozstać się z nałogiem, szczęśliwie i na zawsze.

Pamiętaj, że…

…przyjemność z palenia mylona jest z uzależnieniem od nikotyny, a fizyczne skutki odstawienia papierosów mijają w ciągu kilkunastu dni.

Przeczytaj także:

5 najważniejszych powodów dla których warto rzucić palenie


Anna Kabat

Autor: Anna Kabat

Anna Kabat Terapeuta metody Allena Carra Anna Kabat (1959) jest ekspertem w dziedzinie rzucania palenia i pracuje metodą Allena Carra. Sama paliła ponad 20 lat i podejmowała wiele prób rzucenia palenia. Kiedy skutecznie, bez żalu i tęsknoty uwolniła się od tego nałogu dzięki metodzie Allena Carra, postanowiła pomagać palaczom w Polsce.   AllenCarr_logo300dpix40mm2Klinika rzucania palenia Allena Carra Licencjonowany partner Allen Carr's Easyway International Ltd. ul. Wilcza 12b/13 00-532 Warszawa Tel./fax. 22 621 36 11 www.allen-carr.pl

3 komentarze

 1. Posted by Madzia, at Odpowiedz

  Mi w rzucaniu palenia pomogła strona —> rzucam-to.pl
  Paczka papierosów w porównaniu z kosztami środków, które mi pomogły to tylko niewielka suma, także warto było spróbować. Oczywiście najważniejsza jest silna wola, jednak warto się czymś wspomóc, aby było chociaż troszkę łatwiej. Od siebie polecam tabletki i gumy, z dnia na dzień jest coraz lepiej, aż w końcu okazuje się ze minęło już kilka miesięcy bez papierosa 

 2. Posted by DAREK, at Odpowiedz

  Nie palę już osiem lat.Rzuciłem bez żadnych środków dopomagających i jest mi z tym bardzo dobrze.Po przeczytaniu po wyższego artykułu cieszę się że rzuciłem te świństwo!!!!!!!!!!

 3. Posted by fajna Iwona, at Odpowiedz

  nie pale 🙂 i jest fajnie 😉

Dodaj komentarz