Jak chronić psa przed kleszczami?

Jak chronić psa przed kleszczami

Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze same w sobie nie są groźne, mimo iż ssą krew swoich żywicieli. Te niewielkie zwierzątka z podgromady roztoczy są jednak nosicielami wielu niebezpiecznych chorób ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne jest, by w okresie ich aktywności, chronić przed nimi siebie i nasze domowe pupile.

Wbrew temu, co się mówi, kleszcze nie żyją na drzewach, ale w zaroślach i na ziemi. Gdy zaatakują ofiarę, wędrują po jej ciele w poszukiwaniu najlepszego miejsca na przebicie skóry, dlatego znajdujemy je nawet na naszej szyi i głowie.

Ciekawostką jest to, że pasożyty te są całkowicie ślepe. Mają natomiast doskonale rozwinięty węch, którego narząd zlokalizowany jest na pierwszej parze odnóży. Receptory węchu są również czułe na temperaturę. Dzięki temu podwójnemu zmysłowi kleszcze już z daleka potrafią precyzyjnie zlokalizować swojego żywiciela.

Długość ciała kleszczy wynosi od jednego do kilku milimetrów, zależnie od gatunku, jednak po posiłku może wielokrotnie się zwiększyć. Do pobierania pokarmu służy im ryjkowaty narząd, uzbrojony w liczne ząbki, którymi pasożyt mocno przyczepia się do skóry żywiciela.

Rozpoznanie kleszcza może sprawiać pewne kłopoty, ponieważ w trakcie życia przechodzi trzy fazy rozwoju, różniące się wyglądem: stadium larwalne, stadium nimfy i postać dorosła. W każdym z tych okresów swojego życia odżywia się krwią zwierząt.

Gdzie nasz pies może spotkać kleszcze?

Niestety na kleszcze możemy natknąć się niemal wszędzie, nawet w miejskich parkach i ogrodach. Szczególnie upodobały sobie one jednak niskie zarośla i zagajniki, granice lasów i łąk, zarośnięte brzegi rzek i jezior.

Kleszcze budzą się z zimowego odrętwienia na przełomie marca i kwietnia i pozostają aktywne aż do listopada. Szczyt tej aktywności przypada na wiosnę, w maju i czerwcu oraz na jesień, we wrześniu i październiku.

Niestety, ostatnimi laty możemy obserwować znaczny wzrost liczebności tych pasożytów. Wilgotne lata i łagodne zimy sprzyjają bowiem w ich rozprzestrzenianiu się.

Jakie zagrożenie dla psa niosą kleszcze?

Nie wszystkie gatunki kleszczy są nosicielami chorób. Nie ma to jednak dla nas praktycznego znaczenia, bo przecież nie będziemy uczyć się ich rozpoznawania i określania, czy do naszego pupila przyssał się akurat ten, który stanowi zagrożenie.

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, którymi nasz pies może się od kleszcza zarazić jest babeszjoza. Wywołują ją pierwotniaki, dla których kleszcze są nosicielami. Podczas ssania krwi ssaka, pierwotniaki dostają się do krwiobiegu i atakują czerwone krwinki. Wnikają do ich wnętrza i zaczynają się rozmnażać. W efekcie krwinki zostają zniszczone, co prowadzi do ostrej anemii.

Zakażone babeszjozą zwierzę traci apetyt i staje się osowiałe. Dochodzi u niego do powiększenia się węzłów chłonnych. Pies dostaje wysokiej gorączki, wymiotuje i ma biegunkę. Następnie pojawia się niewydolność oddechowa i krążeniowa oraz zaburzenia w pracy układu nerwowego. Bez szybkiej pomocy lekarza weterynarii, choroba prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych i śmierci zwierzaka.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Ryjek kleszcza zostaje tak mocno wbity w ciało ofiary, że próba usunięcia pasożyta siłą kończy się zwykle oderwaniem ryjka i pozostawieniem go w ranie, co skutkuje zakażeniem. Jeśli zauważymy kleszcza na ciele naszego pupila, musimy delikatnie go wykręcić. Możemy zrobić to przy pomocy pęsety albo specjalnych urządzeń, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

Wbrew powszechnej opinii smarowanie kleszcza tłuszczem czy środkami dezynfekującymi nie przynosi spodziewanego efektu. Wręcz przeciwnie, sprawia tylko, że pasożyt wydala do rany treść swojego przewodu pokarmowego, co sprzyja ewentualnemu zakażeniu chorobą. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele różnego rodzaju preparatów, które mają chronić nasze zwierzaki przed inwazją kleszczy.

Występują one w trzech różnych postaciach: kropli, sprayu oraz obroży. Spośród wymienionych preparatów przeciw kleszczom dla psów do najpopularniejszych należą krople. Są bowiem bardzo wygodne przy stosowaniu i chronią zwierzę przez okres 3 – 5 tygodniu. Zawartość ampułki w całości wyciskamy na skórę psa, najlepiej na karku. Ponieważ stężenie preparatu dobiera się do masy ciała psa, na rynku dostępne są cztery wersje tych preparatów: dla ras małych, dla ras średnich, dla ras dużych oraz dla ras olbrzymich.

Pamiętajmy, że jedna ampułka to jedna dawka, błędem jest kupowania np. wersji przeznaczonej dla psów olbrzymich i dzielenie jej między zwierzaki o mniejszej wadze. Ważne też, by nie kąpać pupila dwa dni przed zastosowaniem preparatu i przynajmniej dwa dniu po jego zastosowaniu.

Spraye przeciw kleszczom również działają średnio od 3 do 5 tygodni. Także w tym przypadku preparat trzeba rozprowadzić na skórze psa, a dawkę dobiera się według wagi. Dokładny sposób użycia znajdziemy na opakowaniu. Zaletą tych preparatów jest to, że zwykle nie są szkodliwe dla szczeniąt (lepiej jednak upewnić się co do tego, dokładnie czytając załączoną ulotkę), czego nie można powiedzieć o kropelkach.

Jeśli zdecydujemy się zastosować obroże przeciw kleszczom, najlepiej wybierzmy taką która jest wodoodporna. Przy jej zakładaniu postępujmy według wskazówek producenta. Obroże zwykle działają przez jeden sezon, czyli około pół roku.

W okresach szczególnej aktywności kleszczy i na terenach, na których występują one wyjątkowo licznie, można zabezpieczyć psa w dwojaki sposób, czyli zastosować krople lub spray, a dodatkowo założyć mu obrożę. Na zakończenie mała przestroga. Preparatów przeciw kleszczom przeznaczonych dla psów nie wolno stosować u kotów!

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com


Jacek Narożniak

Autor: Jacek Narożniak

Dziennikarz serwisu Kakadu.pl Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz serwisu Kakadu.pl, autor kilkuset opublikowanych w nim artykułów. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

kakadu-logoKakadu Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a
03-236 Warszawa
tel. 22 762 97 07, 22 427 38 75
kakadu@kakadu.pl
www.kakadu.pl

TAGI:

1 comment

Dodaj komentarz