Impregnacja drewna, dobór gatunków drewna stosowanych do wznoszenia budowli
Planujesz budowę domu? A może po prostu chciałabyś wykonać taras przed domem, czy też wymienić więźbę dachową z powodu jej znacznego zużycia?
Niezależnie od wielkości przedsięwzięcia, pamiętać należy o właściwym doborze gatunku drewna, jak i o jego właściwym zabezpieczeniu.
Do budowy więźb dachowych, konstrukcji nośnych ścian, belek stropowych, innych mniej odpowiedzialnych konstrukcyjnych elementów budynków, czy obiektów małej architektury (tarasy, pergole, płoty, budynki gospodarcze) stosuje się głównie drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe lub rzadziej wiązowe.
Wspomnieć tutaj należy również o coraz bardziej powszechnym stosowaniu drewna egzotycznego do wykonywania tarasów zewnętrznych – dzięki jego naturalnej, oleistej i twardej strukturze, można zapewnić sobie wieloletnie bezkorozyjne użytkowanie, jednak za wyższy koszt jego zakupu.
Korozję drewna wywołują owady, grzyby, bakterie, jak i wilgoć.
Drewno zabezpieczamy na trzy możliwe sposoby:
- impregnując je poprzez nałożenie kilku warstw preparatów chemicznych, w tym natryskowo – jest to jednak najmniej skuteczna ochrona drewna, w mojej ocenie „gospodarcza”, ze względu na powierzchniowe jego zabezpieczenie, czas impregnacji wynosi kilka dni, koszt jest stosunkowo niewielki;
- impregnując je zanurzeniowo – drewno impregnowane jest również powierzchniowo, daje lepsze efekty od metody natryskowej, krótszy czas procesu, przy porównywalnym koszcie do metody natryskowej;
- impregnując je metodą ciśnieniową – metoda ta polega na wprowadzeniu elementów składowych konstrukcji do komór próżniowych, autoklaw, gdzie zostaje ono poddane działaniu podciśnienia. Do komory próżniowej zostaje wówczas wprowadzony impregnat przy jednoczesnym wtłoczeniu do komory wysokiego ciśnienia. Impregnat zostaje „wchłonięty” przez strukturę drewna, właściwie dogłębnie i na niemal całkowity jego przekrój. Tym samym, otrzymujemy elementy zabezpieczone na całej jego objętości. Koszt takiej impregnacji jest wyższy od pozostałych metod (należy doliczyć do kosztu drewna max 25%) , jednakże korzyści są wymierne i niepodważalne. Uzyskujemy drewno o znacznie wyższej żywotności.
Odpowiednie przygotowanie tarcicy przed impregnacją
Znacznie wyższą odporność na czynniki biologicznie oraz opóźnienie palności drewna uzyskamy poddając tarcicę struganiu czterostronnemu. Nie wolno też zapominać, szczególnie przy metodzie natryskowej i zanurzeniowej, o odpowiednim wysuszeniu drewna do wilgotności 12 -18 %. Przy użyciu metody cieniowej, możemy jednocześnie poddać wstępnie drewno także suszeniu.
Inż. Paweł Bydliński
Dodaj komentarz