Hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta

Jest urokliwym, dość rozłożystym i luźnym krzewem, którego główną zaletą są piękne kuliste kwiaty. Przy odpowiednim doborze odmiany a także właściwej pielęgnacji, rośliny te będą obfitowały w kwiaty wielu kolorów – często tworząc wielobarwne kobierce na tym samym krzewie. Hortensja krzewiasta.

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens)

Hortensja ta, zwana także krzaczastą bądź drzewiastą, może być atrakcyjną ozdobą każdego, najbardziej niepozornego nawet zakątka ogrodu. Jest to krzew zrzucający liście na zimę, ale odpowiednio pielęgnowany kwitnie bardzo długo i efektownie, czym zjednuje sobie coraz większe rzesze sympatyków. Okres kwitnienia hortensji trwa przez całe lato. Wielobarwne kwiaty pojawiają się już na początku czerwca i zdobią nasz ogród aż do września. Jeśli zależy nam zatem na tak imponujących ogrodowych ozdobach, a z racji niewielkiej powierzchni nie możemy pozwolić sobie na popularne duże i rozłożyste bzy czy kaliny, warto rozważyć wybór hortensji krzewiastej.

Krzew ten osiąga około 1,5 do 2 metrów wysokości. Kwiaty są duże i na ogół kuliste, choć bywają także odmiany o kwiatostanach płaskich. Niektóre odmiany hortensji krzewiastych można również z powodzeniem wykorzystać na żywopłoty. Nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy jednak planujemy je w ten sposób wykorzystać zwróćmy uwagę na gałęzie – np. hortensja z odmiany Paniculata, ma pędy zbyt kruche, by mogły być formowane w żywopłoty. Wydaje się jednak, że krzewy te bardziej sprawdzą się jako osobne ozdoby przydomowych ogrodów.

Hortensja krzewiasta

Stanowisko i warunki glebowe

Hortensje wymagają bardzo żyznej gleby i dobrze nasłonecznionego stanowiska. Z powodzeniem rosną także w półcieniu. Stanowisko przeznaczone pod hortensję należy dobrze nawieźć kwaśnym torfem. Hortensja wymaga bowiem dość kwaśnej gleby, w przeciwnym razie będzie żółknąć. Źle rośnie na glebach ciężkich i nie przewiewnych. Lubi stanowiska wilgotne, ale nie podmokłe. Dlatego bardzo istotne jest dostateczne podlewanie krzewów w czasie suszy. Hortensja jest rośliną mrozoodporną, ale w przypadku srogich zim, zaleca się okrywanie okazów – np. korą.

Jedną z ciekawszych informacji dotyczących uprawy hortensji jest fakt, iż kolor jej kwiatów zależy od zasobności gleby w różne składniki pokarmowe i jej odczynu. W glebie bardziej zasadowej i zasobnej w glin niebieskie kwiaty hortensji stają się różowe. Zasada ta nie działa jedynie w przypadku odmian o kwiatach białych.

Hortensja krzewiasta

Pielęgnacja

Hortensja jest rośliną wieloletnią i dlatego zalecane jest co kilka lat przycinanie prześwietlające. Kwiatostany hortensji są na tyle dorodne, że często zaleca się (zwłaszcza w przypadku odmian o kruchych pędach) stosowanie specjalnych podpór zapobiegających łamaniu się gałęzi krzewu pod naporem ciężaru kwiatu. Przekwitłe kwiaty powinniśmy obrywać z krzewu dopiero wczesną wiosną.

Jeśli decydujemy się na sztuczne dokarmienie roślin, unikajmy stosowania związków wapnia, bowiem wpływają one negatywnie na roślinę.

Dorosłe hortensje możemy przesadzać, ale lepiej zrobić to wiosną. Jeśli natomiast zależy nam na rozmnożeniu naszego krzewu nie jest to zadanie szczególnie trudne. Istnieje kilka sposobów. Jako, że hortensja się dobrze ukorzenia, można odciąć jeden pęd, wstawić go do wody i poczekać na pojawienie się korzeni. Innym sposobem jest wycięcie jednego z pędów z fragmentem korzeni krzewów. Możemy także nagiąć pęd krzewu tak aby swobodnie umieścić go w glebie, po niedługim czasie pojawią się korzenie, a wówczas odcinamy pęd i rozsada gotowa.

Małgorzata Kijak


Dodaj komentarz