Grzybica pochwy

Grzybica pochwy

Infekcje pochwy to palący problem wielu kobiet.  Grzybica dotyka nawet co trzecia kobietę w wieku rozrodczym i to nawet kilkakrotnie.

Symptomy grzybicy pochwy to swędzenie i pieczenie, białe upławy o gęstej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu (zapach drożdży). Pieczenie i ból nasilają się po współżyciu i przy oddawaniu moczu. Często towarzyszą im: zaczerwienienie i obrzęk sromu. Przy przewlekłych i nawracających grzybicach dolegliwości mogą nie być zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy dotyczą głównie dróg moczowych (pieczenie przy oddawaniu moczu).

Infekcje pochwy to palący problem wielu kobiet.  Grzybica dotyka nawet co trzecia kobietę w wieku rozrodczym i to nawet kilkakrotnie.

Symptomy grzybicy pochwy to swędzenie i pieczenie, białe upławy o gęstej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu (zapach drożdży). Pieczenie i ból nasilają się po współżyciu i przy oddawaniu moczu. Często towarzyszą im: zaczerwienienie i obrzęk sromu. Przy przewlekłych i nawracających grzybicach dolegliwości mogą nie być zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy dotyczą głównie dróg moczowych (pieczenie przy oddawaniu moczu).

 

Poniżej znajdziesz kilka rad, których stosowanie na co dzień może być pomocne.

Przerzuć się na wygodną, bawełnianą bieliznę

Unikniesz w ten sposób ryzyka infekcji spowodowanej przez uwierającą, zbyt obcisłą, nylonowa bieliznę i zapewnisz prawidłową cyrkulację powietrza.

Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę. Unikaj obcisłych spodni np. mocno przylegających dżinsów, które nie pozwalają na odpowiedni dostęp powietrza, odprowadzenie wilgoci i ciepła z miejsc intymnych, przyczyniając się tym samym do stworzenia idealnego środowiska dla rozwoju grzybicy. Noszenie przez kilka godzin mokrego stroju kąpielowego może również przyczynić się do rozwoju grzybicy. Używaj przewiewnych, nieperfumowanych wkładek higienicznych, które często zmieniaj.

Spróbuj  dobroczynnych bakterii

Pij codziennie jogurty. Zawierają one dobroczynne kultury bakterii acidophilus  zapewniające odpowiednią florę bakteryjną nie sprzyjającą rozwojowi drożdżycy.

Pytaj lekarza

Gdy lekarz przepisuje Ci lekarstwo, zawsze pytaj o jego wpływ na wystąpienie grzybicy pochwy. W razie potrzeby zażywaj leki o działaniu osłonowym.

Kontroluj zażywanie antybiotyków. Podczas antybiotykoterapii zwróć szczególną uwagę na zdrową dietę i łykaj zapobiegawczo probiotyki. Zażywanie antybiotyków może doprowadzić do wystąpienia grzybicy. Antybiotyki zwalczają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również te dobroczynne, przez co zostaje zaburzona naturalna flora bakteryjna organizmu.

Nie objadaj się słodyczami

Duża zawartość cukrów w diecie ma niebagatelny wpływ na rozwój drożdżycy.

Dieta zapobiegająca nawrotom grzybicy pochwy

Zmiana złych nawyków żywieniowych jest podstawą w walce z grzybicą pochwy.

Odżywiaj się w sposób zbalansowany i racjonalny. Pamiętaj o warzywach, owocach i pełnoziarnistym pieczywie. Do codziennej diety warto również włączyć naturalne jogurty, kefiry i produkty kwaszone takie jak ogórki i kapusta kiszona.

Dobrze zbilansowana dieta bogata w nieprzetworzone produkty spożywcze i uboga w cukry i tłuszcze może pomóc w zapobieganiu grzybicy pochwy. Warto unikać spożywania cukrów prostych, które zawarte są słodyczach,  napojach gazowanych i owocowych sokach z kartonu, gdyż są one bardzo dobrą pożywką dla drożdżaka Candida albicans (grzyba wywołującego tę chorobę).

Z pieczywa i makaronu wybieraj produkty pełnoziarniste, z przetworów mlecznych tylko naturalne np. jogurt naturalny, kefir i maślanka bez dodatku wsadu owocowego i cukru.

Kupuj żywność możliwie naturalną i nieprzetworzoną, bez konserwantów. Przyrządzaj posiłki w domu i zrezygnuj z fast foodów. Dbaj o to, by Twoja dieta była zróżnicowana i dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co wpłynie korzystnie na wzmocnienie odporności na choroby.

Jeśli cierpisz na grzybicę pochwy unikaj spożywania:

  • Słodyczy
  • Owoców ( bogate źródło fruktozy – cukru prostego będącego bardzo dobrą pożywką dla Candida)
  • Kiełków (wylęgarnia grzybów)
  • Alkoholu (produkt połączenia cukru i drożdży – wzmaga rozwój grzybicy, należy go absolutnie wykluczyć z diety podczas leczenia grzybicy)

Spożywaj produkty kwaszone

Kiszona kapusta i ogórki kiszone to warzywa poddane procesowi fermentacji mlekowej.

Są bogatym źródłem żywych kultur bakterii kwasu mlekowego. Poza tym są niskokaloryczne, ubogie w cukier, bogate w witaminę C (hamuje wzrost kolonii drożdżaków) i minerały.

Dobroczynne bakterie w walce z grzybicą

Lactobacillus acidophilus jest probiotykiem niezbędnym do zachowania naturalnej, zbalansowanej flory bakteryjnej pochwy. Zapobiega rozwojowi nieprzyjaznych bakterii i grzybów, poprzez wytwarzanie kwaśnego środowiska, niekorzystnego dla patogenów.

Bakterie z rodzaju  Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego) wpływają korzystnie na zachowanie właściwego pH i stanowią niezbędny składnik flory bakteryjnej układu moczowo-płciowego zdrowej kobiety.

Naturalna flora bakteryjna pochwy może ulec zniszczeniu na skutek zbyt częstego podmywania, stosowania perfumowanych kosmetyków do kąpieli np. pachnących płynów i żeli do kąpieli.  Nie wskazane jest również stosowanie myjek i gąbek do higieny intymnej.

Pałeczki Lactobacillus acidophilus są również wrażliwe na chemioterapeutyki i antybiotyki stosowane zarówno miejscowo jak i ogólnie, dlatego przy terapii lekami należy osłonowo łykać probiotyki w tabletkach.

Preparaty z zawartością pałeczek kwasu mlekowego są również skuteczna metodą walki z grzybicą pochwy.

W profilaktyce zaburzeń równowagi prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, warto pamiętać o diecie zasobnej w mleczne produkty fermentowane zawierające przyjazne bakterie kwasu mlekowego (np. jogurty naturalne).

Higiena

Stosuj specjalne mydła do higieny miejsc intymnych o pH 5,5 czyli odczynie zbliżonym do odczynu pochwy. Nie używaj perfumowanych kosmetyków takich ja dezodoranty i talki do miejsc intymnych. Zrezygnuj ze stosowania pachnących płynów do kąpieli. Stosuj osobny ręcznik do miejsc intymnych. W higienie miejsc intymnych najważniejsze jest, by nie niszczyć naturalnego, kwaśnego płaszcza ochronnego. Dobroczynne bakterie w pochwie zapewniają odpowiednie pH przez co uniemożliwiają rozwój drobnoustrojom. Zarówno niedostatek jak i nadmiar zabiegów higienicznych może być szkodliwy. Nadmierne podmywanie się może wypłukać naturalny płaszcz ochronny i doprowadzić do infekcji. Stosowanie mocnych detergentów i perfumowanych kosmetyków może wywołać podrażnienie i alergie. Nie stosuj do mycia miejsc intymnych myjek i gąbek, które mogą być siedliskiem grzybów i bakterii. Unikaj płukanek i irygacji pochwy stosowanych profilaktycznie. Zabieg ten zaburza naturalną gospodarkę bakteryjną pochwy. W trakcie miesiączki pamiętaj o częstym zmienianiu tamponów i podpasek.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

1 comment

Dodaj komentarz