Groszek szerokolistny – pergola z motylami

Groszek szerokolistny – pergola z motylami

Groszek szerokolistnny to wspaniałe pnącze, należące do rodziny motylkowatych, stosowane do okrywania wszelkiego rodzaju pergoli, altan, ogrodzeń i murów, tworzy ozdobne baldachimy od czerwca do września. Kwiaty groszku są niczym stado motyli siedzących na sztywnych łodyżkach.

Stanowią piękną ozdobę ogrodu, nadają się również na ciecie do wazonów, tworząc fantazyjne bukiety w kolorze białym, różowym i czerwonym.
Posadzony w donicy może także zdobić balkony i tarasy.

Groszek szerokolistny szybko pnie się po podporach osiągając do dwóch metrów wysokości.

Uprawa

Groszek szerokolistny wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, gleby żyznej, wilgotnej i próchniczej o odczynie zasadowym.

Ze względu na długi, palowy korzeń, przesadzać można tylko młode rośliny.
Groszek szerokolistny jest bylina mrozoodporną. Na zimę należy obciąć wszystkie pędy. Wiosną od korzenia wyrosną nowe pędy, szybko osiągając wysokość dwóch metrów.

Kwitnienie

Czerwiec – wrzesień

Uwaga:

W Polsce w stanie naturalnym spotykany jest na południu kraju – (Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy) i objęty jest ochroną gatunkową ścisłą – uznany za roślinę rzadką i zagrożoną.

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz