Ginkgo Biloba skuteczny w walce z bólem neuropatycznym

Ginkgo Biloba (Miłorząb Japoński) fot. fotolia.com

Ginkgo Biloba skuteczny w walce z bólem neuropatycznym

Jak donosi magazyn Anesthesia &Analgesia, wyniki badań naukowych na zwierzętach, wskazują na skuteczność ekstraktu Ginkgo Biloba (Miłorzębu Japońskiego) w  zwalczaniu bólu neuropatycznego.

Ból neuropatyczny to, często postępujący z wiekiem, przewlekły stan bólowy spowodowany urazem lub chorobą układu nerwowego np. spowodowaną cukrzycą lub półpaścem. Objawia się klującym, przeszywającym bólem, często nasilającym się w nocy i słabo reagującym na standardowe leczenie. U chorych reakcja bólowa jest niewspółmiernie intensywna w stosunku do bodźca, który ją wywołał i często utrzymuje się długo po usunięciu źródła bólu.

Szacuje się, że w Europie z powodu tego rodzaju bólu cierpi od 1,5 do 7,7 procent społeczeństwa. Nadal spora grupa pacjentów jest źle diagnozowana i nieleczona.

Naukowcy z The Catholic University of Seoul sprawdzili oddziaływanie standaryzowanego ekstraktu z ginkgo biloba pozyskiwanego z suchych liści tej rośliny na łagodzenie bólu neuropatycznego u chorych szczurów. Zwierzęta podzielono na grupy, w których podawano różnej wielkości dawkę ekstraktu ginkgo biloba i placebo.

Wyniki prac badawczych wyraźnie wskazują, iż  przyjmowanie preparatu na bazie Miłorzębu Japońskiego wpłynęło na znaczne zmniejszenie reakcji bólowej u szczurów na bodźce zewnętrzne takie jak np. zimno i ucisk. Wraz ze wzrostem przyjmowanej dawki ekstraktu rosła skuteczność działania leku.

Naukowcy nadal nie znają mechanizmu działania ginkgo biloba na łagodzenie neuropatii. Być może skuteczność ekstraktu roślinnego ma związek z jego działaniem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.

Z pewnością optymistyczne wyniki doświadczeń naukowych na zwierzętach zachęcą naukowców do dalszych badań dotyczących ekstraktu ginkgo biloba w leczeniu neuropatii. Niezbędne jest potwierdzenie skuteczności i bezpieczeństwa w

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz