Gładka skóra na kilka sposobów

Depilacja, usuwanie włosów laserem

Gładka skóra na kilka sposobów

Pozbawiona zbędnych włosków skóra łydek, pach i okolic bikini jest wymogiem nie tylko latem, kiedy chcemy z dumą odsłonić gładkie ciało. Wydepilowana i zadbana skóra dodaje pewności siebie przez cały rok.

Maszynka w ruch

Maszynka do golenia wciąż zajmuje przodujące miejsce na liście najczęściej stosowanych sposobów usuwania niechcianych włosków. Jest to metoda szybka, bezbolesna, tania, a odrastające włoski nie wrastają w skórę, co często ma miejsce przy używaniu depilatora. Wystarczy również odrobina ostrożności i zdolności manualnych, aby uniknąć skaleczeń. Sytuacją, która wiele kobiet zniechęca do stosowania tej metody jest podrażnienie mieszków włosowych, zwłaszcza w okolicach bikini, objawiające się powstaniem trudnych do usunięcia czerwonych krostek. Jednak najczęściej wystarczy przestrzegać prostej zasady, która może uchronić przed takimi nieprzyjemnościami – do golenia okolic bikini należy stosować inną maszynkę niż do usuwania włosków z nóg i można jej użyć co najwyżej dwukrotnie. Dlaczego? Przyczyną powstawania krostek jest wielokrotne stosowanie tej samej golarki, która po pewnym czasie się tępi i podrażnia mieszki włosowe. Oczywiście należy jak ognia unikać golenia na sucho czy tylko na wilgotną skórę – pianka bądź żel do golenia jest niezbędnym wyposażeniem.

Krem do depilacji

Przy użyciu szpatułki dołączonej do kosmetyku rozprowadzamy krem na powierzchni skóry i pozostawiamy na okres czasu zalecany przez producenta. Ku naszemu zaskoczeniu najczęściej tych kilka minut nie wystarczy i okazuje się, że hasło „w 3 minuty gładka skóra” było tylko kuszącym sloganem. Nie warto się jednak zniechęcać, lecz pozostawić krem na nieco dłużej – nie można jednak przesadzać, gdyż zbyt długie trzymanie kosmetyku na skórze może spowodować uczulenie. Z tego też powodu przed depilacją warto na niewielkiej powierzchni skóry sprawdzić, czy krem jej nie podrażnia. Depilacja kremem jest bezbolesna – kosmetyk rozpuszcza keratynę, czyli budulec włosów – a efekt utrzymuje się przez około tydzień.

Depilator – zabieg bolesny, ale skuteczny

Zabieg usuwania włosków z użyciem depilatora do przyjemnych z pewnością nie należy. Producenci dwoją się i troją, aby poprawić komfort depilacji – urządzenia z chłodzącą bądź masującą nakładką – wciąż jednak ból jest odczuwalny. Częstym problemem jest również wrastanie włosków, co uwidacznia się czerwonymi punkcikami na skórze. Wrastanie można zminimalizować, wykonując peeling, lecz dopiero po upływie co najmniej 24 godzin od zabiegu. W natłoku wad jedyną zaletą, która może skusić jest znaczna skuteczność tej metody depilacji – gładką skórą możemy cieszyć się przez około 3 tygodnie.

Woskowe plastry

Usuwanie zbędnych włosków przy zastosowaniu plastrów z woskiem posiada podobne wady i zalety, jak przy użyciu depilatora – skóra pozostaje gładka przez około 3 tygodnie, zabieg jest jednak dość bolesny. Plastry rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, usuwamy natomiast zdecydowanym ruchem (choć odwagi nam wtedy najczęściej brakuje) pod włos. Po zabiegu skórę należy bezwzględnie przetrzeć dołączoną do opakowania chusteczką nasączoną oliwką – równie dobrze sprawdzi się oliwka dla dzieci – w przeciwnym bowiem wypadku późniejsze usunięcie pozostałości będzie znacznie trudniejsze. Depilację z użyciem wosku możemy wykonać również w salonie kosmetycznym.

Laserowa broń

Depilacja laserem uchodzi za najskuteczniejszą i równocześnie bardzo bezpieczną metodę usuwania włosków. Kobiety śniące o wiecznie gładkich nogach nie zniechęca nawet bardzo wysoka cena – biorąc pod uwagę fakt, że należy wykonać kilka zabiegów, a cena jednego sięga 500 zł (np. w przypadku depilacji łydek), trzeba mieć w zanadrzu kilka tysięcy złotych.  Tymczasem zabieg ten pociąga za sobą ryzyko poparzenia oraz powstania przebarwień*, a i efekt może nas nie zadowolić (skuteczność jest największa w przypadku osób o jasnej skórze i ciemnych włoskach). Ryzyko związane z zabiegiem można zminimalizować, przestrzegając kilku zaleceń – zakaz opalania w okresie wykonywania zabiegów oraz tuż przed, a także stosowania niektórych leków i kosmetyków (np. z retinolem czy kwasami owocowymi). Przed depilacją laserową powinny powstrzymać się osoby o znacznej ilości znamion i blizn. Jeśli zdecydujemy się na zabieg laserowego usuwania włosków, wcześniej należy zasięgnąć opinii dermatologa.

Większość kobiet próbuje różnych sposobów depilacji, wracając jednak najczęściej do tradycyjnej maszynki do golenia. Jeśli jesteśmy odporne na ból, a nasza skóra nie ulega łatwo podrażnieniom, warto zdecydować się na bardziej trwałe sposoby usuwania zbędnych włosków – depilator bądź wosk.

*http://www.docshop.com/education/dermatology/laser-hair-removal/risks/

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz