Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny

„Od czasów starożytnych dziurawiec ma opinię pomagającego chronić przed złymi duchami, ale w ostatnim czasie udowodniono, że jest skuteczny w przypadku powszechnych depresji, które szerzą się w naszym społeczeństwie. Od XVII wieku zielarze stosowali dziurawiec w tym celu, ale jego medyczne zastosowanie do gojenia ran, jako środek moczopędny i przy uciskach nerwów, na przykład w przypadku rwy kulszowej, datuje się od czasów Galena i Hipokratesa.”

„Kolorowa dietaDavid Heber, Suzan Bowerman

Ziele dziurawca zawiera olejki lotne, garbniki, flawonoidy i hiperycynę (hyperycynynę) – czerwony barwnik, najważniejszy, leczniczy składnik ziela, działający uspokajająco.

Dziurawiec – opis

Dziurawiec jest byliną o żółtych kwiatach, sięgającą 30-60 cm wysokości. Ma sztywno wznoszącą się łodygę rozgałęzioną w górnej części rośliny. Liście dziurawca zawierają zbiorniczki z olejkami lotnymi. Mają elipsowaty, zaostrzony kształt i gładkie krawędzie.

Dziurawiec – kwitnienie

Dziurawiec kwitnie od czerwca do września.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)
Jest to wieloletnia bylina dorastająca do wysokości 50 cm, którą można spotkać na wielu łąkach i skrajach lasów. Żółte kwiaty nie przekraczają zwykle średnicy 1 cm, jednak cała roślina w okresie kwitnienia przypadającego na maj i czerwiec wydaje ich kilkaset.”

„Działkowiec” 7/08 mgr Tomasz Trelka

Występowanie dziurawca

Ziele występuje prawie w całej Europie. Spotykany jest również w Ameryce Północnej, w zachodniej Azji i Afryce północnej.

Dziurawiec jest bardzo popularnym ziołem, nie wymagającym specjalnych warunków glebowych. Rośnie dobrze nawet na ubogich glebach. Występuje często przy przydrożach, w zaroślach, na łąkach i polanach.

Dziurawiec – zastosowanie kulinarne

Młode liście dziurawca mają lekko ostry smak. Można je dodawać do sałatek.

Herbatka z dziurawca
„Regularne picie herbatki z dziurawca (lub mieszanej z innymi ziołami) pobudza wydzielanie żółci i reguluje krążenie. Herbatka pita przez dłuższy czas może łagodzić objawy depresji.”

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Działanie lecznicze dziurawca

Dziurawiec działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie, żółciopędnie i ściągająco. Ma właściwości regenerujące i wzmacniające system nerwowy.

Dziurawiec reguluje poziom serotoniny w organizmie, co jest odczuwalne jako poprawa samopoczucia. Mechanizm działania hyperycyny, zawartej w dziurawcu, polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Niedobór serotoniny jest jedną z podstawowych przyczyn złego samopoczucia i stanów depresji. Niezwykła skuteczność działania antydepresyjnego hyperycyny została potwierdzona klinicznie.

Dziurawiec pobudza wydzielanie żółci i działa regulująco na krążenie. Wzmacnia układ nerwowy i jest pomocny zwłaszcza w okresie menopauzy. Wyciąg z dziurawca stosuje się w stanach lękowych, bezsenności, drażliwości, przygnębieniu i napięciu przedmiesiączkowym. Regularne zażywanie dziurawca łagodzi objawy depresji. Działanie antydepresyjne zauważalne jest po 4 tygodniach stosowania.

„Kiedyś uważano, że składnikiem aktywnym jest hiperycyna, lecz obecnie istnieją dowody, że może to być inna grupa związków: hyperforinów.”

„Kolorowa dieta” David Heber, Suzan Bowerman

Hiperycyna odpowiedzialna za antydepresyjne działanie dziurawca, nie rozpuszcza się w wodzie, w związku z czym nie jest obecna w naparach i odwarach z dziurawca (wyciągach wodnych). Właściwości uspokajające i antydepresyjne mają preparaty sporządzone na bazie alkoholowego wyciągu z dziurawca.

Wyciąg z dziurawca jest skutecznym, dobrze tolerowanym lekiem, stosowanym z powodzeniem w terapii depresji. Wykorzystanie fitoterapii w leczeniu stanów depresji z zastosowaniem ziela dziurawca znacznie rzadziej powoduje wystąpienie skutków ubocznych w porównaniu z leczeniem farmakologicznym.

„Dziurawiec zwyczajny zasłynął jako naturalny środek przeciwdepresyjny (stosowany raczej w przypadku depresji sytuacyjnych niż klinicznych). W latach 90. w kilku badaniach potwierdzono ten fakt, który był już dobrze znany zielarzom. W metaanalizie 23 randomizowanych badań ekstraktu z dziurawca zwyczajnego z udziałem 1757 pacjentów z depresją kliniczną wykazano, że zioło to działa o wiele lepiej niż placebo i że jego skuteczność można porównać ze standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi.”

Menopauza bez leków” dr Linda Ojeda

Herbatka z dziurawca przeciw nadciśnieniu

Składniki:

  • 1 łyżeczka melisy
  • 1 łyżeczka nasion ostropestu plamistego
  • 1 łyżeczka ziela przetacznika
  • 2 łyżeczki ziela dziurawca

Zioła mieszamy, zalewamy 2 filiżankami wrzątku i parzymy pod przykryciem 15 minut. Napar można osłodzić 1 łyżeczką miodu.

Dawkowanie: 2 – 3 filiżanki dziennie.

Herbatka z dziurawca w zaburzeniach trawienia

Znaczenie dziurawca:

W średniowieczu dziurawiec zwyczajny był czarodziejską rośliną: kwitnie często około nocy świętojańskiej i wydziela po ściśnięciu kwiatów czerwony sok, tzw. krew św. Jana. Kwitnące ziele zawiera m.in. flawonoidy, garbniki i olejek eteryczny. Stosowany jest zewnętrznie przy chorobach skóry i zmęczeniu na tle nerwowym.

„Zioła i rośliny lecznicze, łatwe i pewne rozpoznawanie” 2007 Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk – Inwestycje

2 łyżki suszonych ziół zalewamy filiżanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 10 minut.

½ naparu z ziela dziurawca należy pić 2-3 razy dziennie przed posiłkami.

Olej z dziurawca

Olej z dziurawca stosowany jest zewnętrznie w chorobach reumatycznych, oparzeniach słonecznych, a także jako środek łagodzący ból przy skręceniach i zwichnięciach stawów jak również siniakach i opryszczce.

3 garście świeżych kwiatów dziurawca ucieramy w moździerzu. Papkę przekładamy do słoika, zalewamy 2 szklankami oleju słonecznikowego i odstawiamy na 6 tygodni w nasłonecznione miejsce, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przesączamy olej przez gazę, dokładnie wyciskając zioła.

Uwaga:
Przy stosowaniu dziurawca nie wolno korzystać z solarium i kąpieli słonecznych. Dziurawiec może zwiększać wrażliwość na promieniowanie nadfioletowe. Powoduje uczulenie na promienie słoneczne i zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych.

Dziurawiec „przy stosowaniu wewnętrznym może spowodować zapalenie skóry (uczulenie na promieniowanie słoneczne). Zapalne stany skóry może również wywołać kontakt z żywymi roślinami podczas ścinania lub zrywania.

„Atlas ziół” Emilia Grzędzicka

Dziurawiec – przeciwwskazania

Preparaty z hiperycyną (alkoholowym wyciągiem z dziurawca) nie powinny być podawane dzieciom, chorym z uszkodzeniem wątroby i kobietom w ciąży.

Wyciąg z dziurawca może zmniejszać skuteczność terapeutyczną niektórych leków.

Preparatów z hiperycyną nie należy przyjmować jednocześnie z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwmigrenowymi.

Dziurawiec – przydatne linki:

  • Dziurawiec w leczeniu depresji
  • Ziele dziurawca w leczeniu depresji
  • Olej z kwiatów dziurawca – Oleum Hyperici (Johanniskrautöl) i ziele dziurawca – Herba Hyperici w fitoterapii
  • Lecznicza nalewka z dziurawca

fot. http://www.flickr.com/photos/13910409@N05/2558543847 Attribution License

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz

Olejek eteryczny cytrynowy fot. fotolia.com
Olejek eteryczny cytrynowy

Olejek cytrynowy Olejek lotny z cytryny tłoczony jest na zimno ze skórki cytrynowej. W aromaterapii...

Zioła na przeziębienie
Zioła na przeziębienie

Przeziębienie jest najczęstszą chorobą, która dopada nas jesienią i zimą. Winowajcy to wirusy (ponad 200...

Bezalkoholowy tonik rumiankowy do cery mieszanej
Bezalkoholowy tonik rumiankowy do cery mieszanej

Cera mieszana to najczęściej spotykany typ cery. Skóra przetłuszcza się na nosie, czole, skroniach i...

Zamknij