Dzika róża

zioła na anemię

Dzika róża

Dzika róża zachwyca swoim pięknem, a równocześnie stanowi niezwykle bogate źródło niezbędnych dla organizmu witamin i minerałów. Jej skład doceniony został nie tylko w lecznictwie, ale i w kosmetyce.

Witaminy i minerały

Największym bogactwem dzikiej róży (Rosa canina) jest witamina C – owoce róży zawierają jej znacznie więcej niż cytryna bądź czarna porzeczka, a spożycie kilku owoców pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Z witamin znajdziemy również witaminy E, K, P i z grupy B. Owoce zawierają ponadto flawonoidy, beta-karoten, likopen, garbniki, kwas cytrynowy i jabłkowy, pektyny, wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, a także olejek eteryczny.

Surowiec

W lecznictwie wykorzystuje się owoce dzikiej róży. W kosmetyce mają zastosowanie również płatki kwiatów.

Zdrowie dzięki dzikiej róży

Spożywanie owoców dzikiej róży uzupełnia niedobory witamin i minerałów oraz wzmacnia odporność organizmu, szczególnie zalecana jest więc przy przeziębieniach, osłabieniu organizmu i anemii. Ze względu na zawartość witamin C i K, dzika róża zalecana jest w przypadku kruchości naczyń krwionośnych. Owoce mają również działanie moczopędne i zakwaszające mocz, co przyczynia się do zapobiegania i łagodzenia infekcji dróg moczowych. Dzika róża jest pomocna przy dolegliwościach układu pokarmowego – biegunkach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach przewodu pokarmowego. Badania potwierdziły korzystne działanie róży także w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów [1].

Dzika róża w kosmetyce

Wyciąg z dzikiej róży zapobiega powstawaniu tzw. pajączków, wzmacniając naczynia krwionośne, ponadto łagodzi podrażnienia, nawilża i regeneruje skórę oraz ma działanie przeciwzapalne. Zawartość kwasów decyduje o złuszczających właściwościach wyciągu, natomiast zawartość witaminy C o właściwościach rozjaśniających. Kosmetyki z dziką różą odpowiednie są do każdego typu cery – wrażliwej, naczynkowej, suchej, dojrzałej bądź trądzikowej. Wyciąg z róży znajdziemy również w kosmetykach do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych.

Olejek różany, woda różana i olej różany

Woda różana (hydrolat różany) otrzymywana jest na drodze destylacji olejków eterycznych z płatków. Może być stosowana samodzielnie jako tonik do przemywania twarzy. Olejek różany jest bardziej kosztowny – w celu otrzymania 1 kg olejku konieczne jest przetworzenie 4 ton płatków. Stosowany jest w aromaterapii jako środek łagodzący bóle głowy i uspokajający, a także w kosmetyce jako składnik perfum i preparatów do pielęgnacji skóry. Ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z kolei olej różany otrzymywany jest z nasion róży. Olej jest bogaty w witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i alfa-linolenowy) oraz karotenoidy. Stosowany jest w kosmetyce – przywraca równowagę hydrolipidową skóry, regeneruje ją, wygładza i odżywia.

Kąpiel z płatkami dzikiej róży

Do kąpieli możemy wykorzystać zarówno świeże, jak i suszone płatki róży. Przed dodaniem płatków do wanny zalewamy je wrzątkiem.

Napar z owoców dzikiej róży

Łyżkę rozgniecionych owoców zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut. Napar przecedzamy przez gazę.

 

[1] http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Rosehip-reduces-osteoarthritis-pain-says-meta-analysis

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI: ,

Dodaj komentarz