Dzielżan ogrodowy (Dzielżan jesienny)

Dzielżan ogrodowy (Dzielżan jesienny)

Dzielżan ogrodowy (Dzielżan jesienny)

Dzielżan ogrodowy jest rośliną z rodziny astrowatych o kwiatach żółtych lub czerwono-brunatnych. Rośliny te maja od 50 do nawet 200 cm wysokości w zależności od odmiany.

Dobrze wygląda uprawiana w kępach w tylnej części rabaty, ze względu na to, że podczas kwitnienia dolne liście dzielżanu mają tendencją do usychania. Nie stanowi to problemu gdy posadzimy niższe kwiaty w przedniej części rabaty, które przysłoną łodygi dzielżanu.

Dzielżan nadaje się również na kwiat cięty i do odgradzania poszczególnych części ogrodu.

Uprawa

Dzielżany ogrodowe wymagają ziemi żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej.  Najlepiej czuje się na stanowisku w pełnym słońcu.  Ze względu na szybki wzrost, łodygi maja tendencje do płożenia się na ziemi dlatego dobrze jest je podwiązywać. Nie jest odporny na susze, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Po przekwitnięciu roślinę trzeba podciąć. Na zimę warto jest zabezpieczyć dzielżan ogrodowy gałązkami iglaków.  Wiosną, zeszłoroczne pędy przycinamy tuż przy ziemi.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz