Drewno na ścianie

Drewno na ścianie

Drewno na ścianie

Każdy z nas spotkał się z drewnianą boazerią w stylu myśliwskim, czy z wykończonymi drewnem pokojami na poddaszach. Budziła ona zachwyt u miłośników natury, ale i mieszane uczucia u osób zamiłowanych w nowoczesnych wnętrzach.

Obecnie, bardzo modnym sposobem na wizualne ocieplenie wnętrza, na dodanie mu prestiżu i luksusu jest dekoracyjne obłożenie całej ściany lub wybranego jej fragmentu drewnem.

 

Drewno na ścianie

fady habib Attribution License

Deski boazeryjne produkowane są obecnie z drewna sosnowego, świerkowego, bukowego, brzozowego, jodłowego, dębowego, klonowego, rzadziej z czereśni czy orzecha.

 

Drewno na ścianie

Ville Miettinen Attribution License

Są ogólnodostępne, można je bez trudu zakupić w marketach budowlanych, zwykle są przygotowywane do montażu na:

  • obce pióro (pomiędzy deski wstawia się listwy, listwy z innego gatunku drewna, korek itp.)
  • na pióro i wpust.

Dostępne są one w wymiarach:

  • długość od 1,4 do 5 m,
  • szerokość od 9 do nawet 25 cm,
  • grubość 1,4 – 2 cm.

Obecnie, w przeciwieństwie do dawniej stosowanego bezbarwnego lakierowania desek, ich naturalne piękno wydobywa się poprzez bejcowanie, olejowanie, malowanie preparatami na bazach wosku. Bardzo modne jest także bielenie oszlifowanych desek boazeryjnych białą emulsją akrylową, na wzór skandynawski; takie wykończenie gwarantuje niesamowity, ciepły efekt jasnego i przytulnego pomieszczenia.

Drewno na ścianie

fot. flickr Attribution-ShareAlike License

Drewno na ścianie

Chris York Attribution-ShareAlike License

Należy pamiętać, iż deski boazeryjne pokrywane woskiem bejcą czy emulsją, będą wymagały okresowej renowacji, co 5 – 8 lat.

 

Drewno na ścianie

Rene Ehrhardt Attribution License

Montaż boazerii ściennej nie wymaga specjalnych umiejętności. Potrzebne nam będą wiertarka, piła, papier ścierny, ołówek, poziomica, miara, młotek, gwoździe bez łebków oraz pędzle.

W pierwszej kolejności, deski boazeryjne należy ułożyć w pomieszczeniu, w którym będą montowane i pozostawić luzem przez okres kilku dni.

W tym czasie, możemy przygotować stelaż pod montaż desek. W tym celu, montujemy do ściany, na żądanej powierzchni, listwy drewniane, np. 20 x 40 mm w rozstawie 50 – 60 cm. Listwy te montujemy w pionie, poziomie lub skośnie, w zależności od tego, czy boazeria ma być ułożona pionowo, poziomo itd.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że stelaż ten bezwzględnie należy ułożyć w pionie (sprawdzamy poziomicą). Ewentualne odchylenia możemy skorygować podkładkami drewnianymi. Pomiędzy stykami listew, należy pozostawić niewielki odstęp.

 

Drewno na ścianach

Susan Serra, CKD Attribution-ShareAlike License

Przed rozpoczęciem układania desek boazeryjnych, należy je wyszlifować przy użyciu papieru ściernego.

Następnie, deski wykańczamy farbą, woskiem, bejcą itp. Dopuszczalne są oczywiście przecierki faktury, można także dodać złotego lakieru i nadać boazerii rustykalnego charakteru.

Po wyschnięciu, możemy przystąpić do montażu. Pierwszą deskę boazeryjną, skrajną, należy bardzo dokładnie wypoziomować, ta czynność przełoży się na dokładność i jakość wykonania całego montażu.

Deskę do listew przybijamy gwoździem wewnątrz wpustu, gwoździe dobijamy za pomocą dobijaka. Deski można także montować przy użyciu wkrętów.

W narożnikach ścian, pozostawiamy 5 mm dylatację. Narożnik wykańczamy listwami narożnymi lub płaskimi.

Koszt zakupu desek boazeryjnych to wydatek 25 – 40 zł brutto/m2, koszty montażu mogą wynieść ok. 25 – 30 zł brutto/m2.

Na naszym rynku, dostępne są również alternatywne materiały i produkty zastępujące naturalne drewno. Możemy stosować panele na bazie płyt MDF z okleiną, panele PCV czy płyty MDF fornirowane (płyta pokryta cienką warstwą naturalnego drewna).

Bardzo efektownym rozwiązaniem jest również użycie drewna egzotycznego, jednakże koszty związane z montażem takich okładzin są wysokie.

inż. Paweł Bydliński

 


Dodaj komentarz