Domowe sposoby na tłuste włosy

Domowe sposoby na tłuste włosy fot. fotlolia.com

Domowe sposoby na tłuste włosy

Tłuste włosy to problem niezwykle uciążliwy dla nas kobiet. W każdej sytuacji chcemy pięknie wyglądać, a szybko przetłuszczające się włosy nam to uniemożliwiają.

Pielęgnacja włosów tłustych

Włosy z tendencją do przetłuszczania się są zazwyczaj słabe i cienkie, dlatego niekorzystne dla nich jest stosowanie obciążających je kosmetyków. Takie włosy potrzebują delikatnych preparatów, które sprawią, że włosy będą lekkie i błyszczące.

Najkorzystniejszy wpływ mają kosmetyki zawierające jak najwięcej naturalnych składników

Przetłuszczającym się włosom możemy pomóc same stosując domowe sposoby i wykorzystując przy tym jedynie naturalne składniki. Jak to zrobić? Oto kilka przykładów.

Częste mycie i odżywianie włosów

Włosy przetłuszczające się należy myć tak często jak tego potrzebują. Poza tym błąd popełniają panie, które rezygnują z odżywek do włosów. Tłuste i jednocześnie cienkie i słabe włosy potrzebują najbardziej odżywienia. Odżywki te powinny być przeznaczone dla tego typu włosów. Najlepiej stworzyć samemu taką odżywkę domowym sposobem. Wtedy mamy pewność, że nie zawiera ona żadnej chemii, ani innych składników negatywnie wpływających na naszą fryzurę. Natomiast włosy są odpowiednio odżywione.

Ziołowe płukanki

Również odżywczy wpływ mogą mieć płukanki przygotowane z ziół, które często uważamy za chwasty, a w rezultacie mogą być nam bardzo przydatne. Przykładem jest pokrzywa, która jednocześnie oczyszcza i odżywia włosy. Napar z pokrzywy jest bardzo prosty do przygotowania. Liście pokrzywy zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do ostygnięcia. Tak przygotowany specyfik dodajemy do ostatniego płukania.

Płukanki ziołowe możemy stosować przez cały rok. Nie tylko w okresie, kiedy świeże zioła możemy zerwać, ale również zimą. Do przygotowywania takich płukanek świetnie sprawdzają się również suszone zioła. Dlatego latem warto je zbierać i suszyć abyśmy zimą mogli korzystać z dobrodziejstw natury.

Wartościowe działanie posiada również płukanka ze skrzypu polnego, którą przygotowujemy i stosujemy w identyczny sposób jak napar z pokrzywy.

Płukanki ziołowe możemy także zrobić z mieszanki kilku ziół. Działanie oczyszczające i dezynfekujące skórę głowy posiada tymianek. Z kolei zadaniem podbiału jest hamowanie pracy gruczołów łojowych. Płukankę przygotowujemy następująco: 1 łyżeczkę suszonych ziół na filiżankę zalewamy wrzątkiem. Następnie tak sporządzony napar należy przecedzić przez sitko. Po ostygnięciu naparem spłukujemy włosy jednocześnie wmasowując w skórę głowy.

Maseczka z cytryny

Wyciskamy sok z dwóch cytryn. Następnie należy wmasować go we włosy i zostawić na 20 minut. Potem włosy spłukujemy letnią wodą. Działanie cytryny jest aseptyczne i ściągające. Po takim zabiegu skóra staje się świeża i zdrowa oraz bez stanów zapalnych. Maseczkę trzeba stosować raz w miesiącu aby uzyskać takie efekty.

Odżywka z piwem

Kolejny preparat na włosy przygotowany w domu niektórym może wydać się dziwny. A to ze względu na zastosowanie jasnego piwa. Najpierw należy przygotować pół szklanki mocnego naparu z łopianu. Następnie napar wymieszać z pół szklanki jasnego piwa i dodać sok z połowy cytryny. Dodatkowo można dodać też kilka kropel witaminy A. Po umyciu włosy spłukać odżywką, nałożyć foliowy czepek i ręcznik na trzy godziny. Po tym czasie włosy spłukać. Odżywka powinna być stosowana raz na dwa tygodnie.

Układanie włosów

Rynek kosmetyczny oferuje nam – kobietom – wiele preparatów do stylizacji włosów. Jednak włosy skłonne do przetłuszczania się nie znoszą takich kosmetyków, ponieważ obciążają one włosy. Ilość tego typu preparatów powinnyśmy zmniejszyć do minimum. Lekka fryzura, nieobciążona zbędnymi substancjami dłużej zachowa świeżość. Możemy stosować lekkie pianki, natomiast zrezygnować z żelu, wosku czy też kremu. Należy również unikać przeczesywania włosów palcami, gdyż to także powoduje, że włosy stają się tłuste. Także częste szczotkowanie włosów powoduje szybsze ich przetłuszczanie się, ponieważ pobudza to gruczoły łojowe do pracy. Najlepiej będzie jeżeli do czesania będziemy używać grzebienia a zrezygnujemy ze szczotki. Jeżeli używamy suszarki do suszenia włosów należy kierować na nie letni bądź zimny strumień powietrza.

Maseczka drożdżowa

Innym sposobem na tłuste włosy jest maseczka drożdżowa. Wystarczy nam kostka drożdży i szklanka mleka. Drożdże rozgniatamy. Następnie wlewamy szklankę mleka i mieszamy. Maseczkę nakładamy na włosy na pół godziny. Po tym czasie maskę należy dokładnie spłukać, a włosy umyć w szamponie przeznaczonym do włosów przetłuszczających się.

Jak widzimy, sposobów na włosy z tendencją do przetłuszczania się jest wiele. Wystarczy tylko kilka z nich wprowadzić w życie i zacząć stosować. Dzięki temu przez długi czas będziemy cieszyć się piękną i świeżą fryzurą. Przygotowując samodzielnie preparaty do włosów mamy pewność, że zawierają one jedynie naturalne składniki, a także nie wyprowadzają nam niepotrzebnie pieniędzy z portfela. Ponadto kupując kosmetyk w sklepie i tak nie mamy pewności czy jego skład będzie odpowiedni dla naszych włosów. A  zaoszczędzone pieniądze możemy zainwestować np. w modną torebkę.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz