Domowe SPA
Nie każda z nas ma czas i fundusze, aby pozwolić sobie na wizytę w gabinecie odnowy biologicznej. Na szczęście gabinet SPA możemy urządzić we własnej łazience.
Relaks w kąpieli
Kluczowym elementem wieczornej odnowy jest aromatyczna kąpiel, która zrelaksuje, odpręży, a równocześnie wygładzi i nawilży skórę. Najpierw musimy zadbać o odpowiedni nastrój, który pozwoli nam się wyciszyć i uspokoić myśli po całym dniu. W tym celu możemy użyć aromatycznych świec, które zapewnią łagodne światło i relaksujący zapach. Równie przydatny będzie kieliszek ulubionego wina – najlepiej czerwonego – który nie tylko rozluźni, ale i zapewni porcję dobroczynnych dla zdrowia i urody składników – między innymi przeciwutleniających polifenoli. Kiedy już stworzymy odpowiedni nastrój, zajmijmy się przygotowaniem kąpieli. Woda nie powinna być zbyt gorąca – woda o wysokiej temperaturze powoduje wysuszenie skóry, niszcząc jej warstwę lipidową, a także niekorzystnie oddziałuje na układ krążenia (może dojść do zasłabnięcia). Mamy bardzo szeroki wybór produktów, które możemy dodać do wody:
- Miód nawilży i odżywi skórę, działa również bakteriobójczo
- Oliwa z oliwek intensywnie nawilży i wygładzi skórę
- Olejek lawendowy odpręży i zrelaksuje
- Olejek pomarańczowy bądź cytrynowy doda energii
- Olejek cynamonowy rozgrzeje (szczególnie pomocny w przypadku przeziębień)
- Wino oczyści z toksyn
- Napar z lipy i rumianku nawilży i uspokoi
Możemy użyć również gotowych kosmetyków do kąpieli, które nawilżą i wygładzą skórę, a w ich składzie znajdziemy algi i minerały morskie, miód, mleko, zieloną herbatę bądź wyciąg z migdałów.
Olejek do masażu i kąpieli z algami
Naturalny olejek do pielęgnacji ciała, masażu oraz kąpieli z wyciągiem z alg morskich doskonale sprawdzi się podczas domowych rytuałów SPA. Jego delikatna formuła świetnie nadaje się nawet do demakijażu wrażliwej skóry wokół oczu.
Oczyszczanie
W trakcie kąpieli, kiedy skóra jest zmiękczona, a pory są otwarte, należy wykonać wygładzający i oczyszczający peeling całego ciała. W tym celu możemy użyć gotowego kosmetyku bądź sporządzić własny:
- Gruboziarnistą sól lub cukier mieszamy z oliwą z oliwek i odrobiną miodu
- Zmielone orzechy łączymy z miodem i mlekiem
- Zmieloną kawę mieszamy z oliwą z oliwek
- Zmielone pestki winogrona łączymy z miodem
Sól, cukier, orzechy, pestki bądź kawę możemy także dodać do płynu do kąpieli lub żelu pod prysznic i takim kosmetykiem wymasować ciało. Pamiętajmy, aby skórę masować ruchami okrężnymi od dołu ku górze, czyli od stóp w kierunku dekoltu, a szczególną uwagę poświęćmy miejscom, gdzie naskórek jest najgrubszy i ma skłonność do wysuszania się i rogowacenia – piętom, kolanom i łokciom. Peeling możemy wykonać również szorstką rękawicą. Oczyszczona i dobrze ukrwiona skóra jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie odżywczych składników z balsamu do ciała.
Odżywianie i nawilżanie
W całe ciało wmasowujemy odpowiednio dobrany balsam. Możemy wybrać zarówno kosmetyk nawilżający, jak i wyszczuplający i antycellulitowy. Aby w pełni skorzystać z ich działania, owijamy ciało folią i kładziemy się pod ciepłym kocem. Równocześnie należy poświęcić uwagę stopom i dłoniom, w które możemy wmasować większą ilość kremu oraz nałożyć bawełniane rękawiczki i skarpetki. Odpowiednia będzie także podgrzana oliwa z oliwek, w której zanurzamy na kilkanaście minut dłonie bądź stopy.
Godzina we własnym domowym SPA skutecznie zrelaksuje po ciężkim tygodniu i doda energii na kolejne dni, równocześnie wygładzając i nawilżając całe ciało. Czego można chcieć więcej?
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz