Dolegliwości w I trymestrze ciąży – Zmęczenie
Objawy ciągłego zmęczenia związane są z dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego.
Zmianom podczas pierwszych miesięcy ciąży towarzyszy wielki wysiłek organizmu, który musi przystosować się do nowej sytuacji. W tych miesiącach powstaje łożysko, przez które przepływa duża ilość krwi, początkowo głównie matczynej, w związku z czym pozostałe tkanki i organy nie są zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze tak intensywnie jak wcześniej, dlatego przez pierwsze 4 miesiące ciąży kobieta szybciej się męczy i nie jest zdolna do większego wysiłku fizycznego. Zmiany zachodzące w organizmie, wytworzenie łożyska i rozwój płodu pochłaniają wiele energii, stąd czujesz się jak po ciężkim dniu pracy.
Dodatkowo w pierwszych tygodniach ciąży rośnie produkcja hormonów (estrogenów i progesteronu). Progesteron ma działanie uspakajające, a estrogeny maja wpływ na to, że masz „kamienny sen”. Ponowny przypływ energii odczujesz dopiero koło 4 miesiąca ciąży.
Jak sobie z tym radzić?
Dużo odpoczywaj. Prawdopodobnie teraz będziesz potrzebowała trochę więcej snu. Spróbuj wieczorem kłaść się godzinę wcześniej spać niż zwykle, dzięki czemu lepiej zregenerujesz siły. W ciągu dnia pozwól sobie na krótką drzemkę, nie dłuższą niż półtorej godziny, by nie zaburzyć snu nocnego.
Unikaj spożywania produktów zawierających cukier prosty, czyli słodyczy i słodzonych napoi. Po spożyciu cukrów prostych dostaniesz natychmiastowy zastrzyk energii, po którym jednak szybko poczujesz się znużona i rozdrażniona.
Nie nadużywaj kawy ani herbaty. Nadmiar kofeiny może zaszkodzić Tobie i dziecku. Niektórzy badacze są zdania, że nadmiar kawy może przyczynić się do poronienia, niedowagi oraz uszkodzenia płodu. Jej działanie pobudzające i przyśpieszające tętno może być źródłem stresu dla płodu. Nie przekraczaj dziennej dawki 1 do 3 filiżanek kawy.
Ogranicz również spożycie herbaty, lub słabiej ją zaparzaj.
Nie ma uniwersalnego leku na zmęczenie. Jeśli czujesz się zmęczona to znaczy, że musisz odpocząć.
Ciągłe uczucie zmęczenia w czasie ciąży może też być objawem anemii, którą można łatwo zdiagnozować za pomocą standardowego badania krwi. Anemia często występuje w czasie ciąży. Powodowana jest najczęściej niedoborem żelaza i podejrzewa się ją przeważnie u kobiet, które bardzo ciężko przechodzą dolegliwości ciążowe.
W okresie ciąży wzrasta ilość czerwonych krwinek, których zadaniem jest transport tlenu. W procesie tym bierze udział hemoglobina, której składnikiem jest żelazo.
By zapewnić jego odpowiedni poziom w organizmie spożywaj:
- zielone warzywa,
- ryby morskie,
- wątróbkę,
- wołowinę,
- jaja,
- pestki dyni,
- płatki owsiane,
- buraczki,
- orzechy,
- pełnoziarnisty chleb.
Jeżeli lekarz stwierdzi anemię, najprawdopodobniej zaleci, przyjmowanie preparatów zawierających żelazo.
Jeśli tylko Twoje samopoczucie Ci na to pozwala, regularnie spaceruj. Krótka, spokojna przechadzka na świeżym powietrzu, dotleni organizm i uspokoi nerwy, dzięki czemu nie będziesz się czuła tak bardzo rozdrażniona.
W odzyskaniu spokoju ducha może też pomóc ciepła, wieczorna kąpiel.
Najważniejsze jest Twoje odpowiednie nastawienie emocjonalne. Przede wszystkim pamiętaj, że objawy zmęczenia, znużenia i rozdrażnienia są zupełnie normalne w trakcie ciąży i nie będą trwać wiecznie. Niedługo znów poczujesz się pełna energii!
Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
3 komentarze