Dlaczego leczenie i zapobieganie nadciśnieniu jest tak ważne

Dlaczego leczenie i zapobieganie nadciśnieniu jest tak ważne

Dlaczego leczenie i zapobieganie nadciśnieniu jest tak ważne

Z długotrwałym, nieleczonym nadciśnieniem tętniczym krwi wiążą się poważne konsekwencje zdrowotne, niebezpieczne dla życia chorego.

 

Nieleczone nadciśnienie może uszkodzić ściany naczyń krwionośnych. W ubytkach ściany naczyń krwionośnych z łatwością odkłada się wapń i cholesterol przyczyniając się do budowy blaszki miażdżycowej. Blaszka miażdżycowa odkładając się w wewnętrznej części naczyń krwionośnych powoduje zmniejszenie światła naczyń, ich twardnienie i utratę elastyczności (miażdżyca), co wpływa na zmniejszenie przepływu krwi.

 

Zmniejszenie przepływu krwi w danej tętnicy może doprowadzić do niedokrwienia narządów przez nią zaopatrywanych.

 

Konsekwencje długotrwałego, nieleczonego stanu nadciśnienia tętniczego krwi

 

Choroba wieńcowa i zawał serca

 

W wyniku procesu miażdżycowego naczyń wieńcowych (doprowadzających substancje odżywcze i tlen do mięśnia sercowego) światło tętnic ulega zmniejszeniu, naczynia stają się twardsze i tracą swoją elastyczność, co powoduje niedostateczne ukrwienie serca i zaopatrzenie w tlen.

 

Jeśli średnica naczynia wieńcowego zostanie drastycznie zmniejszona na skutek budowy blaszki miażdżycowej lub narastanie zakrzepu, dokonuje się zawał mięśnia sercowego w obszarze zaopatrywanym przez to naczynie i w konsekwencji nieodwracalne uszkodzenie, a nawet martwicę fragmentu serca. Nadciśnienie tętnicze krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka pojawienia się zawału serca.

 

Udar mózgu

 

 

Udar mózgu krwotoczny (wylew)
Na skutek wysokiego ciśnienia krwi może nastąpić przerwanie naczyń krwionośnych w mózgu i wylew krwi do mózgu.

 

Udar mózgu niedokrwienny
Zmniejszenie dopływu krwi do mózgu na skutek zmniejszenia światła naczyń krwionośnych, doprowadzających tlen i składniki odżywcze do mózgu, na skutek np. miażdżycy tętnic, lub całkowite zatkanie tętnicy przez np. zakrzep powoduje niedokrwienny udar mózgu, czyli niedotlenienie tkanek mózgu objętych udarem i w konsekwencji ich martwicę.

Niewydolność nerek

 

W trakcie długotrwałego nieleczonego nadciśnienia tętniczego krwi może pojawić się stopniowe uszkodzenie funkcji nerek.

 

Miażdżyca naczyń obwodowych (PAD: Peripheral arterial disease)

 

Złogi lipidowe i tworzące się zakrzepy w uszkodzonej wyściółce tętnic prowadzą do znacznego zwężenia światła tętnic obwodowych (czyli położonych dalej od serca) i ich stwardnienia co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi do zaopatrywanych narządów, a w konsekwencji ich niedożywienia i niedotlenienia. Nadciśnienie przyczynia się do przyspieszenia rozwoju zmian miażdżycowych.

 

Chorym na miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych towarzyszy dokuczliwy ból przy chodzeniu (chromanie przestankowe) . Zwężone i niedrożne naczynia tętnicze nie doprowadzają do mięśni odpowiedniej ilości składników odżywczych i tlenu. Niedostatecznie ukrwione mięśnie zaczynają niedomagać podczas wysiłku fizycznego co objawia się bólem.

 

Retinopatia

 

(uszkodzenie siatkówki o podłożu naczyniowym, związane z  zaburzeniem dostawy krwi do tkanek oka)

 

Nadciśnienie może być przyczyną uszkodzenia delikatnych naczyń włosowatych doprowadzających składniki odżywcze i tlen do komórek siatkówki oka. Wylew krwi, a także przesączanie się osocza przez ściany drobnych naczyń krwionośnych do tkanek w siatkówce, może doprowadzić do obrzęku tkanek i na stałe upośledzić widzenie. Retinopatia jest groźną chorobą oczu, nie leczona może być przyczyna ślepoty.

tekst: Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz