Densytometria – diagnostyka osteoporozy

Densynometria – diagnostyka osteoporozy

Densytometria – diagnostyka osteoporozy

Osteoporoza jest chorobą, która bardzo długo nie daje jakichkolwiek objawów, a gdy takowe się pojawiają, jest ona wówczas już w tak zaawansowanym stadium rozwoju, że jest za późno na skuteczną terapię.

Odpowiednio wczesne wykrycie zagrożeń związanych z ubytkiem tkanki kostnej możliwe jest dzięki densytometrii – badaniu pozwalającemu na określenie gęstości mineralnej kości.

Gęstość mineralna kości (BMD – Bone Mineral Density) jest miarą gęstości tkanki kostnej. Generalna zasada jest taka, że im mniejsza jest gęstość mineralna kości tym większe ryzyko złamań. Gęstość mineralna kości odpowiada za ok. 70% wytrzymałości kości. Gęstość tkanki kostnej wyraża się w gramach składników mineralnych na jednostkę powierzchni lub objętości.

W okresie dzieciństwa i dojrzewania kości osiągają swoją szczytową gęstość. Tendencja do utraty masy kostnej jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem organizmu.

Pojawienie się ryzyka wystąpienia osteoporozy związane jest nie tylko z utrata masy kostnej, ale również z nie osiągnięciem prze kości optymalnej, szczytowej gęstości, gdyż wówczas nawet niewielka utrata masy tkanki kostnej może wiązać się z rozwojem osteoporozy.

Densynometria pozwala na wykrycie osteoporozy jeszcze zanim nastąpią takie objawy jak złamania, bóle kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, zniekształcenie sylwetki i zmniejszenie wzrostu.  Badanie jest krótkie i bezbolesne.

Pierwsze badanie profilaktyczne powinno się wykonać po 45 roku życia, lub wcześniej jeśli doznało się złamania kości, bądź jest się w grupie podwyższonego ryzyka (czyt. Czynniki ryzyka).

Systematyczne okresowe badania densytometryczne pozwalają na wykrycie tendencji do ubytku masy kostnej i odpowiednio wczesne włączenie działań profilaktycznych mających na celu zahamowanie dalszej demineralizacji kości.

 

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz